Close

Elma Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

elma-diyeti-nedir-nasil-yapilir

elma-diyeti-nedir-nasil-yapilir

Elma diyeti günümüzde oldukça yaygın olan bir diyet türü olup birçok kişi tarafından uygulanmaktadır. Sindirim sistemini alkalize ederek çalışmasını sağlayan bu diyet programı, zayıflamanın yanı sıra vücudun dinç kalmasını sağlamaktadır. Ana besin kaynağı olan elma içinde bulunan az miktarda karbonhidrat miktarı, çeşitli mineral ve vitaminleri ile vücuda destek sağlanmaktadır. Gün içerisinde belirli aralıklar ile tüketilmesi ve bu sayede vücut üzerinde oluşan ödemin atılmasına yardımcı olmaktadır. Elma diyeti şok bir diyet olarak da anılmakta ve belli bir gün içinde uygulanmaktadır. 3-5 gün arası önerilen bu diyet programının 5 günden fazla yapılmaması önerilmektedir. Elma diyetinde elma ile birlikte yardımcı besinler de bulunmakta ve kilo verimini desteklemektedir. Düşük kalorisi ve lifli yapısı sayesinde bağırsakları tarafından kolay emilim sağlayan elma, metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Zengin besin değeri ve posalı yapısı sayesinde tok tutma özelliği ile gün içinde yüksek enerji sağlamaktadır. Düzenli bir program uygulanarak gün içerisinde yapılan elma diyeti ile güzel sonuçlar alınmaktadır. Elma diyeti özellikle kısa zaman içinde zayıflamak isteyen bireyler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bazı durumlarda sağlık açısından fayda sağlamak ve insan vücuduna dinginlik sağlamak amacıyla da bu diyet programı uygulanmaktadır. Zamanla alışkanlık haline gelen elma diyeti, her acıkma durumunda rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Elma Diyeti Nasıl Yapılır
Elma Diyeti Nasıl Yapılır

Elma Diyeti Nasıl Yapılır?

Elma diyeti ile öncelikle vücut üzerinde biriken ödemin dışarı atılması sağlanmaktadır. Atılan ödem ve fazla su sayesinde vücudun asıl kilosu ortaya çıkar. Elma diyeti, yanında günlük 2 litre su gerektirmektedir. Bu su ile yarım saatlik yürüyüş önerilmekte olup kilo verim hızı artırılmalıdır. Tüm bunların yanı sıra tuz, şeker ve unlu gıdalar kesinlikle tercih edilmemelidir. Belirlenen süre içinde elma diyeti uygulanmalı ve bu süre en az 3 gün en fazla 5 gün olarak ayarlanmalıdır. Elma diyetinde belirlenen süre içinde acıkıldığında elma tüketilmektedir. Diyet bitiminden sonra bu süreç aç karnına bir elma tüketilerek devam etmelidir. Kilo verimi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Düşük kalorisi ile oldukça fayda sağlayan bu besin, diyet sırasında elma çayıyla da oldukça fayda sağlamaktadır. Elma diyeti bireyler üzerinde hücre yenileyerek vücudu daha enerjik bir hale getirmektedir.

Elma Diyeti Örnek Liste:

Sabah: 1 bardak sade kahve, 1 kase yulaf ezmesi ve rendelenmiş elma

Ara öğün: 1 bardak yeşil çay ile 2 adet ceviz ya da 5 adet fındık

Öğle yemeği: 1 kase tarçınlı yoğurt, 2 adet elma

Ara öğün: 1 adet elma ve 2 adet ceviz yada fındık

Akşam yemeği: 2 adet elma, 1 kase yoğurt ve 2 yemek kaşığı tarçın

Ara öğün: 1 adet elma

Elma Diyeti Uygulanırken Neler Yapılmalıdır
Elma Diyeti Uygulanırken Neler Yapılmalıdır

Elma Diyeti Uygulanırken Neler Yapılmalıdır?

Elma diyeti kısa sürede hızlı bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olmakta ve pratik bir şekilde uygulanmaktadır. Kısıtlı besinler ile uygulanan diyet programı, uygulanırken bazı yardımcı işlevler gerektirmektedir. Elma diyetinde her gün en az 2 litre su tüketilmelidir. Diyet Programı fiziksel aktiviteler ile desteklenmelidir. Aşırı kafein tüketiminden kaçınılmalıdır. Karbonhidrat içerikli besinlerden uzak durulmalıdır. Şeker ve yağ oranı yüksek olan gıdalar tercih edilmemelidir. Gazlı içecekler ve paketli gıdalar tüketilmemelidir.

Elma Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Günümüzde sıklıkla tercih edilen elma diyeti, etkili ve kısa zamanlı olmasından dolayı dikkat çekmektedir. Sağlıklı bir şekilde kalıcı kilo vermenin püf noktaları ile sunulan diyet programı, belirli gün aralıkları ile ilerlemektedir. İçeriğindeki besinlerin zengin ve yüksek değerleri sayesinde oldukça fayda sağlamasının yanı sıra metabolizmayı düzenlemektedir. Elma diyetinde elma ile birlikte yanında yoğurt, süt gibi protein içerikli besinler tercih edilmelidir. Bu sayede elmadan gelen fazla şeker miktarının dengelenmesi sağlanır. Elma diyetinin vücuda faydaları şöyledir:

 • Elma, insan cildine oldukça faydalı olup vitamin desteği sağlamaktadır.
 • C vitamini bakımından oldukça zengin olan bu besin, ödem atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Metabolizmayı dengeler ve hızlandırır. Bu sayede hızlı kilo verilmesini sağlar.
 • Kemik gelişimine yardımcı olur.
 • İştahlılığı giderir.
 • Kabızlığı ve ishali önler.
 • Vücut için gerekli olan magnezyum, kalsiyum, çinko, demir ve fosfor desteğini sağlar.
 • Potasyum zengin içeriği ile güçlü bir vücut oluşturur. Gut hastalığını engelleyici özelliği vardır.
 • Lifli yapısı ile emilimi kolaylaştırır.
 • Baş ağrısını önleyerek doğal ağrı kesici özelliği sergiler.
 • Tansiyon hastaları için sıkça önerilir.
 • Uyku getirme özelliği vardır.
 • Alzheimer ve diğer beyin hastalıklarını önler.
 • İdrar ve enfeksiyon atımına yardımcı olur.
 • Kolestrolü düşürür ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Eklem ağrılarına iyi gelir
 • Solunum sistemine fayda sağlar.
Elma Diyeti Zararları Nelerdir
Elma Diyeti Zararları Nelerdir

Elma Diyeti Zararları Nelerdir?

Elma, içeriği ile asitli bir yapı sunmaktadır. Bu asit ile birlikte bazı bireyler üzerinde mide rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Gastrit, ülser, reflü gibi rahatsızlıkları olan bireyler için elma diyeti mide yanmasına sebep olur. Elma diyeti, mide sıkıntısı ve alerjisi olan bireyler için önerilmemektedir. Aksi halde daha büyük sorunlar ortaya çıkmaktadır. Cilt derisi hassas olan bazı kişilerde elmanın fazla tüketimi sebebiyle cilt üzerinde lekelenme meydana gelebilir. Bunun yanı sıra tahriş ve bazı yaralar oluşarak elma vücuda tepki gösterebilir. Elma diyetinde sıklıkla tüketilen elmanın içeriğinde şeker oranı oldukça fazladır. Bu diyet programını uygulayacak olan kişiler arasında şeker hastaları ve diyabet rahatsızlığı olanlar oldukça dikkatli olmalıdır. Zengin besin değeri ve yüksek şeker oranı rahatsızlığı olan bireylerde ani şeker yükselmesine sebep olmaktadır. Elma, lif içeriği ile zengin olan bir besin olduğundan sindirim süreci biraz zorlu geçmektedir. Sindirim süreci ile birlikte elma diyeti uygulayan bireylerde sık sık karın ağrısı oluşabilir.

Hangi Elma Türü Kilo Vermek için Uygundur?

Birçok farklı elma türü bulunmaktadır. Bu elmalar; sarı elma, yeşil elma, kırmızı elma gibi sunulurken aynı zamanda iç yapıları ile de farklılık gösterebilmektedir. Elma diyeti, diyet uygulanırken tercih edilen elma ile değişiklik gösterebilmektedir. Bazı elma türleri içerikleri açısından daha sulu ve az sulu olabilmekte bu yüzden diyet üzerinde aynı etkiyi oluşturmamaktadır. Elmalar arasında yapılan bazı araştırmalar, sonuçlara bağlı olarak yeşil elmanın kilo vermede daha etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Yeşil elma içeriğinde bulunan asitli yapısı, mineralleri ve vitaminleri açısından kilo vermede oldukça yardımcı olmaktadır. Elma, diyet esnasında tüketilirken kabukları ile birlikte önerilmekte olup kilo kaybına yardımcı özelliği olduğu yansıtılmaktadır. Diğer elma türlerinin de zayıflatma özelliği bulunmakta olup farklı sonuçlar ortaya koyması ile dikkat çekmektedir. Zayıflama süreci içinde elma, yağ yakımına yardımcı olmakta ve bel bölgesinde biriken yağların parçalanmasında etki sağlamaktadır. İçinde bulunan demir ve antioksidan özelliği ile gün içinde daha enerjik bir vücut oluşturmaktadır. Elma diyeti, bazı ek gıdalar ile desteklenmektedir. Ayrıca elma, lifli yapısı sayesinde sindirim sistemi üzerinde etkili olabilmektedir. Bir diğer adıyla anılan şok diyet, belirgin sonuçları ile pek çok kişi tarafından uygulanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top