Close

Diyetinize ekleyebileceğiniz zengin gıdalar

Diyetinize ekleyebileceğiniz zengin gıdalar

Diyetinize ekleyebileceğiniz zengin gıdalar

Diyetinize ekleyebileceğiniz zengin gıdalar nelerdir? Çinko ve A vitamini açısından zengin olanları sizlere anlatırken aynı zamanda bu gıdaları da sunuyoruz. Direk linklere tıklayarak satın alma sayfasına gidebilirsiniz. Diyetinize ekleyebileceğiniz zengin gıdaları şimdi incelemeye başlayalım. Hadi!

Bağışıklık sisteminizi desteklemek istiyorsanız, yeterli miktarda A vitamini aldığınızdan emin olun. Birçok gıdada doğal olarak bulunan A vitamini, görüşünüzü keskin ve cildinizi temiz tutmasıyla bilinir, ancak aynı zamanda güçlendirmenin harika bir yoludur. İleride, beslenme uzmanları A vitamini açısından zengin yiyecekleri ve günlük gereksinimlerinizi karşılayabilmeniz ve diyetinize biraz renk katabilmeniz için bunları en iyi şekilde nasıl hazırlayabileceğinizi açıklıyoruz.

Diyetinize ekleyebileceğiniz zengin gıdalar nelerdir? Kadınlar için önerilen günlük A vitamini miktarı 700 mikrogramdır (mcg veya µg). Sırasıyla, hamile kadınlar için önerilen günlük A vitamini miktarı , yaşa ve trimestere bağlı olarak 750 ila 770 mikrogram (mcg veya µg) arasındadır. Bu topluluğa, A vitamini tüketimi konusunda dikkatli olmaları ve A vitamini içeren takviyeler ve karaciğer gibi gıdalardan kaçınmaları tavsiye edilir. Erkekler için önerilen günlük A vitamini miktarı 900 mikrogram (mcg veya µg) arasındadır. Son olarak, yaş ve cinsiyete bağlı olarak çocuklar için 300 ila 700 mikrogram (mcg veya μg) önerilmektedir.

A vitamini yağda çözünen bir vitamindir ve fazlası karaciğerinizde depolanır, bu da yağda çözünen vitaminleri aşırı dozda almayı kolaylaştırır (suda çözünen vitaminlerin fazlası idrar yoluyla atılır). Diyetinize ekleyebileceğiniz zengin gıdalar nelerdir? Sürekli olarak çok fazla A vitamini tüketirseniz, Eğer yaşayabilirsiniz böyle karaciğer hasarı, eklem ağrısı veya doğum kusurları gibi koşullar.

Yağlar, soslar veya kuruyemişler gibi yağların yanında A vitamini açısından zengin yiyecekler yemek, bu yağda çözünen vitaminleri vücudunuz için daha biyolojik olarak kullanılabilir hale getirecektir. Diyetinize ekleyebileceğiniz zengin gıdalar nelerdir?

Diyetinize ekleyebileceğiniz zengin gıdalar
Diyetinize ekleyebileceğiniz zengin gıdalar – Diyetinize ekleyebileceğiniz zengin gıdalar
 • Organik Bitkim Kabak Çekirdeği Içi Çiğ 1. Kalite Saf Katkısız 500 Gr 
 • Halloum Quaker Yulaf Ezmesi 500 Gr “orjınal”
 • Wefood %100 Kakaolu Bitter Çikolata No1 80 gr

5 A vitamini zengin gıda

Şimdi 5 A vitamini zengin gıda için sırasıyla inceleyelim: Diyetinize ekleyebileceğiniz zengin gıdalar nelerdir?

 • Peynir: Lezzetli ve doyurucu bir atıştırmalık olan peynir, günlük A vitamini dozunuza ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bir dilim çedar peyniri, A vitamini için günlük önerilen değerin yaklaşık %6’sını içerir. Peynir, doyurucu bir atıştırmalık veya bir atıştırmalık olarak kullanılabilir. çorbalar ve salatalar için tepesi. Ancak ılımlılık anahtardır.
 • Yumurtalar: Bir yumurta, önerilen günlük A vitamini değerinin yaklaşık %16’sını içerir. Yumurtalarınızı bir dizi taze sebze ve şifalı bitki ile bir bahçe karıştırmasında hazırlamanızı tavsiye ederim. Bu şekilde çok çeşitli sağlıklı bitki besinlerini tüketmiş olursunuz.
 • Yağlı balık: Yağlı balıkların A vitamini de dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sağladığını biliyoruz. “Somon veya ringa balığı gibi bir yağlı balık filetosu, önerilen günlük A vitamini değerinin yaklaşık %2-3’ünü içerir. Bu balıklar ayrıca omega-3’te yüksektir.
 • Karaciğer: Karaciğer çok yüksek A vitamini içeren bir besindir, o kadar ki hamile kadınlara bundan kaçınmaları tavsiye edilir” diye açıklıyor. “Bir ons tavuk ciğeri günlük önerilen A vitamini değerinin yaklaşık %62’sini içerir. Bu yiyecek çok zengindir ve az miktarda pişirilip çekirdekli veya tam tahıllı kraker veya tost üzerine sürülebilir.
 • Süt: Süt ürünleriyle ilgileniyorsanız, süt A vitaminini diyetinize almanıza yardımcı olabilir.  Bir fincan tam yağlı süt, A vitamini için önerilen günlük değerin yaklaşık %5’ini içerir. Bazı insanlar keçi veya koyun sütünün sindirimi inek sütünden daha kolay bulur.
Diyetinize ekleyebileceğiniz zengin gıdalar
Diyetinize ekleyebileceğiniz zengin gıdalar – Diyetinize ekleyebileceğiniz zengin gıdalar
 • Red Tiger Stick Yengeç Surimi 125gr 
 • Naryen Doğal Köy Peyniri 1000 gram Salamura Katkısız Sade Köy Peyniri Basılı Bidon
 • BiÇerez Premium Çiğ Kaju 1kg

10 Çinko Zengin Gıda

10 çinko zengin gıda için sırasıyla inceleyelim: İnsanlar bağışıklık sağlığına ve genel zindeliğe öncelik verdiği için çinko şu anda en hareketli minerallerden biridir . İz element, optimal insan sağlığı için hayati öneme sahiptir ve vücudun birçok sürecini destekler. Ayrıca, bağışıklık artırma potansiyeli benzersizdir. Aşağıda beslenme uzmanları Çinko hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklıyoruz. Diyetinize ekleyebileceğiniz zengin gıdalar nelerdir?

Çinko Tüketmek Neden Önemlidir?

Vücut hem hücresel sağlık hem de bağışıklık fonksiyonu için çinkoya ihtiyaç duyar. “Bu nedenle, bu mineralin eksikliği, zayıf bağışıklık sağlığına, zayıf yara iyileşmesine, beklenmedik kilo kaybına, koku ve tat kaybına ve ishal gibi gastrointestinal rahatsızlıklara yol açabilir.” Ayrıca çinkonun bir anti-inflamatuar olarak kanıtlanmış bir rolü olduğunu da belirtiyor. Bu hasar vücutta hücresel düzeyde meydana gelir ve kalp hastalığı ve obezite gibi kronik hastalıklarla bağlantılıdır.

Aslında Ne Kadar Çinko İhtiyacınız Var?

“Çocuklar için tavsiyeler çok daha düşük. Hamile veya emzikli kadınlar için özel hususlar var, sizin için doğru çinko miktarını belirlemek için doktorunuzla veya beslenme uzmanınızla konuşun.”

Çinko Nasıl Güvenle Tüketilir?

Diyetinize temel bir mineral eklerken, emilim oranlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Çinko emilimi birçok faktörden etkilenir. İlk olarak, protein çinko emilimini destekler, bu nedenle çinkoyu bu makro besinle birlikte yemek iyi bir fikirdir. Çinko emiliminin birçok baklagil, kabuklu yemiş ve tohumda bulunan bir bileşik olan fitatlar tarafından da engellenebileceğini söylemeye devam ediyor. “Daha iyi emilimi desteklemek için bu yiyecekleri ıslatmak, filizlemek veya pişirmek yardımcı olabilir . Çinko içeren bitkisel gıdalarınızla birlikte sarımsak ve soğan yemek, onların emilimini artırabilir. çinko tüketimi.”

“Özellikle yeterli çinko alımını sağlamaya çalışıyorsanız, bu iki takviyeyi ayrı ayrı zamanlamak en iyisidir.” Diyet, çinko gereksinimlerini karşılamanın ideal bir yoludur, çünkü çinko açısından zengin birçok gıda, genel sağlık için harikadır. Ayrıca, takviyeler yanıltıcı olabileceğinden, günlük önerilen çinko dozunuzu diyet yoluyla karşılamak daha iyidir.

Çinko alımınızı artırmak için uzmanlarımız, aşağıdaki 10 besini diyetinize dahil etmenizi önermektedir. İleride, çinko açısından zengin yiyeceklerin günlük olarak tüketilmesi için servis önerileri bulun. 5 A vitamini zengin gıda için yukarı da inceleme yapmıştık şimdi de 10 çinko zengin gıda ile devam edelim.

 • İstiridyeler: 3 orta boy istiridye yaklaşık 21.7 mg çinko içerir.
 • Kabak çekirdeği: 2 ons kabak çekirdeği yaklaşık 4.2 mg çinko içerir.
 • Kaju fıstığı: 2 ons kaju, yaklaşık 3.4 mg çinko içerir.
 • Kuru fasulye: ½ fincan kuru fasulye yaklaşık 1.75 mg çinko içerir.
 • Bitter çikolata: 1 ons çikolata yaklaşık .9 mg çinko içerir.
 • Güçlendirilmiş yulaf: 1 porsiyon güçlendirilmiş yulaf yaklaşık 1 mg çinko içerir.
 • Biftek: 3 ons pişmiş sığır eti yaklaşık 6.7 mg çinko içerir.
 • Yengeç: 3 ons pişmiş yengeç, yaklaşık 3.6 mg çinko içerir.
 • Nohut: ½ su bardağı nohut yaklaşık 1.25 mg çinko içerir.
 • Tavuk ciğeri: 1 ons tavuk ciğeri yaklaşık 1.1 mg çinko içerir.
scroll to top