Close

Magnezyum Takviyeleri: Çeşitleri, Faydaları ve En İyi Doğal Seçenekler

En iyi 5 magnezyum ilacı

En iyi 5 magnezyum ilacı

Magnezyum Takviyeleri: Çeşitleri, Faydaları ve En İyi Doğal Seçenekler

Sağlıklı ve rahat bir yaşam için doğru beslenmek kadar önemli ise ekstra aldığınız vitaminler de bağışıklığı güçlendirmede bir o kadar önemlidir. Her bünyenin ihtiyacı olan vitaminler elbette farklıdır. Her insan yaşamında yoğun bir iş temposu, stres veya zaman zaman yaşadığı üzüntüler sebebiyle de etkilenir. Böylece vücudun istediği bazı takviye gıdalar bulunur. Bu gıdaları sebze meyvelerden alamayınca takviye besinler yolu ile alınabilir. Bunun yanı sıra magnezyum toprakta, denizde, bitkilerde ve havada bolca bulunur. Vücudunuzdaki magnezyumun büyük çoğunluğu kemikte bulunur iken kalanı da kaslarda ve yumuşak dokularda sıvı halinde bulunur. Değişen hava koşulları ve bazı olumsuz koşullar sebebiyle magnezyum vitamini her insanda yeterli miktarda olmayabilir. Bu durum insan yaşamını olumsuz yönde etkilediği için bireyler zaman zaman vitamin ve magnezyum takviyesine ihtiyaç duyar.  Magnezyum bireylerin enerjisini kaybettiği zamanlarda eksikliği ortaya çıkar bu da sizi yoğun dönemlerde yorgun düşürebilir. Enerjinizin normalden daha fazla düşmemesi için toz magnezyum ilacını da deneyebilirsiniz. Hap olarak alınanların dışında birden fazla kullanım yolu bulunan magnezyumun çeşitleri bulunur. Doğru beslenme ve güçlülük açısından oldukça kurtarıcı bir takviyedir. Aynı zamanda bu minerali vücudunuza takviye etmeniz ruhsal açıdan da rahatlık kazandırır. Magnezyum içeren ilaçlar aynı zamanda depresif anlarınızda, depresyon ile kolayca mücadele etmenizi sağlar.  Meydana gelen bu sorunları çözüme ulaştırmak için bazı sorulara cevap bulmakta geç kalmamak gerekir.

 

 • Bünyeme ve kişisel ihtiyaçlara uygun mu?
 • Dozu nasıl ayarlanmalı?
 • Magnezyum eksiğini karşılamanın en iyi yolu hangisidir?

 

Yukarıdaki ve yukarıdakine benzer soruları gözden geçirip, ihtiyacınıza uygun ve sizi çözüme götürecek yöntem ile doğru bir magnezyum takviyesine ulaşabilirsiniz.

 

Magnezyum İçeren Besinler:

Aşağıda doğal yollar ile alabileceğiniz magnezyum türlerini bulabilirsiniz.

 

 • Kabak Çekirdeği
 • Haşlanmış ıspanak
 • Haşlanmış isviçre pazı
 • Bitter çikolata
 • Siyah fasulye
 • Pişmiş kinoa
 • Badem
 • Kaju fıstığı
 • Uskumru balık
 • Avokado
 • Somon balık

 

Yukarıdaki vitamin kaynaklarını doğal yollardan elde edebilirsiniz. Ancak herkes bu besinlere kolay ulaşım olmayabilir. Gerek yaşadığı coğrafya itibariyle gerek mevsim koşulları nedeniyle her meyve ve sebzeye kolayca erişemeyebilirsiniz. Bu sebeple kişiler magnezyum tablet şeklinde ilaçları incelemeye başlarlar. Bu hapların içeriğinde yukarıda yazmış olduğum besinler bulunur. Bu besinleri doğal magnezyum elde edemiyorsanız magnezyum ilacı eksikliği yaşamamanız adına kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu ilaçlar genelde çok iyi bir biçimde tolere edilseler de kronik hastalığı olan ve sürekli ilaç kullanan bireyler için yan etkileri olabilmektedir. Aynı zamanda bu tabletlerin farklı şekillerde olanları da mevcuttur. Sert tablet yutamayanlar için magnezyum kapsül şeklinde olan hapları da deneyebilirsiniz. Kapsül içerisinde toz bulunduran yapıdadır, dilerseniz kapsülü açıp tozunu direkt olarak alabilirsiniz. Ancak kullanım öncesi her duruma karşı doktorunuza danışmanızı öneririm. Bu tür takviyelerin insan vücuduna faydası olduğu kadar zihninde magnezyum desteğine ihtiyacı vardır. Bununla beraber çoğu insan fayda görmek için magnezyum tüketmez çünkü magnezyumun hangi yiyecek veya içeceklerde bulunduğunu tam olarak bilmiyor olabilirsiniz bu sebeple kan değerleriniz de düşük çıkması olası bir durumdur. Buna bağlı olarak en iyi magnezyum doğal yollar ile alınan kabuklu yiyeceklerde , sebzeler de ve posası ile beraber tüketilen besinlerdedir. Beslenmeyi dikkate almak ve takviyelerden maksimum düzeyde yararlanabilmeniz için vücudunuzun magnezyumu sağlıkla emmesini sağlamalısınız. Piyasa da birden çok magnezyum markaları bulunur. İçeriği birbiri ile farklılık gösterse de vücuda sağlayacağı vitamin oranı benzerdir. Bu da demek oluyor ki spor yaparak enerji harcamalısınız. Sizde biliyorsunuz ki, hareket insan sağlığı için oldukça önemlidir. Tükettiğiniz besinleri sindirmek spor, yürüyüş ve hareket halinde olmaktan geçer. İnsan vücudu için gerekli olan magnezyum çeşitleri ve özelliklerini yazımızda bulabilirsiniz. Akıllarda birden çok soru oluşabilmektedir, bunlardan birkaçı Magnezyum eksikliği için ilaç kullanmalımıyım? Sürekli kullanımda kilo aldırır mı ? gibi soruların cevabına yazımızda kolayca erişebilirsiniz. Yeterli miktarda magnezyum hapları alsanız dahi tek başına bir anlam ifade etmeyebilir ve destekleyici besinler tüketmeniz gerekir. Artık her bir mineralin özelliklerini ve ihtiyacınız olan dozu bildiğiniz zaman sizin için doğru olan magnezyumu satın almanız kolaylaşacaktır. En iyi magnezyum kaynağına dair bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

En İyi Magnezyum Takviyeleri
En İyi Magnezyum Takviyeleri


En İyi Magnezyum Takviyeleri

Vücutta her organın doğru orantıda çalışabilmesi için magnezyum desteğine ihtiyacı vardır. Magnezyumun önemini anlamanız açısından aşağıda maddeler halinde inceleyebilirsiniz.

 

 • Kas ve sinir işlevlerinin düzenlenmesi
 • Tansiyon ve şekeri orantılamak
 • Protein, kemik oluşumu ve DNA üretimi
 • Kalsiyum seviyesinin düzenlenmesi
 • Rahat ve kaliteli bir uyku 

 

Yukarıda listelemiş olduğumuz bu maddeler magnezyum vitamini doğru bir şekilde aldığınızı belirler. Ancak bu vitaminin vücutta emilimini başarıyla tamamlaması da büyük öneme sahiptir. Emilime engel olan(ilaç kullanımı,diyabet hastalığı) durumlar haricinde vücutta aşırı bir reaksiyon beklenmez. Her bünyenin ihtiyaci farklı olduğu gibi her takviye çeşiti de farklıdır. Sıvı yolu ile alınan magnezyum ilacı suda eriyen gibi farklı kullanım şekilleri vardır. Kullanım şekilleri farklı olsa da vitamin açısından büyük bir fark bulunmaz ve sağlıkla tüketebilirsiniz. 

Magnezyum sitrat, asidi ile beraber bulunan haline denir ve magnezyum türleri arasında en sık rastlanan şeklidir. Her bünyenin ihtiyacı olan doz elbette farklıdır ancak normaldan fazla alınır ise hazımsızlık sorununu da ortadan kaldırır. Vücutta emilimi daha kolay olduğu için en iyi magnezyum takviyesi olarak kullanabilirsiniz. Vitamin almanın yanı sıra ruhsal anlamda anksiyete ve depresyona karşı iyi geldiğini bilmenizi isterim. Ayrıca her vitaminin fazlasının insan vücuduna yararı değil zararı olur bu sebeple magnezyum ilaç türlerini doğru orantıda kullanmakta fayda vardır. Bunun yanı sıra magnezyum oksit takviyesi sindirim sorunlarına karşı kullanılan bir gıda takviyesidir. Emilimi son derece güçlü olduğu için magnezyum içeren vitaminler vitamin kaynağı olarak kullanılmaz doğrudan vücuttan atmaya yönelik kullanılır. Pek çok çeşitleri araştırarak en iyi magnezyum takviyesi hangisidir? Sorusuna sıkça rastlanmaktadır. Ancak bu noktada tek bir cevap vermek mümkün değildir çünkü yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi her bünyenin ihtiyacı olan eksiklikler farklılık gösterir. Örneğin taurin içeren türü magnezyumu doğrudan almanın farklı bir yoludur oldukça etkili olan magnezyum taurat fiyat olarak diğerlerine göre farklılık gösterebilir. Aynı zamanda düzenli spor yapan bireylerin sıklıkla tercih ettiği ve atletik yapıyı güçlendirmesi ile öne çıkan magnezyum orotat herkes tarafından tercih edilmiyor. Fakat bilimsel olarak bir kanıtı olmasa da bağışıklığı güçlendirdiği ve kasların gelişimini olumlu olarak etkilediği yönünde bilgi sahibiyiz diyebiliriz. Bağırsak yolları enfeksiyonunda veya kabızlık sorunların da öne çıkan magnezyum oksit takviyesi kullanım dozu aşılmadığı sürece bireyde bir rahatlama hissi yaratır. Oksit dışa atımı kolay olduğu için kalın bağırsak sağlığı açısından magnezyum almak önemli bir konumda değerlendirilir. Birden fazla formda bulunduğu gibi sık tercih edilen magnezyum sandoz yani suda eriyen türde genelde sıklıkla tercih edilir. Malik asite bağlı bir formda piyasaya sürülen magnezyum malat içeren ilaçlar hücrelerin enerji üretimini yüksek oranda destekler ve eklem sorunlarına da yardımcı olur. Bazı durumlarda besin kaynaklarından alınan vitamin ve mineraller yeterli olmaz ve magnezyum ne kadar az ise o kadar sağlık sorunları ile boğuşur dururuz. Her formda bulunan magnezyum gıda takviyesi olarak farklı şekillerde kullanıma sunulur. Her markanın kendine ait ürettiği bu ilaç ve vitaminlere magnezyum ilacı fiyatlarına göz atabilirsiniz.

 

scroll to top