Close

Doğum ağrılarını yenebilirsiniz

dogum-agrilari-ile-nasil-basa-cikabilirim

Her gebe kadının, dereceleri değişse de ortak sorunu olan doğum ağrılarının çözümü var. Acı ve ağrı eşiği her insanda farklı olduğundan, doğum ağrıları değişkenlik gösterir. Bunun yanında psikolojik durum, korku düzeyi ve hatta ekonomik durum bile bu ağrıların değişmesinde etkendir. Ortak bilinen yöntemlerin yanı sıra her insanın kendine has geliştirdiği yöntemlerde var. Ancak bütün bu yöntemlerin etkili olması için doğum hazırlığında olan kadınlar tarafından çalışılması gerekiyor.

Kadınların, gebelik döneminde en çok korktukları ve en canını yakan şeylerin başında, doğum ağrıları gelir. Her kadının, derecesi değişse de başına gelen doğum ağrılarını azaltmanın pek çok yöntemi vardır. Doğum ağrıları, özellikle gebeliğin son dönemlerinde daha fazla yaşanmakta ve etkili olmaktadır. Ağrılar, karın, kasık ve bel çevresinde yoğunlaşmaktadır. Ara ara kendini gösteren ağrıları, ağrı kesici de tam olarak çözebilmiş değildir. Kadınların bedensel yapısı, psikolojik durumu, ekonomik durumu, genetiği etkisinde değişkenlik gösteren ağrılar; her kadında muhakkak endişe yaratmaktadır.

Doğum sancısı nasıldır?

Kas ve adale gerilmelerine benzeyen ağrılar, bu yönden adet ağrılarına da benzerlik gösterebilir. Anne adaylarını fiziksel ve psikolojik açıdan zorlayan ve sürecin gergin geçmesine yol açan ağrıları; ilaç ile azaltmaya çalışmak hem etkili değildir hem bebeğin sağlığı açısından tehlikelidir. Pratik ve doğal yöntemlerle, bu ağrıları azaltmaya çalışmak anne adayı için daha doğru olacaktır. Psikolojik olarak bu ağrılara hazırlıklı olmak, bir anne adayının yapması gereken ilk şeydir. Ağrılara, psikolojik olarak hazır olmazsanız, bu süreçte hissedilecek ağrı seviyesini yukarı çekmiş olursunuz ve bir o kadar dayanma eşiğiniz aşağıya düşer. Ağrı dindirici egzersizleri ve tıbbı yöntemleri uygulamak ise bundan sonraki aşamadır.

Gerçek doğum sancıları

Gerçek doğum sancıları, gebeliğin son döneminde başlar, bundan önce gerçekleşen sancılar; yalancı sancılardır. Ortalama bir dakika süren ve kasılma şeklinde devam eden yalancı doğum sancıları, gerçek olana bir hazırlıktır. Doğumun gerçekleşmesine bir iki saat kala başlayan ağrı, gerçek doğum sancısıdır. Bunun ardından su gelmesi ile birlikte doğum süresi başlar.

Doğum sancısı ile başa çıkmak

İlaçlı ve ilaçsız olarak doğum ağrıları ile başa çıkmak mümkündür. İlaçlı yöntemlerin içinde; gaz ve hava vermek, epidural anestezi ve peditin(ağrı kesici) yöntemleri vardır. Bu yöntemler içerisinde en zararsız olanı; gaz ve hava verme yöntemidir. Bunun dışında uygulanan diğer yöntemler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Suda doğum yapmak
  • Psikolojik destek ve rahatlamak
  • Yer çekimi tekniği
  • Tens makinesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top