Close

Dörtlü Tarama Testi

Dörtlü tarama testi hamile kadınların bebeklerindeki gelişim sorunlarını gözlemlemeleri için yaptırılan bir testtir. Bu test sayesinde anne karnında herhangi bir kalıtsal sorunu bebeğin hastalığının önceden ortaya çıkması sağlanır. Bu test her anne adayının mutlaka yaptırması gereken bir test değildir. Dörtlü tarama testi anne adayının bir önceki gebeliklerinde yaşanan sorunları, annenin yaşı, genetik bazı faktörler veya annede bulunan bazı hastalıklar sebebiyle uzman doktor tarafından istenen bir testtir. Dörtlü tarama testi  anneden alınan kanla yapılır. Kan örneği bazı yöntemlerle taranarak bebeğin gelişimi hakkında bir sorun varsa önceden ortaya çıkarılır.

Örneğin bebek down sendromlu ise yapılan test ile bu bilgi anneye verilir. Bu testin yanlış çıkma olasılığı diğer tüm testlerden daha düşüktür. Bu yüzden dörtlü tarama testi üçlü tarama testinden ayrılır. Üçlü tarama testinde doğruluk oranı %60 civarındadır. Dörtlü testte ise bu oranın hassasiyeti %80’lere kadar çıkabilir.

Dörtlü test yaptıracak anneler, bebeği hakkında bazı kalıtsal bozukluklarının olup olmadığını doğum yapmadan önce öğrenebilir. Bu durumda dörtlü test ile bebek hakkında ulaşılabilecek bazı kalıtsal bozukluklar şu şekilde sıralanabilir;

-Down sendromu,

-Kromozom anormallikleri,

-Trimosy 18,

-Spina bifida,

-Nöral tüp defekti gibi durumlarda doğumdan önce öğrenilebilir.

Dörtlü Tarama Testi Ne Zaman Yapılır?

Dörtlü tarama testinin zamanı anne adayının hamileliğinin 15. ve 22. haftaları arasındadır. Bu test için en doğru zaman anne adayının hamileliğinin 16. ve 18. haftasıdır. Anne adayı için en uygun zaman 16. ve 18. hafta olmasının sebebi bebeğin gelişiminde en doğru sonucu verdiği zaman olmasından dolayıdır. Bu sebeple uzmanlar tarafından en doğru zaman olarak görülür.

Dörtlü Test Yapılırken Neler İncelenir?

Dörtlü test, bebekte meydana gelebilecek bazı kalıtsal rahatsızlıkların önceden bilerek ailelere uygun bir şekilde anlatılması ve kendilerini hazırlaması için uzmanlar tarafından uygun görülür. Herkesin bu testi yaptırması gerekmez. Dörtlü tarama testi genellikle ailede doğum kusurları geçmişi, 35 yaş ve üstü, diyabet ya da insülin rahatsızlığı ve alkol ve uyuşturucu kullanımı yapmış anne adaylarından istenebilir.

Dörtlü tarama test yapılırken nelere bakılır;

-Anne adayından alınan kanda beta-hCG hormonuna,

-Bebeğin karaciğeri tarafından salgılanan Alfa-feto protein miktarına,

-Plasenta da salgılanan estriol hormon miktarına,

-İnhibin-A seviyelerine bakılır.

Anne adayından alınacak olan kan ile yapılan bu test, anne adayı hakkında birçok bilgi de verir. Anne adayı alkol, sigara ve madde bağımlısı ise dörtlü test taramasında sonuçlar anne adayın üzebilecek türden olabilir. Bu sebeple anne adayının sağlığı bebeğinin ve geleceğinin sağlığı olduğu için, anne olacakların mutlaka kötü alışkanlıklardan kurtulmaları ve yapacakları her kötü alışkanlıklarının ilerde kendi çocuklarına etki edeceğini unutmaması gereklidir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top