Close

Bebekler Neden Ellerini Emer?

Bebekleri anlamak imkansız bir görev gibi görünebilir. Bebeğiniz doğduktan sonra doğum sonrası duygularınız yükselir, ebeveyn içgüdüleriniz artar ve bebeğinizin yaptığı en küçük şey hakkında bile endişelenebilirsiniz.

Bebeğinizin ellerini çiğnemesini görmek oldukça rahatsız edici görünebilir. Onların acıktığını düşünebilirsiniz. İlk 4 ay içerisinde olan bir bebeğe sahipseniz diş çıkarma evresinde de olduğunu düşünmeniz muhtemeldir.

Four month old baby sucking his thumb and sleeping

Çoğu çocuk doktoru, bebeğinizin onları keşfettiği için ellerini çiğnediğini söylerler. Bebekler vücutlarının parçalarını bilerek veya nasıl kontrol edileceğini bilerek doğmazlar. Ancak birkaç ay sonra, sonunda kendi ellerini “bulur” ve bu ellerin vücutlarının geri kalanına bağlı olduğunu fark ederler. Ellerini ağzına sokmak ve çiğnemek, kendi bedenlerini, nasıl çalıştıklarını ve yapabileceklerini keşfetme sürecindeki başka bir adımdır.

Bebeğin Ellerini Çiğnemesi Diş Çıkardığını Gösterir Mi?

Bebeğiniz dört ila yedi aylıkken ellerini çiğnemeye başlarsa, diş çıkardıklarının bir işareti olabilir. Diş eti dokusunu kırmaya başlayan ilk dişleri biraz rahatsızlığa neden olur. Bu rahatsızlık, elleri de dahil olmak üzere farklı şeyleri ısırmasına, diş etlerini çizmelerine ve rahatlamalarına neden olur. Diş çıkarma genellikle diğer belirtilerle birlikte görülür. En yaygın belirtiler;

  • Artan salya akması
  • İştah azalması
  • Şişmiş diş etleri
  • Uyku güçlüğüdür.

Pek çok bebek aç olduklarında da ellerini çiğneyebilirler. Açlığın diğer belirtileri şunlardır:

  • Dudaklarını yalamaları
  • Uzuvlarını sallamaları
  • Ağlamaları.

Bebeğinizin aç olduğu için ellerini “çiğnediğini” düşünüyorsanız onu en son ne zaman beslediğinizi düşünün. Bebeğiniz aç değilse, basit bir oyun olarak ellerini çiğniyor olabilir. 

Bazı bebekler ise ellerini yatıştırıcı bir form olarak çiğnerler; bu da iyi geliştiklerinin bir işaretidir. Bu, aşırı uyarıldıklarında ve sakinleşmeleri gerektiğinde olabilir. Sıkıldıklarında ve kendileri dışında kimseyle etkileşime giremediklerinde de elleriyle oynayabilirler.

Bebek Ellerini Emiyorsa Ne Yapmalı?

Bebeğinizin ellerini emmesinden endişe ediyorsanız, neden olduğunu anlamaya çalışın. Yapılacak en kolay şey, aç olup olmadıklarını kontrol etmektir. Anne sütünü veya bir şişe verirseniz ve elini emmeyi bırakırsa, bu aç olduğunun bir işaretidir.

Bebeğiniz aç değilse ve hala ellerinde çiğniyorsa sebebi başka faktörler olabilir. Eğer sadece elleriyle oynuyor ve bedenlerini keşfediyorlarsa, muhtemelen nesnelere ulaşacaklarını ve yakında ağızlarına götüreceklerini unutmamak önemlidir. Bu durumda, evde çocuklara uygun bir ortam yaratmaya çalışmalısınız. 

Yeni doğmuş bir bebek sıkıldığından ellerini emiyorsa, onlarla zaman geçirin. Ya da aşırı sinirlilerse onları biraz sessiz bir odada kucaklayabilir veya rahatlatıcı bir müzik çalabilirsiniz. Ayrıca onlar için bir emzik de sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuz diş çıkardığı için ellerini emiyorsa, rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç ipucu vardır. Piyasada birçok diş çıkarma oyuncağı mevcuttur.

Çoğu durumda, bebeğinizin ellerini çiğnemesinin tamamen normal olduğunu unutmamalısınız. Yeni bir ebeveyn olarak endişelenmek normal olsa da bu davranışlar için endişelenmemelisiniz. Bebeğiniz ellerini emiyorsa ve ek gıda dönemine geçtiyseniz ellerine küçük bir parça havuç ya da salatalık da verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top