Close

Baharat dolabınızı düzenlemeye ne dersiniz?

Baharat dolabınızı düzenlemeye ne dersiniz?

Baharat dolabınızı düzenlemeye ne dersiniz?

Baharat dolabınızı düzenlemeye ne dersiniz? Cumartesi günü yapmak istediğim şeyler” diyarında, baharat rafımı temizlemek. Baharatlarınızı düzenli ve taze tutmak. Bunu yapmak sizi otomatik olarak daha iyi bir aşçı yapmayabilir, ancak daha etkili bir aşçı yapacaktır.

Organize bir baharat rafı, gerçekten kullandığınız bir baharat rafı anlamına gelir, her bileşenin daha değerli olduğu bir tanedir, çünkü onu görürsünüz ve işe koymak istersiniz. Yemeğinizi daha akıllı ve daha sık baharatlamanıza yardımcı olacaktır. Yüksek kaliteli ürünler ve et satın almak için çaba sarf ederseniz, baharatlarınız da aynı derecede ilgiyi hak eder.

Mason kavanozlarını kullanmanın yeni yolları hakkında sevimli ipuçları koleksiyonu için bu yazıyı karıştırmayın. Tamam, birkaç kavanoz olacak, ama dağınık bir baharat rafını temizlemek, kabine kokuşmuş bayat, tanımlanamayan toz yığınlarından yuvarlanmaya hazır olan, savaşa gitmek anlamına gelir. Normandiya’yı istila etmek üzeresin ve lanet olsun, o sahile tutunup onu elinde tutacaksın. Takip edin, ben de size baharatlarınızı nasıl kontrol altında tutacağınızı göstereyim.

Baharat dolabınızı düzenlemeye ne dersiniz? Her savaşta olduğu gibi acımasız olmak işe yarar. Bazen birleşik, demokratik bir Avrupa’ya, organize bir baharat rafı elde etmek için gereken budur. Ama sadece biraz çaba ve daha az kan dökerek oraya varacaksın. Hadi başlayalım.

Baharat dolabınızı düzenlemeye ne dersiniz?
Baharat dolabınızı düzenlemeye ne dersiniz? – Baharat dolabınızı düzenlemeye ne dersiniz?
  • woodsy 10 Lu Baharatlık Takımı, Ahşap Stantlı 10 Lu Baharatlık Twin TWİN 10 LU
  • Herevin 161280-804 Akrilik 8 Parça Baharat Seti Siyah Beyaz 2021ST1559
  • FBZhome Etiketli Bambu Kapaklı 300 ml 12 Adet Kavanoz Ve 12 Adet Mini Baharat Kaşığı – 24 Parça Baharat Seti

Baharat dolabı temizleme ve düzenleme

Baharat dolabı temizleme ve düzenleme nasıl yapılır? Evet daha düzenli daha temiz kim olmak istemez ki. Size ve dolabınıza bu konuda yardım edebilecek ürünleri tüm yazımız boyunca görebilirsiniz. Şimdi isterseniz baharat dolabı temizleme ve düzenleme konusuna daha detaylı bakalım ne dersiniz?

Enine boyuna tartmak

Hiç kullanmadığın baharatlara tutunarak kendine iyilik yapmıyorsun. Baharatlarla yemek pişirmek hakkında öğrendiğim temel gerçek şu: Eğer şimdi bir şeyle yemek yapmazsanız, gelecekte pişirmeme ihtimaliniz yüksektir. Tabii ki, istisnalar var ve hiçbir şey beni birinin kişniş tohumunun sevinçlerini keşfetmesini ve günlük diyetlerinin bir parçası haline getirmesini izlemekten daha mutlu edemez. Ama baharat alışkanlıklarınız oldukça taşa basılmış ve pek bir şey bunu değiştirmeyecek.

Temizlemeye Başla

Burada baharatlarınızın üç ayrı kategoriye girdiğini görebilirsiniz. Baharat dolabı temizleme ve düzenleme nasıl yapılır?

Tanımadığım şeyler: Gerçekten, bu şeylerin ne olduğu ya da mutfağıma nasıl girdiği hakkında hiçbir fikriniz yoktur. Çoğu plastik torbalarda anonim tozlar gibi kokuyor… Bir şey, ama yıllardır gün ışığını görmediler.

Tanımadığınız ama sık kullandığınız şeyler: Merhaba, siyah kakule, füme tarçın ve safran. Sizi tekrar görmek zevk, en son aksiyonu gördükten yıllar sonra olmasa da aylar. Bazıları safran gibi çok pahalıdır ya da yeri doldurulamaz, seyahat ederken aldığınız ve hayatınızın en iyi kebaplarını yapan katil baharat karışımı gibi. Diğerleri sadece ne kadar harika olduklarını hatırlatır.

Bakıcılar: Bunlar günlük baharatlarınızdır, cayenne ve tarçın ve bitirme tuzunuz. Düzenli olarak kullandığınız baharatların ne olduğunu biliyorsunuz. Ama tazeler mi, yoksa yükseltme zamanı mı? Baharatlar gerçekten kötü gitmez, ancak nem ve uçucu bileşikler zamanla dağıldıkça, eski benliklerinin blander gölgeleri haline gelir.

Doğru şekilde yeniden stokla

Tasfiyeniz tamamlandı, yaralılarla ilgilenmenin ve kuvvetlerinizi yenilemenin zamanı geldi. Mutfağımda dururken baharat dolabımın %75’i çöpte. Şu boşluğa bak! Değiştirmeniz gereken bakıcıların ve koleksiyonunuza eklemek istediğiniz birkaç hayali, özel durum baharatının bir listesini yapın.

Taze tatma, yüksek kaliteli malzemeler seviyorsanız, süpermarket baharat koridoru kelimenin tam anlamıyla gitmeniz gereken son yerdir. Baharatlar, satın almadan önce aylarca sert, lezzet yok edici ışığa maruz kalan raflarda oyalanabilir ve süpermarketteki seçenekleriniz küçük bir ön plan baharat seti ile sınırlıdır. Öte yandan, daha uzun ömürlü ve çok daha az paraya mal olan daha lezzetli baharatları tercih ederseniz, araba anahtarlarını bırakıp dizüstü bilgisayarı açın. Baharatlarınızı internetten satın alın.

Bunu yapmak, kaliteyi ön planda koyan özel baharat tüccarlarından satın alabileceğiniz anlamına gelir. Ve maliyetler genellikle market fiyatlarının bir kısmıdır. Çevrimiçi baharat alışverişi konusunda hala istekli değilseniz, yerel etnik marketlere göz atın.

Baharat dolabınızı düzenlemeye ne dersiniz?
Baharat dolabınızı düzenlemeye ne dersiniz? – Baharat dolabınızı düzenlemeye ne dersiniz?
  • JOY KİTCHEN Dönen Baharatlık Seti 16’li 
  • Kiwi Kspg 4806 Pilli-led Işıklı Otomatik Tuz Karabiber Değirmeni (4806) MR-003
  • colortouch Siyah 107 Adet Baharat Bakliyat Kuruyemiş Kavanoz Sticker Etiketi MTBSSYHBBK107B

Düzenlemeyi atlama

Temizlendin ve stoklandın. Şimdi baharatlarınızı düzenli tuttuğunuz kısım geliyor. Isı ve ışık baharatları hızlı bir şekilde bozar, bu nedenle baharat koleksiyonunuz ocaktan, buzdolabından ve doğrudan güneş ışığından uzak tutulmalıdır. Saklama kaplarına gelince, küçük plastik torbalar hızlı bir şekilde yapışkan ve hale döner. Kavanozlarınızı kullanabilirsiniz. Tüm baharatlarınızı aynı anda görmenizi sağlarlar.

Baharatları organize etmek söz konusu olduğunda, kit yaklaşımına çok inanırız. Bu ortak noktalar “kitlerinizin” temelini oluşturur ve içerdikleri baharatlar kolay erişim için en iyi şekilde gruplanır.

Baharat envanterinizi geliştirin

Baharatları ait oldukları kitlere göre gruplayabilir veya etiketleyebilirsiniz. Baharat siparişi verirken takvim uyarılarını ayarlamayı da düşünebilirsiniz. Bunları, satın alma tarihinizden itibaren üç, sekiz, 12 veya 24 ay sonrasını yukarıdaki raf ömrü yönergelerine göre ayarlayın, böylece size atmanız ve yeniden stoklamanız için bir hatırlatma verin.

En sık kullanılan baharatlarınız baharat dolabımın ön sırasını kaplamalı, arkaya doğru daha az kullanılanlar. Her baharatın adı ve satın alma tarihi olan bir etiket kullanın, bu sayede dolabınıza bakarken, bayat şeyler kavanozlarını otomatik olarak çekebilirsiniz.

Bazı ucuz araçlar da yardımcı olabilir. Kitlerinizi düzenlemek için bazı dönen standlara yatırım yapmak veya arka sıra baharatlarınızı çok daha kolay görmenizi sağlayan birkaç tembel susan almak isteyebilirsiniz. Ucuz plastik yemek servis tepsileri satın alın ve baharatlarınızı bu tepsilere yerleştirin. Ardından, içeriklerini kolayca araştırmak için raflarınızdan tüm tepsileri çekebilirsiniz.

Yine de daha önemli olan şey şu: Acımasız olmaya devam edin. Baharat dolabınızı temizlemek ve yeniden düzenlemek büyük bir zaferdir, ancak bir savaşın gerçek sınavı onu takip eden işgaldir. Yol boyunca bayat veya ihmal edilmiş baharatları kurban etmekten korkmayın.

Bunu yapmak hayatlar parasını çöpe atmak gibi gelebilir, ancak gerçek parasal maliyet küçüktür ve büyük baharat topluluğunuzun iyiliği içindir. Bu yüzden düzenli olarak temizlenin. Bir dahaki sefere çok daha kolay olacak. O yüzden devam et. Zorba ol. Düşündüğünden daha eğlenceli.

scroll to top