Close

En kullanışlı temizlik malzemeleri 2022

En kullanışlı temizlik malzemeleri 2022

En kullanışlı temizlik malzemeleri 2022

En kullanışlı temizlik malzemeleri 2022 yılında hangileri? Bir evi etkili ve yaşanır kılan en önemli özelliklerden birisi o evin temizliğidir. Ev mobilya ve dekorasyon açısından ne kadar estetik ve güzel olursa olsun eğer temiz değilse o ev yaşanmaya değer bir ev olmaktan çıkacaktır. Bu bağlamda bir evin olmazsa olmazlarında ev temizliği konusunda sizlere detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Ev temizliği nasıl yapılmalıdır bir evin tertemiz ve yaşanılır bir şekilde olması için nereden nasıl temizliğe başlamak gerekir en kullanışlı temizlik malzemeleri 2022 yılı İçin hangileri? Bunlar üzerinde durmaya çalışacağız.

Ev temizliği denince akla dip bucak baştan sona tüm evin temizliği gelir. Dipten ayrıntılı bir temizlik yapmak için daha çok zamanınızı bu işe ayırmamız gerekir. Bir kere dipten bir temizlik yapıldığında günlük olarak evinizin düzen ve temizliğine dikkat ediyorsanız bu temizlik sizi bir süre idare edecektir. En kullanışlı temizlik malzemeleri 2022 yılında arayış olmaya devam ediyor? Temizliğin uzun sürmesi için dikkat etmeniz gerekenleri ise şöyle sıralayabiliriz;

  • Evinizde toz birikmemesi için düzenli olarak süpürme işini yapın. Günlerce süpürülmeyen evde toz ve kirlerin evin pek çok noktalarına birikecek ve temizlik konusunda işiniz zorlanacaktır.
  • Halılarınızın halı yıkamaya verdikten sonra uzun süre halılarınızın temiz kalması için iki günde bir halılarınızı süpürün ve haftalık olarak da fırçalayın. Böylece halılarınız çabuk kirlenmeyecek ve temizliğini çok daha uzun bir süre devam ettirecektir.
  • Temizlik işinizi bir güne sığdırmak yerine düzenli olarak evi bölebilir ve temizliğinizi o şekilde yapabilirsiniz. Örneğin camları haftalık silebilirsiniz. Mutfak dolaplarınızı da aynı şekilde haftalık dipten silerek daha uzun süre temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Banyo ve tuvaletler en çok mikrop barındıran yerlerdir ve buralarının temizliğinin günlük yapılması daha uygundur. Tuvaletinin her daim hijyenik olması için pratik olarak tuvaletinizde fısfıslı bir dezenfektanı bulundurabilirsiniz. Her tuvaletten çıkışta bu dezenfektanın tuvaletinize sıkabilirsiniz.
  • Toz alma işlemi de düzenli yapılmalıdır. Mobilya gibi yerlerin çabuk toz olmaması için toz alma için üretilmiş ürünlerden yararlanabilirsiniz. Piyasada bu alanda bitkisel olarak üretilmiş temizlik ürünleri bulunmaktadır. Bunlar hem sağlık için zararsız hem de etkili bir şekilde tozun uzun süre oluşmaması konusunda etkili olmaktadır. Toz alırken bu tip ürünlerden yararlanabilirsiniz.
  • Sigara içilen bir ev daha çabuk kirlendiği için sık sık tül ve perdelerinizi yıkamanız gerekir.
  • Günlük olarak mutfağınızda kesinlikle bulaşık biriktirmeyin. Mikroplara davetiye çıkaran yerlerden birisi de mutfaktaki bulaşık ve çöplerdir. Ev temizliğinde mutfak bir evin temizliğinin ana merkezi olarak bilinir. Eskiden bir kimsenin temizliğini anlamak için mutfağına bakılırmış. Kişinin temizlik anlayışı mutfağının temiz olup olmamasından anlaşılırmış. Etkili bir ev temizliği için mutfak temizliği ve düzeni çok önemlidir. Mutfağınızın düzeni devamlı takip ederek tertipli bir mutfak ortamının düzenli olarak her gün sağlayın.
  • Ev sık sık havalandırılmalıdır. Günlük olarak her gün evin havalandırılması gerekir. Soğuk havalarda çok uzun açmamak koşuluyla evin havalandırılması eksik bırakılmamalıdır.
  • Evin sağlıklı olması için güneş almasına izin vermeliyiz. Devamlı kapalı güneş girmeyen evler çok boğucu ve psikoloji ve sağlık açısından zararlıdır. Atalarımız ne güzel demiş: ‘’Güneş girmeyen eve doktor girer.’’ Bu açıdan evinizin güneş almasını sağlamalısınız. En kullanışlı temizlik malzemeleri 2022 listemize göz atmayı unutmayın.. 

Ev temizliği için gerekli malzemeler

Ev temizliği için gerekli malzemeler nelerdir? Bazı ürünler vardır ki, her evin olmazsa olmazı haline gelmeyi başarırlar. Bekar evi de olsa, öğrenci evi de olsa, aile evi de olsa, her evde görebileceğiniz nesnelerdir bunlar. Ev temizliği için gerekli malzemelerden, her gün karşınıza çıkabilecek sorunları çözmenize yardımcı olan en temel temizlik ürünlerinden bahsedeceğiz. Nedir bunlar?

Çamaşır Suyu

Vücutta kan neyse, ev temizliğinde de çamaşır suyu odur desek yeridir. Hem banyo ve tuvaletlerin temizlik ve hijyeni için, hem de mutfakları sağlıklı birer yemek hazırlama ortamına çevirmek için çamaşır suyu kullanımı büyük önem arz eder.

Doldurduğunuz bir su kabının içine ekleyeceğiniz birkaç damla çamaşır suyu dahi, döktüğünüz her yerde “temizlenmiş” hissini yaşamanızı sağlayacaktır. Bu karışımlı suyun içinde ıslattığınız bir bez ile mutfağınızdaki kirli bölgeleri temizleyebilirsiniz. Banyo ve tuvaletlerde genel temizlik için çamaşır suyunu yere döküp birkaç dakika bekleterek etki etmesini bekleyebilirsiniz. Ev temizliği için gerekli malzemeler arasında kadınların vazgeçilmezidir.

En kullanışlı temizlik malzemeleri 2022
En kullanışlı temizlik malzemeleri 2022

Yağ Sökücü

Özellikle mutfaklarda yağ lekelerine sıkça rastlarız. Bu önüne geçilmesi pek de mümkün olmayan bir durumdur. Dolayısıyla yağ lekelerine karşı değil, bu lekelerin kalıcı iz bırakmalarına karşı önlem almak gerekir. Kişisel ihtiyaçlarınıza göre tercih edeceğiniz bir yağ sökücü sprey bu konuda işinizi görecektir. Fazla kir tutan lavabo ve ocaklarda bu yağ sökücüleri kullanırken, birkaç dakika etkisini göstermesini beklemeyi unutmayın.

En kullanışlı temizlik malzemeleri 2022
En kullanışlı temizlik malzemeleri 2022

Temizlik Deterjanı

Temizlik deterjanı da, her evin olmazsa olmaz temizlik ürünlerinden biridir. Pek çok çeşit kokuda üretilen deterjanlar, evinizde oda parfümü etkisi yarattığı gibi, aynı zamanda kullandığınız yerlerin ışıl ışıl gözükmesini ve evinizin daha temiz durmasını da sağlar. Kullanımı çamaşır suyu gibi basittir. Suyla doldurduğunuz bir kap veya kovaya ilave edeceğiniz temizlik deterjanı ile evinizde parke, dolap ve kapıları silebilirsiniz.Camlar için ayrıca cam temizleyicisi kullanımı kişisel tercih meselesidir. Cam, ayna gibi cam yüzeyleri için de temizlik deterjanı kullanmak mümkündür.

En kullanışlı temizlik malzemeleri 2022
En kullanışlı temizlik malzemeleri 2022

Mikrofiber Temizlik Bezi

Mikrofiber temizlik bezleri de, yine çok amaçlı olarak kullanılabilen temizlik ürünlerinden. Hatta saydığımız bu ürünleri kullanırken mikrofiber bezler işinizi kolaylaştıracaktır.

Bunun dışında bir mikrofiber temizlik bezini, herhangi bir ilave temizlik malzemesine gerek duymadan, ıslak ya da kuru yüzeyleri temizlemek için kullanabilirsiniz. Yüksek emici özellikleri sayesinde, uygulandığı yüzeyi anında kurulayan bu bezleri çamaşır makinesinde yıkayarak kullanmak da mümkün. Ev temizliği için gerekli malzemeler arasında gözdedir.

En kullanışlı temizlik malzemeleri 2022
En kullanışlı temizlik malzemeleri 2022

Pas ve Kireç Çözücü

Her ne kadar düzenli temizlik ve yağ sökücü kullanımıyla, oluşan lekelerin kalıcı olmasının önüne geçmeye çalışsak da, zaman içinde her şey kalıcı hasara uğrayabilir. İşte düzenli temizlik için kullandığımız temizlik malzemelerinin yeterli olmadığı bu gibi durumlarda ya da inatçı lekeleri çıkarma konusunda pas ve kireç çözücüler devreye giriyor.

Pas ve kireç çözücü kullanarak, sertleşmiş kireç kalıntıları ve paslanmış yüzeyleri ovalamaya ihtiyaç duymadan temizleyebilirsiniz. Pas ve kireç çözücüler, aynı zamanda fayans yüzeylerinde oluşan sarı pas lekelerinden de kurtulmanızı sağlar. Çaydanlık ve tencere gibi mutfak ürünlerindeki kireci çözmek için de kullanımı mümkün olmakla birlikte, sağlık açısından üzerinde çatlak olan mutfak ürünlerinde kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

En kullanışlı temizlik malzemeleri 2022
En kullanışlı temizlik malzemeleri 2022

Dyson V10 Absolute

Her evde bulunan temel temizlik ürünlerinin yanında, bir de her evde bulunması gereken son teknoloji ürünler vardır. Dyson V11 Absolute, her yerde derinlemesine temizlik için geliştirildi. Dynamic Load Sensor teknolojisi ile Yüksek Tork temizleme başlığına sahip olan Dyson V11 Absolute, derinlemesine temizlik için emiş gücünü akıllıca ayarlar.

En kullanışlı temizlik malzemeleri 2022
En kullanışlı temizlik malzemeleri 2022

 

scroll to top