Close

Gebelikte 3. Hafta

 

Gebelikte ilk üç hafta; bebeğinizin henüz rahime ulaşmadığı süreyi kapsar. Bebeğiniz, dördüncü haftanın başlarında rahme yerleşerek gelişimini sürdürür. Hamilelikte bu dönemin önemi büyüktür. Çünkü bu evrede salgılanan hCG adlı hormon, 3. hafta sonunda yapılan gebelik testlerinin pozitif sonuç vermesini sağlar. 3. haftaya gelindiğinde, anne adaylarında gebelik belirtisi olarak birtakım semptomlar ortaya çıkar. Bu semptomlardan bazıları; mide bulantısı, kusma, kokulara karşı hassasiyet, aşırı uyku hali, aşerme gibi durumlardır. Her an olmasa da bazı zamanlarda kramp ya da ağrılar da hissedilebilir.

Gebelikte 3. Haftada Doğru Beslenme 

Beslenme; bebeğin sağlığı açısından, anne adayları için vazgeçilemez bir konudur. Hamile kalmayı istediğiniz andan itibaren günlük 400 mikrogram folik asit kullanmaya başlamanız tavsiye edilir. Bununla birlikte gerektiği kadar protein, kalsiyum ve demir alımına da özen gösterilmelidir. Ayrıca; kahve, çay, alkol gibi içecekler ve sigara, nargile gibi tütün mamüllerinden de uzak durmak gerekir. Gebelik esnasında yüksek kafein miktarı, anne adaylarının düşük yapmasına sebebiyet verebilir. Çay da kafein içeren içecekler grubuna girdiğinden hamilelik süreci boyunca tüketilmemelidir. Hamileliğin en başından bu yana kadar, normal zamanlarda tükettiğiniz besinlere dahi fazladan önem vermenizde fayda vardır. Et, tavuk, yumurta gibi besinlerin iyi piştiklerinden emin olunmalı, sebze ve meyveler bol su ile yıkanmadan yenilmemelidir. Balık, bu süreçte önemli bir mineral ve vitamin deposudur. Balık tüketimine üçüncü haftada da devam edilebilir. Ayrıca anne adaylarının bebeklerini şeker yüklemesinden korumaları için mümkün olduğunca ağır tatlı ve yapay şekerlerden uzak durmaları gerekir. Şeker ihtiyaçlarını meyveler üzerinden gidererek vitamin depolarını da doldurabilirler.

Gebelik Belirtileri ve Yaşanan Değişimler

Üç haftalık hamilelik sürecinde, her ne kadar vücudunuz hormonlar tarafından içten değiştiriliyor olsa da siz büyük olasılıkla değişiklikleri hissetmiyor olacaksınız. Belki de hamile kaldığınızı anlamayıp tarihi kontrol ediyor, adet döneminizin yaklaştığını düşünüyorsunuz. Gebelik sürecindeki ilk semptomlar, regl öncesi sendrom belirtilerinden; öfkeli ruh hali, hafif kramplar, hassas göğüsler olduğundan hamile olduğunuzu fark etmemeniz son derece doğaldır. Bu belirtileri yaşıyorsanız ve adet döneminizde de gecikme meydana gelmiş ise; hamileliğinizin üçüncü haftasında yapacağınız test pozitif sonuç verebilir. Yapılan test negatif çıkmış ise, hamile olmadığınıza dair kesin hüküm vermek doğru değildir. Birkaç gün daha bekleyerek, hCG hormonunun yeterli miktarda salgılandığından emin olduktan sonra testi tekrarlayabilirsiniz.

Gebeliğin Üçüncü Haftasında Spor ve Sosyal Aktivite

Gebeliğin ilk haftalarında spor ve sosyal aktiviteler, uzmanlar tarafından sağlıklı bir süreç için önerilir. Doktorunuz herhangi bir uyarıda bulunmadığı sürece bu dönemde günlük işlerinizi düzenli olarak halledebilir ve çalışabilirsiniz. Ancak çocuğunuz için bu dönemde ağır yük kaldırmamalı, yorucu egzersizler yapmamalı ve uzun müddet ayakta durmamalısınız. Anne adaylarının çoğu gebelik sürecinde, sporun bebeklerine zarar vereceğine inandıkları için uzak durur. Oysa doğru sporun anne ve bebek sağlığı açısından son derece mühim olduğu kanıtlanmıştır. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, günde otuz dakikalık hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Temponuzu, kendinizi yormayacak şekilde ayarlamalısınız. Tüm bunlara ek olarak pilates ya da yoga gibi rahatlatıcı faaliyetlere de katılabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top