Close

Hamilelikte yumurta nasıl yenmeli?

Hamilelikte yumurta nasıl tüketilmeli?

Yumurta hem herkesin severek yediği hem de oldukça faydalı bir besindir. Ve günde bir yumurta yenmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Fakat hamilelikte yenilen besinlere özellikle dikkat edilir. Anne karnındaki bebeğin sağlıklı beslenmesi açısından bu oldukça önemlidir. Bu sebeple oldukça faydalı olan yumurtayı da hem seçerken hem de tüketirken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Organik yumurta seçilmeli ve doğru pişirme teknikleri ile pişirilip tüketilmelidir.

Hamilelikte yumurta seçimi

Sadece hamilelikte değil, aslında her zaman yediğimiz besinleri seçerken dikkat etmeliyiz. Çünkü artık yediğimiz besinlerin çoğu istediğimiz ve aradığımız gibi olmayabiliyor. Fakat hamile kadınlarda dikkat etme meselesi daha fazla önemlidir. Eğer yumurtayı satın alacaksınız, organik yumurta olmasına özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü her gün bir yumurta tüketmek hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemli bir meseledir. Yumurta içerisinde bulundurduğu vitamin ve proteinler sayesinde bebeğinizin gelişimi açısından oldukça yararlıdır. Satın alacağınız yumurtanın arkasında bulunan kırmızı veya pembe renkteki damgaya dikkat etmeniz gerekir. Bu senenin mahsulü olmasına önem vermelisiniz.

Hamilelikte yumurta nasıl pişirilir?

Normal şartlarda yumurtanın kayısı kıvamında pişmesi gerektiği söylenir. Fakat hamilelikte bu durum böyle olmamalıdır. Hamilelikte yumurtayı tam pişirmeniz gerekir. Az pişmiş veya kayısı kıvamında pişirilmiş yumurta faydadan çok zararlı olabilmektedir. Yumurtada bazen salmonella isminde bir bakteri türü bulunabiliyor. Az pişmiş ve kayısı kıvamında pişirilmiş yumurtada bu bakteri tam anlamıyla ölemiyor ve hem tüketen anneye hem de anne karnındaki bebeğe bazı zararlar da verebiliyor. Bu nedenle yumurtayı tam pişirilmiş şekilde tüketmenizde fayda bulunur. Çünkü yumurta tam piştiği için bu bakteri ısı ile birlikte ölüyor ve yumurta bu zararlı bakteriden arınmış oluyor. Salmonella zehirlenmesi ismindeki rahatsızlık bebekten ziyade annede bazı sıkıntılara yol açabilmektedir.

Salmonella zehirlenmesi belirtileri

Yumurtanın içerisinde bulunan salmonella ismindeki bu bakteri türü eğer yumurtadan bir şekilde arındırılmaz ise yumurtayı tüketen kişide bazı sıkıntılara yol açabilmektedir. Anne karnındaki bebeğe de zarar verebilen bu zararlı bakteri daha çok yumurtayı tüketen annede sorunlara yol açıyor. Yüksek ateş, salmonella zehirlenmesinin en büyük belirtileri arasındadır. Ateş yükselmesini devamında baş ağrısı izler. Ardından karın ağrısı problemi yaşayabilirsiniz ve en sonunda ise ishal olabilirsiniz. Ve bu belirtiler ile birlikte aşırı kusma isteği de yaşayabilirsiniz. Bu durumda kusmayı deneyin ve en yakın sağlık kuruluşuna giderek uzman yardımı alınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top