Close

Doğal afrodizyak besinler

Afrodizyak besinler nelerdir?

Afrodizyak besinler yani cinsel güç arttırıcı besinlerin çok çeşitlidirler. Ayrıca bulunması da çok kolay besinlerdir. Birçoğunu da günlük hayatımızda kullanıyoruz. Bu besinlerden bazıları biber, çikolata, incir gibi kolay bulunan besinlerdir. Peki, aslında tanıdığımız ama afrodizyak besin olduğunu bilmediğimiz bazı besinler hangileridir?

  • Biber 

Biber afrodizyak besinlerden biridir. Biber, endorfin yani mutluluk hormonu seviyesini artırıyor ve kalp atışlarını hızlandırıp terlemeye sebep oluyor. Biberin cinsel güç arttırdığı da bilinmektedir.

  • Çikolata

Saf kakao doğada bulunan en etkileyici afrodizyak besinler arasındadır. Çikolata, PEA enzimi bakımından zengindir. Bu enzim sayesinde heyecan, cazibe ve mutluluğu artırıyor.  Ayrıca içerdiği feniletilamin maddesi ile cinsellikten alınan hazzı da yükseltir. Çikolata vücuttaki dopamin seviyesini, dolayısıyla zevk hissini arttırıyor. Geceleri canımızın çikolata çekmesinin sebeplerinden biri de budur.

  • İncir

Âdem ile Havva hikayesinden de bildiğimiz incir en bilindik afrodizyak besinlerden biridir. Paradoksal olarak çekirdekleriyle doğurganlığı, kabuğuyla ise mütevazılığı temsil ediyor. Yüksek oranda potasyum içerdiği için de antioksidan mucizesi olarak bilinir.

  • Kahve 

Kahve afrodizyak içeren yiyeceklerin başında gelen bir besin. Tadından aromasına kadar her şeyiyle kahve yüzyıllardır dikkat çekmeyi başarıyor. Kahve yüksek oranda kafein içermesinden kaynaklanan bir uyarıcı etkisi taşıyor bu da afrodizyak besinler kategorisinde ele alınmasını sağlıyor. 

  • Muz

Afrodizyak besinlerden biri de hiç şüphesiz muzdur. Ayrıca muz mutluluk hormonunu da arttırıyor. Potasyum ve B vitamini deposu olan muz gerçek bir enerji kaynağı. Testosteron hormonunu uyaran bromelain enziminin salınımına da yardımcı olur.

  • Avokado 

Avokadonun afrodizyak besinlerden biri olduğu biliniyor. Avokadonun E vitamini açısından zengin olduğu da bilinen bir gerçek. E vitamini enerjisi seviyesini de arttırıyor ve dinç hissetmeyi sağlıyor. Bu da cinsel gücün artmasına yardımcı oluyor.

 

  • İstiridye

İstiridye popüler olan doğal afrodizyak besinlerdendir. İstiridyenin çinko oranının yüksek olduğu ve doğurganlığı artırdığı bilinmektedir. Yapılan son çalışmalara göre istiridyenin seks hormonlarının üretimini artıran amino asit zengini bir besin olduğunu kanıtlandı. 

  • Çilek 

Çilek de afrodizyak besinlerden biridir. Çilek A, B, C vitaminleri ve demir, fosfor ve kalsiyum açısından oldukça zengindir. Sperm miktarını arttırdığı ve içerdiği E vitamini sayesinde de cinsel organdaki kan dolaşımını hızlandırdığı için güçlü bir afrodizyaktır.

  • Kiraz

Kiraz folat, demir, A, C ve E vitaminlerini açısından oldukça zengin bir afrodizyak besindir. Bunun yanı sıra melatonin ve antioksidan gibi kalp ritmini dengeleyen zengin bir içeriğe sahiptir. Ereksiyon ve performans düşüklüğü gibi sorunların düşmanlarından biridir. 

  • Nar 

Nar da afrodizyak besinlerden biridir. Nar antioksidan açısından oldukça zengindir. Kan dolaşımını hızlandırma gibi bir etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca ereksiyon problemi olanların da nar tüketmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top