Close

Yastıklarınızı Daha Önce Hiç Yıkamadınız mı?

Yastıklarınızı Daha Önce Hiç Yıkamadınız mı

Yastıklarınızı Daha Önce Hiç Yıkamadınız mı

Yastıklarınızı Daha Önce Hiç Yıkamadınız mı? Elbette, çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı düzenli olarak yıkayabilirsiniz. Peki ya yastıkların kendileri? Her gece yaklaşık 8 saatinizi yatakta geçiriyorsunuz- hayatınızın yaklaşık üçte biri. Bu, hayatınızın yaklaşık üçte birini kafanız bir yastıkta geçirdiğiniz anlamına gelir. Ve tüm bu zaman içinde, yastıklar birikme eğilimindedir:

 • toz ve toz akarları
 • mantarlar
 • ter ve salya
 • vücudunuzdaki doğal yağlar

Bu çeşitli malzemeler yastıklarınızda birikebilir. Buna göre 2018 araştırması Güvenilir Kaynak, özellikle zaten alerjiye yatkınsanız, solunum yolu tahrişine veya alerjik reaksiyonlara yol açabilirler.

Yastıklarınızı Daha Önce Hiç Yıkamadınız mı? Yastığınızı düzenli olarak yıkamak, olası tahriş edici maddeleri azaltmanıza yardımcı olabilir. Üstelik, yastığınızın kir, toz ve akarlardan oluşan bir bileşimi barındırmadığını bilerek daha rahat dinlenebilirsiniz.

Yastıklarımı gerçekten yıkamam gerekiyor mu?

Yastıklarımı gerçekten yıkamam gerekiyor mu? Çamaşırların tüm çamaşır listesindeki yastığınızı kolayca unutabilirsiniz. Yine de yastıklarınızı atmayı hatırlamanın faydaları var. Yastık kılıfınızı yıkamak, uyku alanınızı temiz tutmanın önemli bir yolunu sunar.

Yine de temiz bir yastık kılıfı, yalnızca yastığınız yıkanmadığı zaman çok şey yapacaktır. Düzenli olarak yıkanan bir yastık kılıfı bile gözeneklidir, bu nedenle yastığınızı zamanla kir ve bakteri birikmesine karşı korumaz. Bu yüzden yastığın kendisini de yıkamak önemlidir.

Yastıklarımı gerçekten yıkamam gerekiyor mu? Hatırlanması gereken bir şey var: Yastığınız, hangi malzemeden yapıldığına bağlı olarak farklı seviyelerde kir ve alerjen biriktirebilir. 2021’de yapılan bir araştırmaya göre, yastıklar aşağıdakilerden yapıldığında kire ve toz akarlarına daha etkili bir şekilde direnebilir:

 • lateks köpük
 • hafızalı köpük
 • jel
 • hipoalerjenik malzemeler

Bazı insanlar kuş tüyü yastıkların büyük miktarda kir ve toz akarları barındırdığını iddia ederken, 2021’deki araştırmalar, kaz tüyü yastıkların yünden yapılmış yastıklara göre daha az miktarda toz akarları barındırdığını ortaya koydu.

Yastıklarımı gerçekten yıkamam gerekiyor mu? Ek olarak,2015 araştırması Güvenilir Kaynak kuş tüyü yastıkların aslında bazı sentetik seçeneklerden daha az toz biriktirebileceğini öne sürüyor. Bu arada, polyester gibi sentetik malzemelerden yapılan yastıklar daha fazla toz biriktirebilir ve sonuç olarak daha sık temizlik gerektirebilir.

Bazı durumlarda, ödediğinizin karşılığını alıyorsunuz. Örneğin, sentetik malzemelerden yapılan yastıklar daha uygun fiyatlı olma eğilimindeyken, kuş tüyü veya hafızalı köpükten yapılan yastıklar daha pahalı olma eğilimindedir.

Yastıklarınızı Daha Önce Hiç Yıkamadınız mı?
Yastıklarınızı Daha Önce Hiç Yıkamadınız mı?
 • Life By Fakir %100 Bitkisel Bazlı Vegan 1500ml Sıvı Çamaşır Deterjanı (30 YIKAMA)(RENKLİ VE BEYAZLAR İÇİN) 5141-3827
 • The Elite Home Doğal Ve Vegan Sertifikalı Bulaşık Ve Çamaşır Makinesi Temizleyici 1kg BIO4396
 • Siveno Doğal Çamaşır Sabunu Vegan 750 ml 8681511092108

Yastıkları ne sıklıkla yıkamalıyım?

Yastıklarınızı Daha Önce Hiç Yıkamadınız mı? Genel bir kural olarak, muhtemelen yastığınızı en azından yılda birkaç kez yıkamak isteyeceksiniz. Yastık tipine bağlı olarak, bazı farklı kurallar mevcuttur. Birçok sentetik malzemeden yapılan yastıklar tozu daha hızlı biriktirir. Ancak daha kolay yıkanabilir oldukları için daha sık yıkayabilirsiniz.

Jel veya hafızalı köpük seçenekleri gibi diğer yastıklar, yalnızca daha az sıklıkta yıkama veya leke temizliği gerektirebilir. Ne tür bir yastığınız olursa olsun, çoğu uzman bir noktada onu değiştirmeniz gerekeceği konusunda hemfikirdir.

Daha kaliteli yastıklar daha pahalıya mal olabilir, ancak toza karşı daha fazla direnç gösterme ve daha uzun süre dayanma eğilimindedirler. Toza dayanıklı lateks, karabuğday veya hafızalı köpük yastığı her 3 ila 4 yılda bir değiştirmeniz gerekebilir.

Daha ucuz ve temizlemesi daha kolay olsa da sentetik yastıklar daha az dayanıklı olma eğilimindedir, bu da onları daha sık değiştirmeniz gerekebileceği anlamına gelir. Polyesterden yapılanlar gibi sentetik yastıkları 6 ayda bir ila 2 yılda bir değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Ayrıca, aşağıdaki durumlarda yastığınızı daha sık yıkamanız veya değiştirmeniz gerekebilir:

 • üzerine bir şey dökün ve onu temizlemeniz gerekiyor
 • kedi veya köpek gibi tüy döken evcil hayvanlarla yatmak
 • yataktayken yemek veya içmek

 

Peki yastıklarımı nasıl yıkamalıyım?

Bazı yastık türlerini makinede yıkayabilirsiniz, ancak diğer türler daha özel bakım gerektirir.

Hafızalı köpük ve jel yastıklar

Hafızalı köpük ve jel yastıklar çamaşır makinesine atılamaz, ancak çoğu makinede yıkanabilir kılıflara sahiptir. Bunları gerektiğinde sabun veya deterjanla da temizleyebilirsiniz.

Kuş tüyü yastıklar

Birçok kuş tüyü yastık, soğuk su ve yumuşak bir ayar kullandığınız sürece makinede yıkanabilir. Bazıları kurutucudan da geçebilir.

Karabuğday yastıklar

Karabuğday yastıklar karabuğday kabuğu ile doldurulur, bu nedenle yastığın tamamını suda, elle veya makinede yıkayamazsınız.

Bu tür yastığı temizlemek için dolguyu çıkaracak ve hava alması ve sterilize etmesi için güneşte oturmasına izin vereceksiniz. Bu arada yastık kılıfını makinede veya elde yıkayıp kurutabilirsiniz.

Polyester ve kuş tüyü alternatif yastıklar

Polyester ve diğer sentetik malzemelerden yapılan yastıkların çoğu makinede yıkanabilir ve kurutulabilir.

Yastığınızı ayda bir kez havalandırmak, toz ve kir birikmesini önlemenin başka bir yolunu sunar. Yastığınızı havalandırmak için, kuru, güneşli ve tercihen havadar bir günde dışarıya asın ve güneş ışığının etkisini göstermesine izin verin.

Akılda tutulması gereken diğer ipuçları

Yastığınızı temiz ve yumuşak tutuyorsanız, uyku alanınızın geri kalanını mümkün olduğunca tozdan ve alerjenden arındırmak için bazı ek ipuçlarını düşünmek isteyebilirsiniz. Yastıklarınızı Daha Önce Hiç Yıkamadınız mı?

Çarşaflarınızı, yastık kılıflarınızı ve nevresimlerinizi düzenli olarak yıkayın.

İyi bir kural olarak, bu eşyaları her 1 ila 2 haftada bir yıkamayı hedefleyin.

Yorganlarınızı temiz tutun

Bir yorganı nasıl yıkadığınız, malzemesine ve yapısına bağlı olabilir, ancak çoğu yorgan makinede yıkanabilir. Etikette herhangi bir yıkama talimatı olup olmadığını her zaman kontrol edebilirsiniz.

Yorganınızı yılda bir kez yıkayabilir ve gerektiğinde temizleyebilirsiniz. Mikroplara ve toz akarlarına yardımcı olabilecek yorganınızın her ay hava almasına izin vermek de iyi bir fikirdir.

Yatağını hatırla

Yatağınız, temizlik söz konusu olduğunda yatak takımının sıklıkla unutulan bir başka yönüdür. Bir şilte temiz tutmak biraz korkutucu görünse de şunları yapabilirsiniz:

 • Yüzeyini temizlemek için elektrikli süpürgenizdeki döşeme aparatını kullanın.
 • Her 6 ayda bir temizleyin.
 • Gerektiği gibi leke temizleyin.

Yatağınızı üreticinin tavsiyelerine göre değiştirmek, yatağınızın zamanla çok fazla kir biriktirmemesine de yardımcı olacaktır.

Yastık ve yatak koruyucuları düşünün

Yatağınızda toz ve toz akarlarının birikmesini önlemek için hem yastık hem de yatak koruyucuları kullanabilirsiniz. Bazı insanlar koruyucu kullanmanın, bu eşyaların zaman içinde daha temiz kalmasına yardımcı olduğu için yastığınızın veya yatağınızın ömrünü uzatabileceğini iddia ediyor.

Yastıklarınızı Daha Önce Hiç Yıkamadınız mı? Daha önce yastığını yıkamayı pek düşünmediysen, sorun değil. Unutması kolay bir yatak takımı. Ayrıca, malzemelerine ve bakım talimatlarına bağlı olarak, yastıkları yıkama olasılığı biraz korkutucu görünebilir.

Yine de toz birikmesini ve olası alerji alevlenmelerini önlemeye yardımcı olmak için yastıkları çamaşır yıkama rutininizin bir parçası haline getirmek asla zarar vermez. Küçük bir miktar bakım bile uyku deneyiminizi çok daha temiz hale getirebilir.

Yastıklarınızı Daha Önce Hiç Yıkamadınız mı?
Yastıklarınızı Daha Önce Hiç Yıkamadınız mı?
 • Green Clean Hassas Ve Alerjik Ciltlere Özel Vegan Sertifikalı Temizlik Seti missugc013
 • Domol Vegan Ultra Hassas Ciltler ve Renkliler İçin Sıvı Deterjan 1 L SR12063221
 • Life By Fakir Vegan Doğal Çamaşır Toz Deterjanı 1.5 kg 30 Yıkama Renkliler Ve Beyazlar 3 Adet LIFE99900007

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top