Close

Gebelik öncesi yapılan muayenenin önemi

Pek çok anne adayı gebeliği planlamadan yaşamaktadır. Hamile kalmaya karar veren bazı anne adayları konuda bilinçli davranarak muayene sürecine erkenden başlar. Hem bebeğin hem de annenin sağlığı için erken muayene büyük önem taşımaktadır. Çünkü bazı testler sadece hamile kalmadan önce yapılabilir ve bazı rahatsızlıkların tedavisi de gebelik öncesi mümkün olmaktadır.

Gebelik öncesi yapılması gereken bazı testler

  • Bilinmiyorsa kan grubu tespiti,
  • Pelvik ultrasonografi,
  • Tam idrar tahlili,
  • Tam kan sayımı yapılması,
  • Rutin biyokimyanın yapılması; açlık kan şekeri ölçümü, üre, keratanin, SGOT, SGPT,
  • Kanama ve pıhtılaşma zamanları, APTT, PTT, fibrinojen,
  • TORCH testleri; kızamıkçık, toxoplazma, sitomegalovirüs, herpes.

Bu testlerin dışında eşlerin bilinen başka rahatsızlıkları varsa duruma uygun farklı testler de uygulanmaktadır. Kalıtsal rahatsızlıklar da soy ağaçlarına bakılarak belirlenmelidir.

Gebelik öncesi yapılması gerekenlerden biri de diş muayenesidir. Özellikle hassas diş eti ve bazı diş problemleri yaşayan kadınlar diş tedavilerini önceden yaptırılmalıdır. Çünkü gebelikte problemler artar ve önlem alınmalıdır.

Yine gebelikten önce kontrol edilmesi gereken bölgelerden biri makat bölgesidir. Hemoroid, anal fissür gibi problemler varsa gebelik öncesi teşhis ve tedavi hem gebelik sürecinin hem de doğum ve doğum sonrası sürecin rahat geçmesine katkı sağlayacaktır.

Gebelik öncesi yapılması gerekenlerden biri de folik asit alımıdır. Bebeğin sağlıklı gelişimi için vücudun folik asit oranının yüksek olması gerekmektedir.

Hamilelik süreci boyunca vücudun hormon dengesi de çok değişecektir. Bu dengesizlik ve ani dönüşümler kadının daha gergin, huzursuz ve sinirli olmasına sebep olabilmektedir. Yalnızca vücudu değil psikolojiyi de bu sürece hazırlamak gerekmektedir. Hamilelik sürecine ve anne olmaya maddi ve manevi açıdan hazır olmak gerekir.

Gebelik öncesi danışabileceğiniz pek çok kurum vardır. Güvenebileceğiniz ve rahat iletişim kurabileceğiniz doktoru ve kurumu seçmek de çok önemlidir. Doktor seçiminde ise kuracağınız iletişim, doktorun size ne kadar ilgili davrandığı, size yeterince ve istekli bir şekilde zaman ayırıp ayırmadığı değerlendirmenizde cevaplamanızın faydalı olacağı göstergelerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top