Close

Araba için led ışıklar

Araba için led ışıklar

Araba için led ışıklar

Araba için led ışıklar herkesin tercihi! Otomobiller kullanıcıların karşısına her geçen yıl şaşırtıcı teknolojilerle çıkmayı başarıyor. Performans iyileştirmeleri, modern tasarımlar ve güvenlik teknolojileri her modeli bir öncekinden daha iyi bir noktaya taşımaya yetiyor. Otomobillerdeki her donanım gibi aydınlatmalar da sürekli bir gelişim ve dönüşüm içinde.

Eskiden sürücüler halojen farlarla yetinmek zorundayken günümüzde çok farklı aydınlatma teknolojileri mevcut. Bu anlamda xenon ve LED ışıklar öne çıkan bazı özellikleriyle sürücülerin en çok tercih ettiği far tiplerinin başında geliyor. Araba için led ışıklar nasıl çalıştığını veya xenon ışık ile LED ışık arasındaki farkların ne olduğunu merak ediyorsanız hepsi bu yazıda.

LED ışık nedir?

Işık yayan diyot anlamına gelen LED (Light Emitting Diode) teknolojisi temelde yarı iletken forma sahip, ışık yayan bir devre elemanı olarak tanımlanıyor. Aydınlatmada diğer alternatiflerine göre nispeten yeni bir teknoloji olan LED’ler ilk üretildiğinde yalnızca elektronik cihazların gösterge ışıklarında kullanılıyordu.

Zamanla geliştirilen bu teknoloji günümüzde ortam aydınlatmaları ve televizyonlar başta olmak üzere pek çok noktada kullanılıyor. LED ışıklarının yaygın kullanım alanlarından biri de otomobiller. Far ampulü olarak kullanılan LED’lerin halojen ve xenon ampullerden ayrılan birçok özelliği bulunuyor.

LED ışıkların özellikleri nelerdir?

Otomobillerde giderek yaygınlaşan araba İçin ışıkların hepsinde aydınlatma teknolojisinin birçok özelliği bulunuyor: Sarı ışık üreten halojen ampullerin aksine beyaz bir ışık üreten LED ışıklar çok daha az enerji tüketiyor. Bu da otomobiller için daha az yakıt tüketimi ve daha düşük emisyon değerleri anlamına geliyor.

LED’lerin halojen ve xenon’lara göre daha uzun ömürlü oldukları herkesçe bilinen bir gerçek. Halojenlerdeki gibi bir filamanı bulunmadığı için patlama riski de olmayan LED ışıkların ömrü genellikle arabaların ömrüyle eş değer biçimde.

LED’ler dağınık bir ışık yerine yönlendirilebilen doğrusal ışıklar üretiyor. Bu da otomobil üreticilerinin LED’leri kullanarak akıllı teknolojiler üretmesine olanak sağlıyor. Örneğin bazı üst sınıf araçlarda sensöre sahip olan LED farlar uzun farlar açıkken karşıdan bir araba geldiğinde onu algılayarak ışık huzmelerini yönlendirebiliyor. Bu sayede sürücüler uzun farlarını sürekli olarak açık bırakabiliyor

LED ışıklar nasıl çalışır?

Yalnızca tek bir yöne giden akımla çalışan araba için led ışıklar yarı-iletken bir devreye sahip. LED’lerde akım, metal ve kauçuk arasında bir iletkenlik değerine sahip yarı-iletken malzeme üzerinden katottan anoda geçiyor. Bu yarı iletken maddenin üzerinden geçen akım, foton ışıkları yayarak aydınlatmayı sağlıyor. Basit bir çalışma prensibine sahip olan bu aydınlatma türü, nispeten daha az akım gerektirdiği için önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlıyor.

Araba için led ışıklar
Araba için led ışıklar

LED ve xenon ışıklar arasındaki farklar nelerdir?

LED ve xenon ışıklar arasındaki farklardan bahsetmeden önce xenon’lardan kısaca bahsetmekte yarar var. Xenon ışıklardaki ışık xenon gazına sahip bir ampulün içindeki bir çift elektrotun yüksek voltaj oluşturmasıyla meydana geliyor. Beyaz-mavi aralığında bir ışık yayan xenon farlar yalnızca yolu aydınlatmakla kalmıyor aynı zamanda kötü hava koşullarında da iyi bir görüş sağlıyor. LED ve xenon ışıklar arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız her iki far tipinin avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olmak işinizi kolaylaştırabilir. 

Öncelikle LED ışıkların xenon farlardan daha maliyetli olduğunu belirtmek gerekiyor. Ancak xenon ışıklar LED’lere göre daha karmaşık bir yapıya sahip olduklarından montaj aşamasında bir miktar uğraştırıcı olabiliyor. Söz konusu kullanım ömrü olunca ise LED ışıklar xenon’lardan daha iyi bir performans sergiliyor. 

Daha çok arabalara estetik bir görünüm katmak amacıyla tercih edilen xenon ışıklar yaydığı yüksek ışıktan dolayı daha fazla enerji tüketiyor. Öte yandan xenon farların yaydığı yüksek dalga boyuna sahip ışıklar görüş mesafesini uzatarak sürücülerin güvenli bir sürüş yapmasını sağlasa da karşıdan gelen sürücülerin gözlerini aldığı için tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Son olarak xenon’lar çalışma prensibinden dolayı açıldıktan 1-2 saniye sonra istenen parlaklık seviyesine ulaşabiliyorken, LED ışıklar anında tam parlaklık elde ediliyor.

Uygun fiyatlı led ışık araba için

Uygun fiyatlı led ışık araba için çok hoş bir hava katar..  LED ışıklar, otomobiller, motosikletler ve kamyonlar dahil olmak üzere araçlarda giderek daha popüler bir manzara haline geliyor.

LED ışıkların ve LED ampullerin daha geleneksel halojen ışıklara kıyasla avantajları çoktur: daha parlaktırlar, daha iyi bir ışık kalitesi sunarlar, kırılmaya daha az eğilimlidirler ve standart ışıklardan çok daha az enerji tüketirler.

Aracınızı bir dizi LED ışık veya LED ampulle yükseltmeyi düşünüyorsanız ve daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, LED’ler, nasıl çalıştıkları ve yasal olup olmadıkları hakkında bilmeniz gereken her şey için hızlı bir kılavuz.

En iyi LED Işıklar 

Genel olarak en iyi LED ışıklar : Cougar Motor LED Işıklar

Etkileyici bir 7200 lümen ışık veren Cougar Motor LED farlar, çoğu halojen fardan birkaç kat daha parlaktır. Renk sıcaklıkları da serin bir 6000K olarak derecelendirilmiştir.Çoğu insan için, farkın gece ve gündüz olduğunu söylemek abartı olmaz.

LED’ler halojenlere kıyasla uzun ömürlülüğü ile bilinir ve Cougar Motor LED farları istisna değildir. Şaşırtıcı bir 50,000 saat olarak değerlendiriliyorlar. Bu arada, çoğu halojen far 1000 saate kadar dayanır. Otomotiv teknolojisi çok yol kat etti.

Cougar Motor LED ışıklar  için kullanıcı yorumları, etkileyici parlaklıklarını ve kurulum kolaylıklarını sürekli olarak övüyor. Bazıları, LED’leri soğutmak için kullanılan fanların farlar açıkken ve aracın motoru kapalıyken duyulabildiğini fark etti, ancak sürüş sırasında ses fark edilmedi.

Araba için led ışıklar
Araba için led ışıklar

Bütçedeki en iyi LED ışıklar: Photon  Mono

Uygun fiyatlı led ışık araba için daha uygun fiyatlı bir alternatif arıyorsanız,  Photon mono LED ışıkların sunabileceği çok şey var. Bu ampuller 6500K renk sıcaklığında toplam 8000 lümen üretir — en iyi seçimimizden daha parlak ve daha soğuk. Üreticinin bu ampuller için tahmini ömrü 30.000 saattir, bu da daha düşüktür, ancak yine de çalışmak için bol miktarda bulunur.

Photon mono LED ışıkların birkaç küçük ama belirgin avantajı var. Yerleşik ışıklar olmadan serin çalışırlar, böylece diğer rakiplerinki gibi gürültü üretmezler. Ve birçok LED alışılmışın dışında ışık desenleri üretirken, Photon mono  halojen ampullere benzer – kullanıcı incelemelerinin takdir ettiği bir başka ayrıntı.

Bazı incelemeler, Photon mono Led’lerine takmanın mükemmel olmadığını, ancak bu kullanıcıların bazılarının ışıkları herhangi bir sorun yaşamadan kullanabildiğini belirtti. Sadece güvende olmak için, onları iade etmeniz gerekiyorsa kutuyu tutmanızı öneririz.

Araba için led ışıklar
Araba için led ışıklar

En iyi premium LED ışıklar : Techmaster 

Ürün uygun fiyatlı led ışık araba için vazgeçilmez olduğunu biliyorsunuz. Evet, Techmaster gerçekten Ultra LED ışıklarını Megatron’un Gözü” olarak adlandırdı.” Bu ampullerin 6000k’da 12.000 lümen ürettiğini düşünürsek, katılmamak zor

Techmaster Ultra LED farlar 50.000 saat olarak derecelendirilmiştir ve soğutma için dahili bir fana sahiptir. Kullanıcı yorumları genellikle gürültüyü umursamıyor, bu da en iyi seçimimiz gibi motor açıkken fark edilmesi zordu. Birçok inceleme, diğer LED’lere kıyasla bile bunların ne kadar inanılmaz derecede parlak olduğu hakkında yorum yaptı.

Techmaster Ultra LED farların tek gerçek dezavantajı, diğer seçimlerimizin iki katından fazla olan fiyattır. Ancak ödün vermek istemiyorsanız ve en iyinin en iyisine ihtiyacınız varsa, premium seçimimizle yanlış gidemezsiniz.

Araba için led ışıklar
Araba için led ışıklar

 

scroll to top