Close

Kolajen nedir? Ne işe yarar ?

Kolajen nedir? Ne işe yarar ?

Kolajen nedir? Ne işe yarar ?

Kolajen nedir? Ne işe yarar ? insanların dokularında bulunan, fibroblastlar ve hücreler tarafından oluşturulan bir protein türüdür. Temel görevi bağ dokusunu güçlendirmek ve vücudumuzun bütünlüğünü korumaktır. Cilde esneklik ve sıkılık kazandırmak,eklem, tendon ve organlarımızı bir arada tutmak, diğer görevleridir. Yaşlanmayla birlikte artan kolajen kaybı, eklem rahatsızlıklarına, bacak ve kalçalarda yoğunlaşan selülitlere ve cilt kırışıklıklarına neden olur. Kolajen içerikli besinlerin ve kolajen takviyelerin tüketimi, sigaranın bırakılması ve kolajen içeren nemlendiricilerin kullanımı ile cildin aşırı kolajen kaybetmesi önlenebilir.

Kolajenin Diğer Protein Çeşitlerinden Farkı Nedir ?

Kolajen proteini, yüksek amino asit miktarları ve farklarından dolayı whey protein ve kazein proteinden farklıdır. Cilt güzelliği, eklem, kemik, tendon, tırnak ve saç sağlığını doğrudan etkilemesi, kolajenin içinde ki başka hiçbir yerde bulunmayan amino asit karışımından dolayıdır.

Hidroksiprolin kolajene özgüdür ve diğer amino asitlerle spesifik olarak kararlı bağlar oluşturur. Elde edilen peptitler, eşsiz biyoaktif özelliklere sahip kolajeni oluşturur. Glisin ve prolin konsantrasyonu, diğer protein çeşitlerinden 10 ile 20 kat daha yüksektir. Amino asitlerin bu çok spesifik bileşimi; kolajene, diğer protein kaynaklarında bulunmayan besinsel ve fonksiyonel özellikleri sağlar.

Kolajen Eksikliği Belirtileri

Kolajen nedir? Ne işe yarar ? Eksikliği ve belirtileri nelerdir ? Diye düşünenlerden iseniz yazımızı okumaya devam edin.. Zamanla vücudumuzda ki kolajen üretiminin yavaşlaması, vücudumuzun fizyolojik hasarı daha az tamir edebileceği anlamına gelmektedir. Yüzümüzde beliren ve geçmeyen yorgunluk görüntüsü, cilt kırışıklıkları, eklem ağrıları, saç dökülmeleri ve tırnakların kolay kırılması kolajen eksikliğini anlayabileceğimiz en basit durumlardır.

Kolajen kaybı zamanla gerçekleşen doğal bir süreçtir ancak; UV ışınlarına fazla maruz kalma, strese bağlı kortizol artışı, hava kirliliği, alkol, sigara, şeker ve rafine karbonhidrat tüketimi gibi yaşam tarzı seçimleri kolajen kaybını hızlandırarak erken ve daha yoğun yaşlanma belirtilerine yol açar.İçten Gelen Güzellik ‘’Kolajen’’Tıbbi müdahale ve kozmetik ameliyatları yaşlanmanın bazı etkilerini azaltabilir ancak bu durum genellikle kısa sürelidir.

Kolajen peptit gibi biyoaktif bileşenler içeren takviye edici ve fonksiyonel gıdalar sağlığımızı desteklemek ve yaşlanmanın etkilerini hafifletmek için ileri teknoloji ile geliştirilmiştir. Biyoaktif ve biyoyararlı olması, vücudumuzun kolajen peptitleri emmekte ve bunlardan faydalanmakta zorlanmadığı anlamına gelmektedir.

Kolajenin Faydaları:

Kolajen nedir? Ne işe yarar ? Faydaları nelerdir ? Vücudun bir arada kalmasına yardımcı olan bir yapıştırıcı olarak, eklem ve tendonları birbirine bağlar. Bu özelliği ile, kireçlenmeye bağlı diz, kol, omuz vb. ağrılar için birçok ortopedist tarafından kalıcı tedavi olarak önerildiği bilinmektedir. 

Ayrıca, kırık vb. kas iskelet sistemi travmaları sonrasında da yaygın bir şekilde kolajen tedavisi önerilmektedir. Ölü cilt hücrelerini yenileyerek, cildimizin elastikiyetini arttırır ve gergin kalmasını sağlar.

En çok tercih edilen kolajen markaları 

En çok tercih edilen kolajen markaları hangileri ? Kolajen kullanmaya karar verdiyseniz kullanım amacınıza göre en iyisini bulmak için sıkı bir araştırmaya girmeniz kaçınılmaz oluyor. Çok fazla kolajen türü ve tipi arasından seçim yapmak ve doğru bilgiyi bulmak kolay olmayabilir. Bu amaçla bu yazımızda en çok merak edilen marine collagen diğer adıyla balık kolajeni ile ilgili en çok sorulan soruların cevaplarını, seçim yaparken bizce nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve en çok tercih edilen kolajen markalarını hazırladık.

KOLLAJEN NEDİR ?

Kollajen, tendonlarda, kıkırdakta, kemiklerin organik matriksinde ve gözün korneasında önemli miktarlarda bulunan basit, fibriler bir proteindir. Kollajen, bulunduğu dokulara dayanıklılık verir, doku şeklini korur ve dokuya gerilme direnci sağlar. Kollajen, kanın pıhtılaşmasında etkilidir; kan pıhtısı ile etkileşerek yara deliğini kapatır, kan pıhtısı zamanla büzüldüğü halde kollajen lifleri ağı zedelenme yeri üzerinde yeni bir hücre tabakası gelişinceye kadar yarayı örter. 

Kollajen, yaraların iyileşmesinde de rol oynar. Yaşlanma, sigara ve alkol, vücuttaki oksijen azlığı, beslenme yetersizlikleri ile güneş ve diğer dış etkenler nedeniyle 20’li yaşların ortalarından itibaren vücutta kolajen sentezi azalır . Kronolojik yaşlanma genetik programa bağlı olduğundan sonuçları bireysel farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar kolajen ve elastindeki biyokimyasal değişikliklere bağlı olmakla birlikte deri, deri ekleri, sinirler ve deri fonksiyonlarını etkilemektedir.. En çok tercih edilen kolajen markaları sizin güzelliğinizi daima korur.. 

Kolajen kaybı sonucunda deri esnekliğini, parlaklığını ve yumuşaklığını kaybeder, donuklaşır, kırışır ve kahverengi lekeler başta olmak üzere renk değişiklikleri oluşur. Bunun sonucunda deride sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelmektedir . Kolajen sentezinin azalması sonucunda benzer bir durum da, bağ doku ve kıkırdaklar için geçerlidir. Yaşlanma ve diğer nedenlerden ötürü kolajen sentezinin azalmasıyla bağ doku ve kıkırdaklar esnekliğini kaybeder ve osteoporoz, romatizma başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar meydana gelir.

 Kolajen hidrolizat günümüzde yaygın olan bu hastalığı engelleyici, eklem ağrılarını azaltıcı ve eklem iltihabını engelleyici etkiye sahiptir. Önemli bir protein ve amino asit kaynağı olan kolajenin sentezinin azalması ile yaraların geç iyileşmesi, yorgunluk ve performans düşüklüğü gibi semptomlar da görülmektedir . Kozmetik, gıda (süt, meyveli içecek, su vs.), biyomedikal, besin destekli gıdalar, eczacılık ve kozmetik alanlarında kolajen hidrolizatı kullanılmaktadır. Kolajen hidrolizatı kozmetik endüstrisinde özellikle yaşlanma karşıtı kremlerde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Voonka Kolajen Hyaluronic Acid

Günde 1 defa kullanılması önerilen Voonka Collagen Hyaluronic Acid tablet şeklindedir. Balık kolajeni olan Voonka hidrolize tipidir. İçeriğinde bulunan bakır, biotin, selenyum, C vitamini ve çinko sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olan takviyeyi almasını sağlar. İçeriğinde bulunan bakır sayesinde saç ve cilt pigmentasyonuna katkıda bulunur. Genel olarak saç, cilt ve tırnaklarınızın için kullanabileceğiniz Voonka Collagen Hyaluronic Acid uygun fiyata sahiptir. Kullanıcılar tarafından en iyi kolajen tercihleri arasında gösterilmektedir. İçerisinde 32 adet tablet bulunan Voonka kolajeni bir ay boyunca kullanırsanız etkisini görebilirsiniz. Bu hususlardan en çok tercih edilen kolajen markaları listesinde yer alıyor.

Kolajen nedir? Ne işe yarar ?
Kolajen nedir? Ne işe yarar ?

Prosante UltraKolajen Shot

Prosante UltraKolajen Shot; içinde bulunan yüksek oranda hidrolize edilmiş kolajen peptidleri ve vücut sağlığını için gerekli yardımcılar sayesinde zamanla kaybedilen kolajen ihtiyacına takviye desteği kazandırmayı amaçlayan bir ürün olarak dikkatleri çekmekte.

İçeriğinde bulunan güçlü antioksidanlar, serbest radikallerin vücudumuza verdiği hücresel hasarı onarmaya yardımcı olurken, Glikozamin Sülfat, Kondroitin Sülfat ve Metilsülfanil Metan sayesinde eklem, kas, kemik sağlığınızı da onarmanın yanında korumanızı da sağlıyor. Prosante UltraKolajen hidrolize edilmiş kolajen peptidleri sayesinde kolajenin emilimini arttırarak daha hızlı biyoyararlanıma sunmasını sağlıyor. Ayrıca ürün içeriğinde şeker bulunmadığı için, kilo aldırmak gibi bir durum ile karşı karşıya kalmıyorsunuz. Daima genç görünüme, sağlıklı bir vücuda ve ışıltı dolu bir cilde sahip olmak istiyorsanız Prosante UltraKolajeni tercih edebilirsiniz. En çok tercih edilen kolajen markaları listemizde favorilere girmeye hak kazanıyor..

Kolajen nedir? Ne işe yarar ?
Kolajen nedir? Ne işe yarar ?

Cosvia Collagen

Cosvia Collagen içinde barındırdığı yüksek oranlı kolajen içeriği ile vücutta kaybedilen kolajen ihtiyacına takviye desteği ile cilde derinlemesine nemlilik kazandırmayı amaçlayan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.İçeriğinde barındırdığı antioksidanlar, serbest radikallerin cildimize verdiği hücresel hasarı onarmaya yardımcı olurken, ciltte yenileme sağlayan vitamin, mineral ve bitkisel özleri içeren Cosvia Collagen; hidrolize edilmiş kolajen peptidleri sayesinde kolajenin daha hızlı emilimini ve cilmize daha etkili nüfuz etmesini sağlıyor. 

Ayrıca ürün içeriğinde şeker olmadığı için, kilo aldırmak gibi bir durum ile karşı karşıya kalmıyorsunuz. İçinde yer alan ahududu aroması ile içimi oldukça kolay ve lezzetli bir ürün. Eğer her zaman genç görünüme ve ışıltı dolu bir cilde sahip olmak istiyorsanız Cosvia Colagen tercih edebilirsiniz. Bu hususlardan en çok tercih edilen kolajen markaları listesinde yer alıyor.

Kolajen nedir? Ne işe yarar ?
Kolajen nedir? Ne işe yarar ?

Solgar Hyaluronic Acid Collagen Complex

Bir diğer marka ise Solgar. Hyaluronic asit ile zenginleştirilen bu kolajen takviyesi, vücudun daha dengede çalışabilmesi için gerekli olan metabolizmayı destek verirken bir yandan da bağışıklık sisteminizi güçlenmesine yardımcı oluyor. Bunlara ek olarak diş ve cilt sağlığımızın da yanında olan bir ürün. Düzenli kullanımda yorgunluğa ve bitkinliğe dair olan şikayetleri azaltmada yardımcı görevi görüyor. Kimi kullanıcıların ürün kullanım yorumlarını okuduğumda edindiğim bilgi de ise , Tip 2 kolajen içerdiği konusunda uyarılarda bulunmuş. Yani cilt ve saç sağlığındansa kemik sağlığı için daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. En çok tercih edilen kolajen markaları listemizin vazgeçilmezi..

Kolajen nedir? Ne işe yarar ?
Kolajen nedir? Ne işe yarar ?

Neocell Süper Collagen + Vitamin C 120 Tablet

Süper Kollajen, ürün içeriğinde NeoCell’in teknolojik olarak geliştirmiş olduğu hidroliz işlemini kullandığı büyük kolajen moleküllerini barındırıyor. Vücutta sağlıklı kollajen oluşumunu destekleyen, klinik olarak incelenen BioActive kollajen NeoCell içeriyor. Klinik Sonuçlar neticesinde NeoCell Collagen kullananların cilt hidrasyonunu ortalama % 21 oranında arttırdığı ve % 50’ye kadar da yükselttiği, % 92’sinde artmış cilt hidrasyonu ve % 60 daha sıkı, daha yumuşak cilde sahip olduğu görülmüştür. Bir gıda takviyesi olarak vücuda kuvvet ve esneklik sağlayan karmaşık bir yapısal proteinden oluşan Neocell Süper Collagen tercih edebileceğiniz ürünler arasında yer alıyor. En çok tercih edilen kolajen markaları Listemizde yıldız gibi parlıyor

Kolajen nedir? Ne işe yarar ?
Kolajen nedir? Ne işe yarar ?

 

scroll to top