Close

Hamilelik için folik asitin önemi

hamilelik-oncesi-folik-asit-kullanicmi-eniyikadin

Neden folik asit gereklidir?

Hamilelik öncesi folik asit alımı çok önemlidir. Hamilelik öncesinde, folat olarak da bilinen B9 vitamininin sentetik formu olan yeterli folik asitin yeterli miktarda alınmış olması gerekmektedir. Folik asit, nöral tüp eksiklikleri, omurilikte ciddi doğum kusurları ve ensefali gibi ciddi sorunların önlenmesine yardımcı olur. Nöral tüp, bebeğinizin omurganın ve beynin geliştiği embriyonun bir parçasıdır, nöral tüp eksiklikleri Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda yaklaşık 3000 hamileliği etkiler. Bunların büyük çoğunluğunu hamilelik öncesi folik asit alımına önem verilmemesinden kaynaklanır.

Nöral tüp defektleri (eksiklikleri), birçok kadın gebe olduklarını bile bilmeden, gelişimin çok erken bir aşamasında ortaya çıkar. Bu nedenle, hamilelik öncesi folik asit almaya başlamanız oldukça önemlidir. Hamilelik öncesi folik asit günde 1 doz ve bir ay süreyle kullanıldığında bebeğin nöral tüp defekti riski yüzde 70’e kadar azalttığı belirtilmektedir.

Bazı araştırmalar, hamilelik öncesi folik asidin bebeğinizin yarık dudak, yarık damak ve belirli kalp kusurları gibi risklerini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca preeklampsi riskinizi azaltabilir, bu da hamile kadınların yaklaşık yüzde 5’ini etkileyen ciddi bir kan basıncı bozukluğudur. Bunun için alınabilecek en basit önlem hamilelik öncesi folik asit kullanımıdır.

Folik asit sizin için başka ne yapar?

Vücudunuzun normal kırmızı kan hücrelerini yapmak ve bir tür anemi olmasını önlemek için folik asite ihtiyacı vardır. DNA’nın üretimi, onarımı ve işleyişi, genetik haritanız ve temel bir yapı bloğu için de gereklidir. Plasenta ve gelişmekte olan bebeğinizin hızlı hücre büyümesi için hamilelik öncesi folik asiti yeterli miktarda almak özellikle önemlidir.

Gebeliklerin yarısından çoğu plansız olduğu için belli bir yaşa gelen kadınların her gün belli bir miktarda kullanması tavsiye edilir.

Eğer doktorunuz hamilelik öncesi folik asit yerine reçeteli olarak bir vitamin önerdiyse mutlaka içeriğini kontrol edin, içeriğinde folik asit vardır ve ekstra olarak almanız gerekmez. Sağlık uzmanınızın size bildirmediği sürece günde fazla folik asit almayın. Bu vegan ya da vejetaryen iseniz özellikle önemlidir. Vejetaryenler B12 vitamini eksik olma riski altındadır ve çok fazla folik asit almak bu eksikliği teşhis etmeyi zorlaştırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top