Close

Gebelik ağrılarını gidermek için hangi egzersizler yapılmalı?

Gebelik döneminde çekilen ağrılar başlıca 3 bölgede kendilerini göstermektedirler. Ağrıların en yoğun olduğu bu bölgeler boyun, sırt ve kalçadır. Gebelik döneminde vücudun alışkın olduğu anatomik yapı bozulup yeni bir hal almaya başlar. Durum böyle olunca çeşitli gebelik ağrıları kaçınılmaz olur. Spor ve hamilelik egzersizleri sağlıklı bir gebelik dönemi için uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Vücudumuz birbiri ile tamamen koordine çalışan parçalardan oluşan bir yapıdır. Boyun bölgenizde yaşanan bir ağrı sırt ve omuz bölgenizden, kalçanızda oluşan bir ağrı bacak veya karın bölgenizden kaynaklanıyor olabilir. Bu ağrıları gidermek için vücudun her bölgesindeki kas yapısını ısıtmak ve sonrasında belirlenen bölgelere yoğunlaşan hamilelik egzersizleri yapmak öneriliyor.

  1. Boyun bölgesi ağrıları için;

Boyun bölgesi için yapılabilecek egzersizler biraz kısıtlı. Yapılabilecek yararlı ve doğru hamilelik egzersizleri;

  • Dik durmak. (Boyun sırt optimizasyonunu korumak)
  • Sabah uyandığınız ilk anda ayaktayken boyun bölgenizi öne arkaya ve sağa sola esnetmek.
  • Dikkatli ve yavaş bir şekilde kafanızı sağa ve sola çevirerek ısıtmak.
  1. Sırt Bölgesi ağrıları için;

Sırt bölgesi diğer bölgelere göre daha önemlidir. Bu bölgede yapacağınız hamilelik egzersizleri karın ve bel bölgenizi doğru pozisyona sokabilmenize yardımcı olacaktır.

Çoğu insan günlük hayatta kambur durduğu ve yanlış pozisyonda hareket ettiğinden dolayı sırt ekseninde bozukluk ve ağrılar hisseder. Gebelik döneminde bu rahatsızlık daha da artabilmektedir.

Sırt bölgesi için yapılabilecek hamilelik egzersizleri;

  • Seated rows hareketi. (Ayaklarınızı öne doğru uzatıp ellerinizle tuttuğunuz elastik spor ipini ayak tabanlarınıza geçirerek ipi kendinize doğru esnetmek)
  • Öne doğru sırtı dik bir şekilde tutarak eğilip doğrulmak

Bu 2 temel hareket gebelik döneminden dolayı sırt ve karın bölgeniz arasındaki gerilmiş kasları gevşetir ve esnemeye yardımcı olur. Ayrıca omurganın doğru hareket yörüngesinde kalmasında etkilidir.

  1. Kalça bölgesi ağrıları için;

Kalça bölgesinde oluşabilecek ağrılarda normal şartlar altında egzersiz alternatifleri çok fazla iken hamilelik durumunda bu yöntemler azalmaktadır. Anne adayları bu hareketlerle kalça bölgelerindeki ağrıları kolaylıkla hafifletebilirler.

  • Lunge hareketi (kollarınız yanlarda serbest bir şekilde dururken öne bir adım atıp arkada kalan dizinizi yere değdirmek, ardından kalkıp diğer ayakla aynısını yapmak)
  • Squat hareketi (ağırlıksız bir şekilde ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak yere çömelip kalkılarak yapılır)

Yukarıda da belirtildiği gibi bu hareketler gebelik dönemi ağrıları için önerilen hamilelik egzersizleridir. Yine de bu hamilelik egzersizlerini uzman tavsiyesi almadan uygulamamanız öneriliyor. Spor veya sağlık konusunda ilgili uzmanlardan tavsiye alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top