Close

Karın ağrısının nedenleri

Karın ağrısına ne iyi gelir?

Hemen hemen herkesin başına gelen ve birçoğumuzun basit nedenlere yani hazımsızlığa bağladığımız karın ağrılarının bizim bilmediğimiz birçok nedeni olabiliyor. Karın ağrısının birçok nedeni olabiliyorken bilinçsizce kullanılan ağrı kesiciler teşhiste kullanılan belirtileri ortadan kaldırabiliyor.

Karın ağrısının nedenleri nelerdir?

Birçok farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilen ve şiddetine göre ciddi rahatsızlık olma olasılığını arttıran karın ağrısının, tedavisi için ilaç veya bitkisel bir ürün kullanmadan önce karın ağrısının sebebinin tam olarak öğrenilmesi gerekir. Vücutta görülen karın ağrısının sebebi apandisit veya gastrit gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Karın ağrısı, karın boşluğunda bulunan organlardaki hastalıklardan kaynaklanabileceği gibi karın boşluğunun dışındaki organlarda bulunan hastalıkların bir yansıması da olabilir. Karın bölgesindeki rahatsızlıklar genelde o bölgede bulunan organlardaki problemlerden kaynaklanmaktadır. Kabızlık, ishal, sindirim problemleri, regl, hazımsızlık, mide bulantısı, gaz sıkışması, aşırı miktarda acı tüketilmesi, sürekli sigara ve alkol tüketimi karın ağrılarının bazı nedenlerindendir.

Ağrı sırasında ağrı kesici kullanımı doğru mu?

Karın ağrısının sebebi tam olarak öğrenilmeden ağrı kesici tüketilmesi birçok probleme neden olabilir. Ağrı kesicinin kullanılması hastalığın teşhisini engelleyebilir bu da büyük sorunlar doğurabilir. Örneğin apandisit hastası bireyin ağrı kesici alması doktorun teşhis koymasını engelleyerek apandisitin patlamasına neden olabilir. Bu yüzden karın ağrısının sebebi tam olarak anlaşılmadan ağrı kesici kullanılmamalıdır.

Karın ağrısında doktora başvurulması gereken durumlar nelerdir?

Karın ağrısının şiddetinin fazla olması, tekrarlayıcı durumda olması, ağrı ile nefesin kesilmesi, baygınlık hissi, kanama, kusma, yüksek ateş olması, karın ağrısının göğse, boyuna, omuza yayılması, dışkıda oluşan kanama, karında şişme meydana gelmesi gibi durumlarda hekime başvurulması gerekmektedir.

Karın ağrısına ne iyi gelir?

Yemek sonrasında oluşan hafif karın ağrıları için hafif buzlu su içilmesi, tost yenmesi, muz tüketilmesi, elma suyu içilmesi öneriler arasında yer almaktadır. Zencefil çayı karın ağrısının büyük oranda geçmesine yardımcı olan bitki çaylarındandır. Zencefil çayı kasları rahatlatır ve mide kramplarına iyi gelir. Nane yaprakları da doğal ağrı kesici özelliğinden dolayı karın ağrılarına iyi gelmekle birlikte mide bulantısını da engeller. Elma sirkesi de karın ağrısını geçiren yöntemlerden biridir. Bir bardak sun içine bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı karıştırılarak hazırlanan karışım karın ağrısına iyi gelir. Birçoğumuzun bildiği bir diğer yöntem ise ayak tabanlarımıza yerleştirmiş olduğumuz sıcak su torbasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top