Close

Yeni gelen bebeğinizin ilk günleri

bebegin-ilk-gunleri-nasil-gecer

Özellikle doğum yapmış anneler ve heyecanla bebeklerini bekleyen babaların aklına takılan sorulardan biri de bebeklerinin ilk günlerinin nasıl geçtiğidir. Özellikle ilk defa çocuk sahibi oluyorsanız, doğumdan sonra kendinizi bebeğinizin her hareketini dikkatle incelerken bulabilirsiniz.

Bebeklerin doğumdan sonraki ilk günleri elbette yetişkinlerin günlük aktivitelerinin çok dışında şeylerle dolu oluyor. Yeni doğan bir bebeğin özellikle ilk günlerinde bakımına, temizliğine ve temel ihtiyaçlarını zamanında karşılamaya epey dikkat etmelisiniz. Emzirme saatleri, gaz çıkarma seansları ve uyku saatleri dikkat etmeniz gereken en önemli üç unsurdur. Bebeğinizin ilk günlerinde bu üç unsura dikkat ederseniz bebeğinizi sağlıklı şekilde yetiştirmek için ilk adımları atmış olursunuz.

Bebeğin ilk günleri nasıl geçer?

Bebeğinizin ilk günlerinde öncelikle emzirmeye epey dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin yeni doğduğunda emzirme işleminin sürekli gerçekleştirmeniz gerekiyor. İlk defa anne olduysanız bu durum başlarda size yorucu gelebilir. Fakat sonra alışırsınız. Emzirirken saat kontrolünü elden bırakmamanızda fayda var. Bunun dışında bebeğinizin özellikle ilk günlerinde altını sık sık değiştirmeyi unutmayın. Altını doldurduğu an temizleyerek bebeğinizin huzurlu şekilde uyumasına dikkat etmelisiniz.

Bebeklerin doğdukları ilk günlerde dışkı sayısı fazla olacaktır. Bu yüzden dışkı saatlerini de sık sık kontrol etmenizde yarar var. Unutursanız bebeğiniz huzursuz olabilir ve uzun ağlama nöbetleri geçirebilir. Bunların dışında göbek bağı yeni kesilmiş olacağı için göbek temizliğine çok dikkat etmelisiniz. Göbeğin sürekli silinmesi ve kuru kalması gerekiyor. Aksi takdirde mikrop kapabilir ve bu yüzden büyük hasarlar meydana gelebilir.

Göbek bakımını alkollü pamukla dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Bebeğinizin göbeği ortalama iki hafta içerisinde düşecektir. Özellikle göbeğin düştüğü gün bebeğinizi banyo yaptırmayın. Çünkü göbek bağının kuru kalması gerekiyor. Göbek düştükten sonraki ilk gün dışında istediğiniz zaman bebeğinizi yıkayabilirsiniz.

Bebeğinizin ilk günlerinde dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise cilt bakımıdır. Satılan doğal ve kaliteli bebek yağlarıyla güzel cildine iyi bir bakım yapabilirsiniz. Özellikle tırnak bakımı da dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Bebekler için yapılmış özel tırnak makaslarıyla tırnakların uzamasına fırsat vermeden sık sık kesmelisiniz. Aksi takdirde bebeğiniz uzamış tırnaklarıyla yüzünü ve vücudunu çizerek kendini yaralayabilir.

Tüm bunlara dikkat ederek bebeğinizin ilk günlerini sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir şekilde geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top