Close

Saç için çay ağacı yağı

Saç için çay ağacı yağı

Saç için çay ağacı yağı

Saç için çay ağacı yağı nedir merak edenleriniz elbette vardır hadi gelin birlikte inceleyelim.. Son zamanlarda popülerliği artan, güzellik ve sağlık alanındaki olumlu etkileri ile adını sıkça duyuran doğal içeriklerden biri de çay ağacı yağı…

Yerli halk tarafından uzun yıllardır kullanılan bu esansiyel yağ, çay ağacından elde edilir. Ancak bu ağaç bizim yeşil ve siyah çay olarak demleyip, keyifle içtiğimiz çayın kaynağı olan ağaçlardan tamamen farklı.

Latince adı Melaleuca alternifolia olan çay ağacı, Hint defnesi ya da tea tree olarak da bilinir. Mersingiller ailesinin bir üyesidir. Boyu yaklaşık 6-7 metreye ulaşabilir. Beyaz veya krem renkli çiçeklere, yumuşak dokulu ve pürüzsüz yapraklara sahip olan bu bitki Queensland, Güney Galler ve Avustralya’ya özgü endemik bir türdür. Bu bitkiyi bizim için özel yapan şey ise yapraklarından elde edilen esansiyel yağıdır.

Saç İçin çay ağacı yağı genellikle soluk sarı veya şeffaf renktedir ve kafur benzeri bir kokuya sahiptir. Çay ağacı yağı, mide ağrılarından halüsinasyonlara kadar değişen sonuçlarla yutulduğunda zararlıdır.

Bununla birlikte, akne, cilt mantarı, böcek ısırıkları, kafa derisi enfeksiyonları (seboreik dermatit vb.) ve kepek gibi ciltle ilgili birçok sorun için antiseptik özellikleri nedeniyle geleneksel olarak harici olarak kullanılmıştır.

Saç için çay ağacı yağı
Saç için çay ağacı yağı – Saç için çay ağacı yağı
 • Escabel Çay Ağacı Yağı 20 ml 3170
 • Phrau %100 Saf Ve Doğal Çay Ağacı Uçucu Yağı PHR2021032
 • THE BODY SHOP Çay Ağacı Yağı 20ml 5028197972530

Çay ağacı yağının saç için faydaları

Çay ağacı yağının saç için faydaları nelerdir? Siz de bunu merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız yazımızı okumaya devam edin! Eğer saçlarınızda dökülme varsa çay ağacı yağı ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Kafa derinizde mantar, egzama, iltihap ve kaşıntı varsa düzenli olarak çay ağacı yağı içeren şampuan yada ürünleri kullanmak çok faydalı olacaktır. Çay ağacı yağı saçı besler, korur ve nemlendirir. Çay ağacı yağı egzama il mücadelede çok etkilidir. 

Saç bölgesinde çıkan egzamayı yok etmek için çay ağacı yağı içeren ürünler kullanabilirsiniz. Genelde merak edilen sorulardan biride çay ağacı yağı egzamaya iyi gelir mi sorusudur. Yapılan araştırmalara göre bu yağ egzama tedavisinde çok etkilidir ve etkisi kanıtlanmıştır.

 1. Temizleyici Olarak Harikadır

Birkaç damla çay ağacı yağı ekleyerek günlük şampuanınızın Terapötik özelliklerini geliştirin. Karışımı kafa derisine nazikçe masaj yapın ve iyice yıkayın.

 1. Kepeklenmeyi Ortadan Kaldırır

Çay ağacı yağının saç için faydaları arasındadır. Mantar önleyici özelliklere sahiptir. Bazı durumlarda kepek, mantar enfeksiyonlarından kaynaklanır. Diğer zamanların çoğu, sadece kafa derisinin nemden yoksun olmasından kaynaklanır.

Çay ağacı yağı, kepek ve pul pul dökülmenin tüm nedenleriyle savaşır. Daha önce de belirtildiği gibi şampuanınıza birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin ve saç derinize masaj yapın. En iyi sonuçlar için 3-5 dakika bekletin. İyice yıkayın.

 1. Kaşıntılı Saç Derisini Önler

Kaşıntı çoğunlukla kafa derisinin kuruluğundan kaynaklanır ve çay ağacı yağının saç İçin faydaları bu sorunun çözümleri arasındadır.  kaşıntılı bir saç derisi için mükemmel bir iyileştiricidir. Saç derisini nemlendirir ve ayrıca saç derisindeki herhangi bir ürün birikimini de temizler.

 1. Saç Büyümesini Teşvik Eder

Çay ağacı yağı saç köklerinin temizlenmesine yardımcı olur. Bu, diğer yağların ve tedavilerin kafa derisine derinlemesine nüfuz etmesini destekler. Çay ağacı yağını jojoba veya hindistancevizi gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve uygulayın. Sonrasında bol su ile iyice yıkayın.

 1. Saç Biti Gibi Organizmaları Yok Eder

Bazı araştırmalara göre  bu yağı bitlere karşı %100 etkili bulmuştur Çay ağacı yağının saç İçin faydaları saymakla bitmez. . Karışıma zeytinyağı veya lavanta yağı ile 1-2 damla çay ağacı yağı damlatın. Saçlarınıza uygulayın ve gece boyunca bırakın. Ertesi gün ölü bitleri tarayıp saçlarınızı bol su ile temizleyin.

Saç için çay ağacı yağı
Saç için çay ağacı yağı – Saç için çay ağacı yağı
 • Royal Hair Care Tea Tree Oil Hair Serum çay Ağacı Yağı Saç Serumu RYLTEAOIL01
 • Farmasi Dr. C. Tuna Çay Ağacı Sos Yatıştırıcı Sprey 115 Ml 1000384
 • OGX Hacim Verici Bamboo Fiber-full şampuan 385ML+Bamboo Fiber-full Bakım Kremi 385ML 3574661627281

Çay ağacı yağı saç için nasıl kullanılır? 

Çay ağacı yağı saç için nasıl kullanılır derseniz asla doğrudan saç büyümesini desteklemez, ancak saç derisini sağlıklı tutarak büyümeyi kolaylaştırır. Bu yağın yardımcı olmasının en büyük nedenlerinden biri gözenekleri açmak ve kepekle savaşmaktır. Saç köklerindeki kiri ve ölü deri hücrelerini temizlerken aynı zamanda fazla yağı (sebum) da temizler.

Çay ağacı yağı ayrıca kafa derisine gerekli nemi sağlar (fazla yağın nem ile aynı şey olmadığını unutmayın) bu da onu kuruluk ve kaşıntıya daha az eğilimli hale getirir. Bu yağı, saç yıkamadan önce haftada iki veya üç kez kullanmanız önerilir.

Güçlü olduğu ve doğrudan uygulanması zor olduğu için bu yağı bir taşıyıcı yağ (badem, hindistan cevizi, zeytin) ile karıştırın. Ardından saç derinize ve saçınıza uygulayın ve saçınızı bir bezle (tercihen temiz ve pamuklu) sarın ve saç derisine sızması için zaman verin. Normal olarak yıkayın. Düzenli kullanımın da kronik kepeği rahatlattığı bilinmektedir. Çay ağacı yağı saç için nasıl kullanılır cevabını vermeye devam ediyoruz.

Yağ, kafa derisindeki çeşitli enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Çoğu zaman bu enfeksiyonlar aşırı kaşıntıya neden olur ve aşırı kaşınma saçların dökülmesine neden olur. Çay ağacı yağı saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve iyileştirir. Hareketsiz saç köklerini uyarır ve saç büyümesini destekler.

Saç için çay ağacı yağı
Saç için çay ağacı yağı – Saç için çay ağacı yağı
 • Farmasi Dr Cevdet Tuna Çay Ağacı Yağı Krem Balsam 110 Ml ÇAYAGACIBALSAM
 • Farmasi Dr. C. Tuna Çay Ağacı Yağlı Sos Serumu 10 ml QC11200100740034
 • Farmasi Dr. C. Tuna Çay Ağacı Yağı Yüz Yıkama Jeli 225 Ml 8092828

Çay ağacı yağı saç uzatır mı?

Çay ağacı yağının saç uzatmada etkisi tartışılmazdır. Antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde saç diplerini temizleyen ve besleyen çay ağacı yağı, saçları parlatır, daha gür ve bakımlı olmasını sağlar.

Çay ağacı yağı saç çıkarır mı?

Saç uzaması ve saç dökülmesi gibi birçok konuda faydaları olmasına karşın, çay ağacı yağının yeni saç çıkardığı söylenemez.

Çay ağacı yağı tüylenme yapar mı?

Saçları daha gür yaptığı ve uzatması çay ağacının bilinen faydaları arasındadır. Çay ağacı yağı tüylenme yapmaz ama aynı etkiyi tüylerin daha çabuk uzamasını ve çıkmasını sağlayarak gösterir.

Çay Ağacı Yağının Saç İçin Kullanımı ve Diğer Yağ Karışımları

Kepek ve saç dökülmesi için çay ağacı yağı kullanımı ve badem yağı ile karıştırılması. Kepek sorunu olan saçlar için etkili olarak kullanılan çay ağacı yağı mantar önleyici ve antibakteriyel bileşenler içermektedir. Kepek sorunuyla mücadele için çay ağacı yağının saça faydalarından istifade etmek iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kepekli saçlar için üretilen şampuanların içeriğinde çay ağacı yağının kullanılmış olduğunu görebilirsiniz. Çay ağacı yağı saç derisini kurutmadan kepeklenmeye neden olan mantarlarla savaşır, doğal bir nemlendirici görevi görür ve saç derisinin pul pul dökülmesine sebep olan sorunları ortadan kaldırır.

Kepekle mücadele için çay ağacı yağı maskesi

Kepekle ilgili şikayetleriniz çok fazlaysa, etkili ve hızlı bir çözüm olarak bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Çay ağacı yağı saç için nasıl kullanılır ? 1/4 bardak zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı ya da jojoba yağı içerisine 13-15 damla çay ağacı yağı ekleyip karıştırın. Bu karışımı saçlara masaj yaparak uygulayın. Saçları streç film ve havluyla sarın, bu şekilde yatın ve sabah yıkayın.

Kuru saçlar için çay ağacı yağı ve jojoba yağı karışımı

Birkaç damla çay ağacı yağı, jojoba yağı ve istediğiniz bir taşıyıcı yağı karıştırın. Saç derisine masaj yaparak uyguladıktan sonra 10-15 dk bekleyip ılık suyla durulayın.

Kuru saçlar için saç kremi ve çay ağacı yağı karışımı

Şampuan ile saçlar yıkandıktan sonra 3-4 damla çay ağacı yağı eklediğiniz saç kremini saçlara uygulayın ve birkaç dakika bekleyin ve yıkayın.

Saç uzaması için çay ağacı yağı ve aloe vera jel karışımı

Aloe veranın içinde bulunan proteolitik enzimlerin kafa derisindeki ölü hücrelerinin onarılmasına faydaları bulunmaktadır. Çay ağacı yağı ve aloe vera karışımının saça uygulanmasıyla tıkanmış gözenekler açılır, besinlerin saça kolayca nüfuz eder. Alkalize özelliği ile pH dengesini korur ve dengede kalmasına yardımcı olur. Böylece saç uzamasını desteklemiş olur.

Saç uzaması için çay ağacı yağı, hindistan cevizi sütü ve üzüm çekirdeği yağı karışımı ile şampuan yapımı

Çay ağacı yağı, hindistan cevizi sütü, üzüm çekirdeği yağı ve bitkisel gliserin içeren bu şampuan saçlardaki kepek, saç incelmesi gibi sorunlarla mücadele eder ve saçların sağlıklı uzamasına kesinlikle faydaları bulunur Çay ağacı yağı saç için nasıl yapılır?

Hindistan cevizi sütünün içeriğinde bulunan demir, manganez, yağ ve protein saçların sağlıklı uzamasını destekler ve saç dökülmesini önler. Bitkisel gliserinin içeriğinde bulunan karbonhidrat, nemlendirici özelliği ve saç diplerini besleyen içeriği ile saçların sağlıklı uzamasına yardım eder. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top