Close

Evde en iyi French Press kahve

Evde en iyi French Press kahve

Evde en iyi French Press kahve

Evde en iyi French Press kahve nasıl yapılır? French Press kesinlikle sonsuza kadar mutlu bir şekilde potansiyel bir kahvedir, ancak kahvedeki her şeyde olduğu gibi, roket bilimi değildir… Ama bu bilim! French Press ürününüzü nasıl çalıştığını ve bu aracı kullanarak en iyi kahveyi nasıl yapabileceğinizi biraz daha derinlemesine inceleyelim.

Bazı kahve demleme yöntemleriyle, yapmaya çalıştığınız demlenmiş kahve miktarı ve fasulyelerinizin öğütme boyutu, suyun kahveden ne kadar hızlı akacağını ve toplam demleme sürenizin ne kadar süreceğini etkileyecektir. Bu damlama demleme, dökme ve hatta espresso için geçerlidir. Evde en iyi French Press kahve nasıl yapılır?

Ancak demleme verimi, öğütme boyutu ve demleme süresi her zaman ayrılmaz bir şekilde bağlantılı değildir. Çok veya biraz kahve yapmak için bir Fransız pressi kullanabilir, kahvenizi istediğiniz gibi öğütebilir ve demlemeyi 10 saniyede veya 10 günde durdurabilirsiniz. Bu değişkenlerin hiçbiri diğerlerini etkilemez. Bu, ortaya çıkan demlemenin ne olursa olsun tadının harika olacağı anlamına gelmez, ancak bu özgürlük parçası, bir French Presse biraz farklı yaklaşabileceğiniz anlamına gelir.

Islatma, çözülme ve difüzyon.

Islatma, kahve telvesini tamamen doyurma işlemidir. Kahve telvesi hücrelerden oluşur ve bu hücrelerin her biri çıkarmak istediğimiz kahve katılarından bazılarını tutar. Taze kahvede, karbondioksit gazı da bu hücrelere hapsolmuş durumda ve ıslatma gazı “çiçeklenme” dediğimiz bir anda serbest bırakıyor.

İkinci adım, çözülme, içeceğimizin kahve kısmını çözücü, sıcak suyumuzla telafi edecek katıları eritmektir. Son aşama difüzyondur: kahve suyu konsantresinin bahçeden çevredeki sıvıya hareketi. Çözülme ve difüzyon genellikle daha yaygın “ekstraksiyon” terimiyle gruplanır, ancak bunlara ayrı süreçler olarak bakmanın yararlı olduğunu düşünüyoruz.

Damlama ve dökme demlemede, kahve telvesini çevreleyen sıvı sürekli olarak tatlı sıcak su ile doldurulmaktadır. Bu önemli bir faktördür, çünkü çevredeki su ne kadar saf olursa, o kadar güçlü çıkarır ve ekstraksiyonumuz o kadar verimli olur. Öte yandan, kahve telvemizin yüzeyindeki sürekli temiz ve sıcak su akışı, bu dış yüzeyleri daha agresif bir şekilde çıkarır, bu da bu dış yüzeyler çıkarılmadan önce demlemek için daha az zamanımız olduğu anlamına gelir.

Evde en iyi French Press kahve nasıl yapılır? Böylece demlememize daha az lezzetli, ‘aşırı uzatılmış’ tatlar eklerler. En iyi kahve demleme, iyi lezzetleri en üst düzeye çıkarmanın ve daha az lezzetli şeyleri en aza indirmenin en iyi dengesini elde etmek için birçok değişkenimizi doğru çevirmekle ilgilidir.

Damlama veya dökme demleme, konvektif ısının (akan su şeklinde) küçük kahve kimya setimizdeki enerji transferini hızlandırdığı bir konveksiyon fırınına çok benzer. Evde en iyi French Press kahve nasıl yapılır? Düşük ve yavaş French Press, giderken daha fazla su eklemiyorsunuz, bu yüzden enerji itici difüzyon azaltılıyor, bu da daha yavaş, daha kademeli bir şekilde demlenmeyle sonuçlanıyor.

Yüzey aşırı uzaması etkisi daha azdır ve demleme sonuçta daha nazik bir tekliftir. Hepsini bir araya getir ve Fransız pres demleme diğer birçok yöntemden daha az titizdir ve daha derin bir tatlılık ve şuruplu bir gövde ile daha tam aromalı bir demleme ile sonuçlanabilir.

Fransız presleri, zemini geri tutmada iyi bir iş yapan örgü filtrelere sahiptir, ancak filtreden geçecek ve demlemenizde asılı kalacak para cezası adı verilen az miktarda toz benzeri kahve telvesi olacaktır. Bunların dikkatini fazla dağıtmasına izin verme. Para cezaları daha fazla viskozite ve zenginlik hissi verebilir.

Evde en iyi French Press kahve
Evde en iyi French Press kahve – Evde en iyi French Press kahve – Evde en iyi French Press kahve
 • Cambu My Bottle 3’ü Bir Arada Borosilikat French Press 600 ml ZKD8690000005
 • Cookplus Coffee Bean French Metalik Press 800 Ml 153.01.05.3811
 • Doreline Cam Gri Lüx French Press 600 ml THN-003-04

French press kahve nasıl demlenir?

French press kahve nasıl demlenir? Tüm kahve demleme yöntemlerinde olduğu gibi, ideal ayarlarınıza yerleşmeden önce sonuçlarınızı tadarak değişkenleri biraz denemeniz ve ayarlamanız gerekir. İyi haber şu ki, French press daha hızlı demleme yöntemlerinden biraz daha bağışlayıcı.

 1. Çok kaba bir öğütme ile başlayın, belki de öğütücünüzdeki en kaba ayarda. Parçacıklar kaba tuz ve çelik kesim yulaf arasında bir yerde görünmelidir. Daha sonra ayarlamalar yapabilmeniz için öğütme boyutunuzu not alın.
 2. Temiz alın (ihtiyacınız varsa filtreleyin) suyu hazırlayın. Fransız basını ile, yalıtımlı (veya çift duvarlı) bir presiniz yoksa suyunuzu kaynamaya dökmek için iyi olursunuz, bu durumda kaynamadan yaklaşık 30 saniye beklemeniz gerekir. Koyu kavrulmuş kahve veya kafeinsiz kahve demliyorsanız, yaklaşık 10 ila 15 ° F daha düşük suyla daha iyidir.
 3. Saatinizi başlatın ve suyunuzu ekleyin. Bazı insanlar biraz su eklemeyi, karıştırmayı ve gerisini eklemeyi sever. Gerçekten önemli değil. Önemli olan suyu ekledikten sonra ne yaptığınızdır. “Islatma” ilk aşamasını hatırlıyor musun? Eğer iyi ıslatmanız yoksa, bundan sonra gelen pek bir şeyiniz yok, bu yüzden kahve ve su karışımınıza yaklaşık 30 ila 45 saniye içinde hafif ama kapsamlı bir karıştırma yapmalısınız. Kahvenin çoğu battığında ve artık yüzmüyorsa, kapağı takıp bir sonraki adıma geçmekte iyi olduğunuzu bileceksiniz.
 4. 6 ila 8 dakika arasında bir hedef demleme süresi için ateş edin. İsterseniz 3 ila 4 dakika içinde demleyebilirsiniz, ancak iyi lezzet sonuçları elde etmek için, çok daha ince öğütürdünüz. Kaba öğütme ile 6 ila 8 dakika verin ve bakalım onu çevirebilecek misiniz.
 5. Demlemenizi durdurmaya hazır olduğunuzda, dalma zamanı. Daha önce de belirttiğim gibi, Fransız basını güzel, yavaş ve nazik bir demlemedir. Bu güzelliği mahvetmenin harika bir yolu, kahvenizin iyi şeylerden çoktan vazgeçtiği ve acı ve büzücü negatif tatların devralma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu sonunda ekstraksiyonu hızlandırarak kahve telvenizi şiddetle kışkırtmak olacaktır. Yavaşça dalın. Pistonun sıkılaşmaya başladığını hissederseniz, bir veya iki inç geri alın ve dalmaya devam edin. Dibe indiğinizde, işiniz biter!
 6. Yatağınızı güzel ve sıkı bir şekilde aşağı daldıysanız, bu noktadan sonra olacak çok fazla demleme yoktur, ancak demleme işlemini gerçekten durdurmak için daldıktan hemen sonra tüm içeceğinizi dökmek hala idealdir.
Evde en iyi French Press kahve
Evde en iyi French Press kahve – Evde en iyi French Press kahve – Evde en iyi French Press kahve
 • Coffee Tropic Tso Guatemala-antigua 250 gr Öğütülmüş-french Press 8682101036021-2
 • MEIA Kahve Espresso Kahve – Çekirdek – Supernova Blend 500gr – Kavrulmuş Öğütülmüş – French Press Makine Uyumlu MSB500
 • Bongardi Coffee 3×200 gr Yöresel Set Brezilyan Santos Etiyopya Intense French Press Uyumlu BKYS016N
scroll to top