Close

En iyi kolajenler

En iyi kolajenler

En iyi kolajenler

En iyi kolajenler hangisi? Kemik, kıkırdak, lif ve eklemlerimiz için en önemli takviyelerden biri kolajendir. Özünde bir protein olan kolajen vücudumuzda kendisine en fazla yer bulan proteinlerden biridir. Son dönemlerde kozmetik alanda da kendine önemli bir yer bulan kolajen dokularımızı güçlendirir ve iyileştirir. Özellikle orta yaştan sonra daha sık kullanılmaya başlanan ve önerilen kolajenin 16 farklı alt türü bulunur. 

Kendiniz için, en iyi kolajenleri seçebilmek adına detaylı bir araştırma yapmak gerekiyor. Bu sebeple sizlere rehber olması için, en iyi kolejenler hangisi ve kolajen tipleri neler sorularına cevap vermeye çalıştık.Genellikle kozmetik alanında da kullanılan kolajen çeşidi tip 1’dir. Biraz daha ileri yaşlarda eklem ağrıları ile birlikte tip 2 kolajenleri de tercih edilmeye başlanır. Tip 3 ve tip 4 kolajenler de cilt dokusu ve solunum, sindirim yolları için önemlidir.

Sizlerden gelen ‘‘En iyi kolajenler hangisi’’, ‘‘Hangi kolajeni almalıyım’’ gibi sorulara istinaden hazırladığımız bu yazıda kullanıcı yorumlarına ve ürün içeriklerine yer verdik. Umarız ki sizin için en iyi kolajen hangisi bulabilirsiniz, keyifli okumalar!

Kolajen Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kolajen vücudumuz ve cildimiz için önemli bir protein olduğu için alırken dikkat edilmesi gereken noktalar da vardır. Öncelikle kolajenin alt tiplerinden hangisini kullanmanız gerektiğine karar vermeli ve araştırmalısınız.
  • Eğer kolajeni cildiniz için kullanacaksanız tip 1 ve tip 3 kolajenleri tercih etmelisiniz. Bu tipteki kolajenler direkt olarak cilde uygulanabilirler. Saç veya tırnaklarınızı beslemek için bir kolajen tercih edecekseniz tip 3 kolajeni tercih etmelisiniz. 
  • Kaslarınız ve tendonlarınız için takviye olarak kullanmak istiyorsanız tip 1 ve tip 3’ün karışımları olan kolajenleri tercih etmelisiniz. Eklem ve kıkırdaklarınızda ağrı varsa seçmeniz gereken kolajen tipi 2’dir. 
  • Kolajen tiplerinin yanı sıra balık veya sığır kolajeni seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.. Emilimi daha kolay bir kolajen istiyorsanız sığır kolajeni tercihleriniz arasında yer alabilir.
  • Tabii ki bu durumda kolajeni, ne için kullanmak istediğiniz de önem taşımaktadır. Bu yüzden vücudunuzun günlük kolajen ihtiyacı ve etkilerini de göz önünde bulundurmanız gerekir. 

Kendi kolajeninizi korumak için;

  • Egzersiz, kolajen yapımına destek veren en etkili yoldur. Düzenli egzersiz yapın.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenerek; protein, vitamin ve mineralleri gerçek gıdalardan almaya çalışın.
  • Kemik suyu, yumurta, balık, fasulye gibi yiyecekler bu konuda idealdir.En iyi kolajenlerin üretimini artırmak ve var olanı korumak için etkili yollardan biri de bir vitamin A türevi olan retinol kullanmaktır. Retinol yanında vitamin C serumlar da antioksidan etki ile kollajen yıkımını azaltır.
  • Cildinizi kolajen yıkımından korumak için sigarayı bırakın, güneşten mutlaka korunun, düzenli ve yeterince uyuyun, şeker ve rafine edilmiş ürün tüketmeyin.
  • Deride kolajen üretimini uyaran lazer, fraksiyonel radyofrekans (altın iğne), dermapen, dermarolleri bir dermatoloji uzmanı tarafından yaşa ve ihtiyaca göre seçilerek düzenli olarak uygulanmalıdır.

Cildiniz için kolajen tavsiyesi 

Cildiniz için kolajen tavsiyesi Vereceğimiz bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.. Konu cilt bakımı olduğunda birçok farklı kozmetik ve takviye gıda bulmanız mümkün. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz kolajen, genç ve sağlıklı bir cildin anahtarı olarak görülüyor. 

İster takviye olarak alabileceğiniz ister serum olarak uygulayabileceğiniz bu protein, birçok yaşlanma karşıtı ürünün temelini oluşturuyor. Kolajen nedir, en iyi kolajen markası hangisi, Cildiniz için kolajen takviyesi ve faydaları nelerdir  gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık. İşte cilt bakım rutininize yepyeni bir soluk getirecek en iyi kolajen takviyesi markaları listemiz.

 

Solgar Hyaluronic Acid Collagen Complex

Eczacıların da önerdiği Solgar Hyaluronic Acid Collagen Complex tablet formundadır. İçeriğinde herhangi bir şekilde şeker veya nişasta içermez. Besinler ile birlikte kullanıma uygun olan Solgar kolajenin içeriğinde C vitamini, hyaluronik asit ve sülfat bulunmaktadır. Diğer kolajenlere göre daha yüksek bir fiyata sahip olmasına rağmen etkisi daha hızlıdır. Pek çok kullanıcı tarafından güvenle tercih edilen Solgar kolajen Cildiniz için kolajen tavsiyesi seçenekleri arasında gösterilir. 

En iyi kolajenler
En iyi kolajenler

Roox Beauty Kolajen

Roox Beauty Kolajen cildinizdeki yaşlanma belirtileri ve izleri önlemeye yardımcı olur. Cildinizin ihtiyaç duyduğu nem ihtiyacını giderirken cildinizi besler ve ışıltı kazandırır. İçeriğinde C vitamini bulunan kırışıklık karşıtı yüz serumunu boyun bölgenizden başlayarak masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Kırışıklıklarınızın azalmasına ve cildinizin gerginleşmesine yardımcı olur. 

En iyi kolajenler
En iyi kolajenler

New Essentials C Vitamini

New Essentials kolajen ve serum olarak 2’li set olarak satıldığı için oldukça uygun ve etkili bir kolajen seçeneğidir. Kolajen serumu ile cildinizi daha gergin ve enerjik bir görünüme kavuşturur. Serum tipi ile kolay bir şekilde yüzünüze uygulayabilirsiniz. İçeriğinde bulunan hidrolize kolajen ve protein sayesinde cildinizin kolajen dengesini sağlamanıza da yardımcı olur. Bunun yanı sıra Cildiniz için kolajen tavsiyesi cildinizdeki kırışıklıkları da azaltmanızı ve germenizi sağlar.

En iyi kolajenler
En iyi kolajenler

Voonka Collagen Hyaluronic

Günde 1 defa kullanılması önerilen Voonka Collagen Hyaluronic Acid tablet şeklindedir. Balık kolajeni olan Voonka hidrolize tipidir. İçeriğinde bulunan bakır, biotin, selenyum, C vitamini ve çinko sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olan takviyeyi almasını sağlar.

En iyi kolajenler
En iyi kolajenler

Kolajen Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kolajen alırken dikkat etmeniz gereken şeyler kadar kullanırken de dikkat etmeniz gereken noktalar bulunur. Önemli bir protein olan kolajen doğru şekilde kullanılmadığında problem yaratabilir. Bu yüzden önerilen şekilde ve doğru bir biçimde kullanmak oldukça önemlidir. 

Öncelikle hamileyseniz ya da emzirme dönemindeyseniz Cildiniz için kolajen tavsiyesi  kullanmamanız önerilmektedir. Daha önce bu noktada bir çalışma yapılmadığı için yan etkileri kesin olarak bilinmemektedir. Aynı zamanda kolajen sağlıklı beslenme yerine kullanılmamalı, normal öğünlerinize takviye olarak kullanılmalıdır. Kolajen kullanıyorum diye öğün atlamamalı ya da daha az yememelisiniz. 

Son olarak kullanım sırasında alerjik reaksiyon gösteriyorsanız hemen kullanmayı bırakmalı ve bir uzmana danışmalısınız. Kolajen kullanımı sırasında dengeli beslenmeli ve düzenli spor yapmalısınız. Bu aktiviteler kolajenin etkisini daha da artıracaktır. 

 

scroll to top