Close

Gebeliği en çok etkileyen kronik hastalıklar

 Gebeliği En Çok Etkileyen Kronik Hastalıklar

  • Astım: Astım, günümüzde çocuk, genç, yaşlı olmak üzere her yaş ve cinsiyet grubunda sıklıkla karşılaşılan hastalıklardan birisidir. Ayrıca, gebeliği en çok etkileyen kronik hastalıkların da başında gelmektedir. Bu dönemde annenin ve bebeğin ihtiyacı olan oksijen sağlanmalı, çeşitli ilaçlarla gebeliğin sorunsuz şekilde atlatılması sağlanmalıdır. Çoğu astım ilacı, genelde bebeğe zarar vermez. Ancak, anne adayının oldukça hassas olan bu dönemde, enfeksiyon kapmamaya dikkat etmesi gerekmektedir.
  • Diyabet: Diyabet, çağın hastalığı diye nitelendirilebilecek şekilde görülme sıklığı artan bir hastalıktır. Herhangi bir komplikasyon riskine karşı anne ve bebek sürekli kontrol altında tutulmalı, gereken ilaç, diyet ve egzersizlerle sürecin rahat şekilde geçirilmesi sağlanmalıdır.
  • Kalp Hastalıkları: Kronik kalp hastalığı da, gebeliği en çok etkileyen kronik hastalıklardan birisi olmakla birlikte, sıkı takip gerektirmektedir. Bu dönemde anne adayının, bol bol dinlenmesi sağlanmalı, gerekli tetkiklerle hastalık kontrol altında tutulmalıdır. Annenin tedavisi, steril ortamlarda sürdürülmelidir. Ayrıca, hastalığın derecesi ve annenin sağlık durumuna göre de uygun doğum şekli belirlenmelidir.
  • Tiroid Hastalıkları: Kronik tiroid hastalığı bulunan anne adayları, belirli aralıklarda yapılacak testlerle kontrol altında tutulmalıdır. Kontrol altına alınmayan tiroid hastalıkları, bebeğin tiroid bezinin gelişmesini önler. Gerekirse hormon tedavisi uygulanmalıdır.
  • Epilepsi: Kronik epilepsi hastalığı, hamileliği olumsuz etkilemektedir. Hamilelik süreci, gerekli kan testleriyle ve bebeğe zarar vermeyecek uygun ilaçla tedavi edilerek geçirilmelidir.
  • Anemi: Anemi, hemen her bayanda görülen bir hastalıktır. Ancak türü, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Eğer kronik anemi söz konusuysa, hamilelik biraz zor ve tehlikeli geçmektedir. Bu nedenle anne, hamilelik boyunca demir açısından zengin gıdalardan beslenmeli, ayrıca doktorun verdiği kan ve vitamin ilaçlarını düzenli olarak almalıdır.
  • Hipertansiyon: Kronik yüksek tansiyon hastalığı bulunan anne adayları, gebelik sürecinde sıkı takip altında tutulmalıdır. Aksi takdirde, anne ve bebek için hayati tehlike oluşturacak olumsuz durumlar yaşanabilir.

 Hamilelik, anne adayları için başlı başına zorlu bir dönemdir. Eğer bir de bahsedilen kronik hastalıklardan varsa, sürecin zorluğu ikiye katlanmaktadır. Yine de anne olmak her bayanın hakkıdır. Kronik hastalığın varlığı durumunda, hastalığın türü, derecesi ve anne ile bebeğin genel durumlarına yönelik olarak bir tedavi planı çıkarılmalı, bu sayede hamilelik sürecinin anne ve bebek için sağlıklı şekilde tamamlanması sağlanmalıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top