Close

Siz de gebelik danışmanlığıyla daha bilinçli anne-baba olabilirsiniz

gebelik-danismanligi

Gebelik döneminde olan bir kadının yaşadığı fizyolojik değişim ve bununla beraber gelen diğer değişimler, doğru karar alma ve sağlıklı düşünebilme gibi durumları da etkilemektedir. Gebe olmadan önceki sorgulamalar ve sonraki kaygılar bir araya geldiğinde bu durum oldukça çıkılmaz bir hal almaktadır. Tam da bu noktada, gebelik danışmanlığı imdadınıza yetişebilir. Peki, gebelik danışmanlığı nedir ve ne gibi faydaları vardır?

Gebelik, değişimlerin çok fazla yaşandığı bir dönemdir. Bu anlamda öncelikli olarak gebeliğe hazır olma, gebelik döneminde bu değişimlerle baş etme ve gebelik dönemi sonrası için bebeğin varlığı ve içinde bulunduğu dönemlere karşı tavırları kontrol etme gibi durumlar için yardım almak, ebeveynler için oldukça yararlı bir yöntem olacaktır.

Gebelik danışmanlığı, bebek sahibi olma serüveninde özellikle anneye yardımcı olmak için verilen psikolojik desteğe verilen isimdir.

Gebelik danışmalığı hangi konularda yardımcı olmaktadır?

Ebeveyn olmaya karar vermek, büyük bir sorumluluk almayı da beraberinde getirir. Bu anlamda, bebeğinizin huzurlu bir ortamda büyüyebilmesi için gerekli olan olanakları ve durumları oluşturmak da ebeveynlerin elinde. Anne-baba adaylarının, bu sıfatlar doğrultusundaki uyumlarını ve anne-baba olma durumuna karşı bakış açılarını inceleyip, bu doğrultuda onların hazırlık aşamalarına yardımcı olmaktadır.

Gebelik süresince, anne adayı birçok değişim yaşar. Kilo artışı, dengesiz ruh halleri, uyku bozuklukları, bebeğiyle ilgili soru işaretleri derken oldukça kaygılı bir gebelik süreci kaçınılmazdır. Gebelik danışmanlığı ile bu durumun üstesinden gelebilme şansı elde edilebilir. Bu değişimleri tanıyıp, kaygılı durumları aşmak için çözümler üretilebilir.

Bu sürecin sonlarına doğru, doğuma hazırlanma ve anneliğe hazırlanma ile ilgili konular da gebelik danışmanlığı hizmeti içerisinde yer alabilir.

Gebelik sürecinden sonra da sadece fizyolojik değil hayatın tamamında gelen değişimler yer alır. Gerek bebeğe sahip olma hissi, gerek annelik içgüdüleri,  gerekse bebeğe karşı tavırların kontrolünde devreye gebelik danışmanlık hizmeti girebilir. Bebek doğduktan sonra, yeni bir hayatınız başlıyor ve buna uyum sağlamak için de gebelik danışmanlığından yardım alabilirsiniz.

Artık anne-baba adayı değil, tam anlamıyla anne- baba olduğunuz için; bebeğinizle ilgili endişelenmeler baş gösterebilir. Gebelik danışmanlığı, bu durumla nasıl başa çıkacağınız, bu süreçte nasıl ilerleyeceğiniz, bebeğiniz büyürken kaliteli zaman nasıl geçirebileceğiniz ile ilgili durumları da kapsayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top