Close

Doğumdan sonra menstürasyon hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir ?

dogumdan-sonra-menstruasyon-ne-zaman-baslar

Hamilelikte olduğu gibi doğumdan sonra da annenin vücudunda değişiklikler meydana gelir. Bütün olan olaylar bir düzen içinde gerçekleşir. Vücut kendini hamilelikten önceki haline geri dönüştürmeye çalışır. Bunlardan bir tanesi de menstürasyon siklusunun geri dönmesidir.

Siklus nedir?

Siklus, döngü demektir. Belirli zamanlarda düzenli aralıklarla oluşan durumdur.

Menstürasyon nedir?

Kadınlarda meydana gelen belirli sikluslarla meydana gelen rahim iç yüzeyinin temizlenmesiyle oluşan fizyolojik olaydır.

Menstürasyon ne zaman başlar?

İlk âdet kanamasının görülmesi kız çocuklarında 8-12 yaşları arasında görülür. Bu döneme menarş denir. İlk bir yıl boyunca adet görülse de ovülasyon görülmez.  Âdet kanaması, ilk iki yıl içinde düzene girer.

Lohusalık adet dönemi midir?

Doğumdan sonra anne hemen lohusalık sürecine girer ve yaklaşık 40 gün boyunca lohusa kanaması yaşar. Bu aslında bir kanama değil akıntıdır. Dolayısıyla âdet kanaması değil de loşia akıntısı adı verilir. Loşia akıntısı 3 farklı süreçten oluşur.

Bunlar;

  • Loşia rubra
  • Loşia seroza
  • Loşia alba

Loşia rubra: Doğumdan sonra başlar ve ilk üç gün boyunca sürer. Âdet kanamasına benzeyen koyu kırmızı renkte dışarı atılır.

Loşia seroza: Dördüncü gün ile onuncu gün arasında kahverengi -pembe akıntı görülür.

Loşia alba: Onuncu günden sonra görülen sarımsı beyaz kirli akıntıyla dışarı atılmasına loşia alba denir.

Lohusalık ve âdet kanaması birbirinden farklı iki durumdur. Lohusalık doğum sonrası görülür ve 40 gün sürer ve sonlanır. Âdet kanaması ise belirli döngüler içinde ortaya çıkar, ortalama beş gün sürer. Her siklusta aynı şekilde ta ki menopoza kadar devam eder.

Doğumdan sonra menstürasyon ne zaman başlar?

Lohusalık süreci bittikten hemen sonra ilk yumurtlama görülür. Yumurtlamayı izleyen ilk 15 gün içinde annede âdet kanamasının görülmesi anormal bir durum değildir. Aslında doğumdan sonra âdet kanamasının görülmesi emzirme ile alakalıdır. Bu süreç on altı haftaya kadar uzayabilir. Bebek, yalnız anne sütüyle besleniyorsa annenin ilk görmesi doğum sonrasını takiben on sekizinci aya kadar bile uzayabilir. Hiç emzirmeyen annelerde ise âdet kanaması doğumdan sonraki dört ile sekiz hafta içinde görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top