Close

En iyi kırmızı şaraplar 2022

En iyi kırmızı şaraplar 2022

En iyi kırmızı şaraplar 2022

En iyi kırmızı şaraplar 2022 yılında hangileri ? Şarabın fermente yapısı gereği tadı biraz mayhoş diye tabir ettiğimiz kıvamda. Tadının rahatsız etmemesi ve keyif vermesi için kaliteli bir şarap seçimi çok önemlidir. Uzun zamandır şarap tüketenler hangi marka şarap tercih edecekleri konusunda daha bilgilidir belki ama yeni başlayanlar ya da başlayacak olanlar için en iyi şarap markaları listesinin faydalı olacağını düşünüyorum.

Seçilen iyi ve doğru şarap tüm ortamı ve ağız tadınızı değiştirebilir ama yanlış bir şarap seçimi olmuşsa tüm bunlar kötü yönde değişir. Bir şarabın iyi olduğu hakkında ilk bilgiyi ise markasından alırız. Güven veren bir markanın şarabını seçmek sizin tatsız sürprizlerle karşılaşmanızı engeller. En iyi kırmızı şaraplar 2022 listemize göz atmayı unutmayın..

İyi bir kırmızı şarap nasıl seçilir? 

Şarap uzmanı değilseniz, hangi kırmızı şarabı içeceğinizi seçmek her zaman kolay değildir. Zevkinize, bütçenize ve tadını çıkarmak istediğiniz yemeklere bağlı olarak kırmızı şarap seçimi farklılık gösterecektir. Bu makalemizde kırmızı şarap nasıl seçilir en iyi kırmızı şaraplar 2022 yılında hangisidir? Sizlere incelikleri ile açıklayacağız.

Dışarıdan bakıldığında son derece karmaşık görünen kırmızı şarap, zamanın zorluklarına dayanır ve gün geçtikçe daha da lezzetlenir. Eğer şarap konusunda donanımlı değilseniz farklı türdeki sayısız şarap arasında kaybolmanız oldukça kolaydır.

  1. İdeal olarak, şarap karanlık bir mahzende oldukça düşük bir sıcaklıkta saklanmalıdır, ancak mağazada günler ve günler boyunca ekranda kalır ve güçlü lambalarla aydınlatılır. Bu ısınmasına yol açabilir ve ısıtıldığında şarap bozulur, bu nedenle asla sıcak şişeler almayın.
  2. Şarabın verildiği tarihe dikkat edin. Eski içecekleri kovalamaya gerek yok, bütçe kuralı yaşlanan şaraplar için geçerli değil, tam tersi burada – şarap ne kadar gençse, daha lezzetli ve daha iyi. Şarap satışlarında, genellikle zincir mağazalarda satın almayın, bu yüzden arızalı tarafları satın. Şaraptaki kükürt dioksitten korkmayın, bu korkunç bir zehir değildir, ancak eski zamanlarda onu korumak için bir araç kullandığından. Kükürt dioksit en pahalı şaraplarda bulunabilir. Bu yüzden yokluğu şarabın “doğallığından” bahsetmeyebilir, ancak bir şişede çürük olabilir.
  3. Çok az paranız varsa, beyaz şaraplara dikkat edin, kırmızı şaraplardan daha ucuzdurlar ve pişirirken onları bozmak daha zordur. Ayrıca, yarı tatlı ve kuru şarap arasında, kuru seçmekten çekinmeyin. Daha iyi olacak. Zaten üç yüz ruble normal bütçe şarapları başlar. Mükemmel olmayabilirler, ancak en azından doğru şekilde hazırlanırlar, ayrıca bu fiyat kategorisindeki şaraplar kalite kontrol altına girer. Buna ek olarak, Rusya’da bile pahalı sayılırlar, bu da çok popüler olmadıkları ve onları taklit etmenin bir anlamı olmadığı anlamına gelir.
  4. Seçim yaparken, menşe ülkeye dikkat edin. Tabii ki, Avrupa şarapları daha ünlü olarak kabul edilir, ancak şöhretleri nedeniyle daha pahalıdırlar. Aynı zamanda, kaliteli içeceklerin, bütçe içeceklerinin seçilmesi gereken Yeni Dünya şaraplarından daha iyi değildirler. Özellikle monosortovye olan Şili şaraplarına dikkat etmeye değer, yani her şişe sizi tek bir üzüm çeşidine tanıtacaktır. Bu, tadın çok bulanık olduğu karışık Avrupa şaraplarını içmekten çok daha ilginç.
  5. Bir akıllı telefona sahip olanlar için şarap seçmek kolaydır: şarap etiketini doğrudan mağazada taramanıza ve içecek hakkında tam bilgi almanıza izin veren uygulamalar vardır – derecelendirmeler, yorumlar.
En iyi kırmızı şaraplar 2022
En iyi kırmızı şaraplar 2022 – En iyi kırmızı şaraplar 2022

En popüler kırmızı şarap çeşitleri 

En popüler kırmızı şarap çeşitlerini incelemeden edemedik. Mayhoş tadıyla dikkat çeken şarap; zengin sofraların vazgeçilmez içeceği! Kaliteli bir şarap ile beraber harika bir et yemeğini akşam yemeğinde tüketebilirsiniz. Tadı rahatsızlık vermeyen şarabın farklı çeşitleri de bulunur. Ayrıca, yine farklı şarapların farklı lezzetlerinin olduğunu da söylemeliyiz. 

Kırmızı şarap hayranı insanların sayısı bir hayli fazla! Kırmızı veya siyah üzümden üretilen kırmızı şarapların tadına hayran kalmamak elde değil. Yazımız sayesinde kırmızı şarap ile ilgili olarak merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz. En popüler kırmızı şarap çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz. Bunun yanı sıra, en iyi kırmızı şarap markalarını da öğrenebilirsiniz. Dolu dolu bir yazı sizi bekliyor!

Gününüzü güzelleştirecek bir şarap içebilmeniz için deneyimlerim ve araştırmalarımdan yola çıkarak harika bir liste hazırladım. En iyi şarap markalarını bir araya getirdiğim bu listeyi inceledikten sonra bütçenize ve damak zevkinize göre markalar arasında kolayca bir karşılaştırma yaparak karar verebileceksiniz. İster kırmızı şarap sevin ister beyaz ve hatta sıcak şarap iyi bir marka tercihi yapmazsanız güzel şarabı hiçbir zaman içememiş olursunuz. En popüler kırmızı şarap çeşitleri hangileridir? 

Turasan Şarap

Kapadokya’da bulunan ve şarap evini ziyaret ederek o enfes şaraplarını tadım fırsatı da bulduğum Turasan Şaraplarını denemenizi kesinlikle isterim. İster tatlı bitişli bir şarap sevin ister ekşi ya da meyveli hepsini Turasan Şarapları’nda bulabilirsiniz. Fiyat aralığı çok geniş olan şarapların her damak tadına ve bütçeye de hitap ettiğini ayrıca belirtmeliyim. Migros gibi büyük zincir marketlerde rahatça bulabileceğiniz bu güzel şaraplara sipariş vererek de ulaşabilirsiniz. Yolunuz Kapadokya’ya düşerse de Turasan’a mutlaka uğrayıp orda şarap tadımı yapmanızı öneririm.

Vinolos Şarap

Yerli üretim bir şarap markalarının en iyilerinden birisi de Vinolus şarapları. Kayseri’nin Vinolus Bağlarında üretilen bu şarapları kesinlikle deneyin derim.  Roussanne, Narince, Chardonnay, Kaleci Karası ve Tempranillo üzümlerini yetiştiren Vinolus Şaraplarında muhakkak kendinize göre bir şarap bulabilirsiniz. Son yıllarda git gide yıldızı daha da parlayan bu şarap markasının yurtdışında da birçok ödülü olduğu ayrıca belirtmek isterim. Kalitesi ve lezzeti hem yurtiçinde hem yurtdışında kabul görmüş güzel şaraplar tatmak isterseniz Vinolos Şaraplarından kendinize uygun olan birini deneyin bence. En iyi kırmızı şaraplar 2022 çeşitlerindendir.

Kayra Şarap

En lezzetli şarapları üretmek için en lezzetli üzümleri yetiştiren Kayra Şarap’tan daha önce içme fırsatı bulduysanız ne kadar lezzetli olduklarını bilirsiniz. Hem Elazığ’da hem Trakya’da şarap üretim tesisleri olan Kayra Şarap güzel ve kaliteli üzüm nerede var ise oraya gidiyor diyebiliriz. Dünya çapında popülerlermiş şarap markalarından biri olduğunu da belirtmekte fayda var. Yurtdışında birçok gurme restorandan ilgi görüyor ve pek çok uluslararası yarışmada ödül alıyor. Kaliteli şaraba herkesin ulaşmasını sağlayacak bir fiyat aralığına da sahip Kayra Şarap kesinlikle denenmeli.

Likya Şarap

Antalya’da üretilen Likya şaraplarını hala denemeyenler varsa daha fazla kendilerini bu lezzetten mahrum bırakmasın derim. Hititler’in Şarap Şehri adını verdikleri bu bölgede uzun yıllardır üretilen şaraplar şimdi de Likya etiketiyle üretime devam ediyor. Yerli şarap markaları arasında genç bir tarihe sahip olsa da lezzeti ve kalitesi ile kısa zamanda en iyi şarap markaları arasına giren Likya Şarap herkesin tatması gereken lezzetlere imza atıyor. Kırmızı, Beyaz ya da Rose hangi şarabı seviyorsanız Likya’dan deneyebiliriz. Tüm çeşitleri inanılmaz keyifli ve lezzetli!

Doluca Şarapları

En çok bilinen ve neredeyse her yerde kolayca bulabileceğiniz Doluca markasına ait şarapları denemeyen pek kişi olduğunu sanmıyorum. Denemeyenler ve yeni başlamayı düşünenler için önermek istedim. En çok duyduğunuz villa serisi olabilir ama birbirinden güzel ve farklı denenmeyi bekleyen onlarca farklı çeşidi de mevcut. Ülkemizin her köşesinden en güzel üzümleri toplayarak şarap üreten Doluca’nın Uşak, Adapazarı, Tekirdağ, Denizli ve Ankara’da bağları bulunuyor. Seçeceğiniz şarap ister Kalecik Karası olsun ister Cabernet Sauvignon sizi asla pişman etmeyecek!

En iyi kırmızı şaraplar 2022
En iyi kırmızı şaraplar 2022 – En iyi kırmızı şaraplar 2022

Kavaklıdere Şarapları

En köklü şarap markalarından biri olan Kavaklıdere 1929 yılından beri Ankara’da şarap üretimine devam ediyor. İlk özel sektörde şarap üretimini de yapan marka Kavaklıdere’dir. İç Anadolu, Ege ve Doğu Anadolu’nun en güzel bağlarının en güzel üzümlerinden ürettikleri şaraplarının tadına baktığınızda bir daha başka bir şarap içmek istemeyebilirsiniz. Hemen her yerde kolayca bulabileceğiniz ve gayet uygun fiyatlara da sahip şarapları bulunan iyi bir şarap markası arıyorsanız artık aramanıza gerek yok çünkü buldunuz!

Diren Şarapları

1990 yılından beri Narince üzümlerinin anavatanı Tokat’ta şarap üretimine devam eden Diren Şaraplarını şarap sever herkesin tatması gerektiğini düşünüyorum. Narince üzümlerinden ürettikleri şarapları aşırı lezzetli bulacağınızı düşünüyorum.  Özellikle kaliteli ve lezzetli şarapları uygun fiyata bulamamaktan yakınanlar için harika bir öneri olacağına eminim. Son zamanlarda kaliteli şarabı uygun fiyata bulmak da oldukça zorlaşmışken kurtarıcınız Diren Şarapları olabilir. Daha önce hiç denemediğiniz bir marka ise başlangıç olarak size Diren Collection 2018’i önerebilirim. En popüler kırmızı şarap çeşitleri listemizde vazgeçilmez.

Suvla Şarap

Adını Suvla koyundan alan Suvla şarapları ile sizi tanıştırmak istiyorum. Birçoğunuzun da bildiği üzere Şarabın doğduğu yer diye nitelenen Gelibolu Yarımadası’nda üretiliyor. Tamamı kaliteli ve lezzetli olmak üzere birçok farklı şarap üretimi bulunan Suvla’nın Kabatepe, Suvla, Kirte, Sur, Sır, Suvla Reserve ve Suvla Grand Reserve serileri bulunuyor. Bu şarap serilerinin içerisinden damak tadınıza ve bütçenize uygun olanı seçerek gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Tamamı lezzetli ve kaliteli şaraplardır ama benim en sevdiğim rose şarabını denemenizi tavsiye ederim.

Vinkara Şarapları

Ankara’nın meşhur Kalecik bölgesinin şarap markalarından biri olan Vinkara’yı en iyi şarap markalarına almamak olmazdı. Köklü ve kaliteli bir tarihi olan Vİnkara Merlot, Cabernet Suvignon ve Pinot Noir üzümlerinin yetiştiği Kalecik bölgesinde bulunduğunu da dikkate alırsak şaraplarının ne kadar kaliteli olduğunu anlayabilirsiniz. Eşşiz ve farklı şarap deneyimleri yaşamak istiyorsanız kesinlikle Vinkara Şaraplarını incelemenizi ve muhakkak bir çeşidini denemenizi öneririm. Şaraplarının kalitesine bakacak olursanız fiyatlarını makul bulacağınızı düşünüyorum.

En iyi kırmızı şaraplar 2022 listemizin şimdilik sonuna geldik ancak çok daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın. Hadi yorumlar kısmında buluşalım!

scroll to top