Close

Emziren anne nasıl beslenmeli?

emzirirken-beslenme-nasil-olmali

Bebek için en önemli besin kaynağı, anne sütüdür. Bu nedenle emziren annelerin çok dikkatli bir şekilde beslenmeleri ve hem yiyecekleri hem de içecekleri konusunda büyük bir özen göstermeleri gerekmektedir.

1800 kalorinin altına düşülmemeli

Emzirme dönemindeki beslenme, anne sütünün verimliliğini doğrudan etkilediği için bebeğin gelecekteki sağlığı açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. Emziren annelerin günlük olarak normalde aldıklarından 750 kalori fazla beslenmeleri gerekmektedir. Günlük olarak 1800 kalorinin altına düşmemesi gereken emziren anneler, yedikleri yiyeceklerin yağ, süt ve tahıl gruplarında bulunan gerekli mineralleri içerdiğinden emin olmalıdır.

Düzenli olarak protein tüketilmeli

Emziren annelerin protein tüketimi bebeğin gelişimi açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle emziren annelerin programlarında hayvansal ve bitkisel kaynaklı proteinlerin sıklıkla yer alması gerekmektedir. Kalsiyum yönünden zengin olan süt ve süt ürünlerinin yanı sıra et ve et ürünleri de beslenme programında yoğunluklu olarak yer almalıdır. Bunlara ek olarak süt arttırıcı kuru meyvelere de beslenme programında yer verilmelidir.

Haftada en az iki kez balık yenmeli

Beslenme tarzına bağlı olarak değişiklik gösteren anne sütünün içeriğinin bebeğe fayda sağlayabilmesi için günlük enerjinin yüzde 25 ile 30’unun yağlardan sağlanması gerekmektedir. Anne sütünde bulunan çoklu doymamış yağ asitlerinin varlığı sayesinde gelişim gösteren retina ve beyin açısından yağ alımı önem taşımaktadır. Bu nedenle emziren annelerin haftada en az iki defa balık tüketilmesi önerilmektedir.

Her emzirme seansında bir bardak su tüketilmelidir

Emzirme sürecinde vücutta üretilen süt miktarının değişmemesi için emziren annenin beslenmesine dikkat etmesinin yanı sıra sıvı alımına da özen göstermesi gerekmektedir. Bir günde en az üç litre su tüketmesi tavsiye edilen emziren anneler, suyun yanı sıra, taze sıkılmış meyve suları, ayran, komposto, hoşaf, kefir ve limonata gibi içecekleri tüketmelidir. Emzirdiği süreçte susama hissi yaşayabilen annelerin her emzirme seansının ardından bir bardak su tüketmeleri önerilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top