Close

En etkili yüz yogası hareketleri

Yüz yogası nedir?

Zamanla ciltte oluşan kırışıklıklar çoğu insanın en büyük problemi haline gelir. Bu kırışıklıkların nedeni yaşlanmayla beraber kasların esnekliğini kaybetmesidir. Özellikle yüz bölgesindeki kırışıklıklar çoğu kişinin korkulu rüyasıdır. Çünkü yüz bölgesi en çok dikkat çeken alandır. Bu nedenle yüzdeki kırışıklıklardan kurtulmak için birçok farklı tedavi seçeneği denenmektedir. Yüz yogası da son zamanlarda popülaritesini artıran ve işe yarayan yöntemlerden birisidir.

Yüz yogası düzenli olarak tekrarlanan belli hareketlerden oluşur. Bu hareketlerle yüzdeki kasların çalışması sağlanarak ciltin esnekliğini kaybetmesinin önüne geçilmeye çalışılır. Özellikle yüzdeki kırışıklıkların ortaya çıkması geciktirilebilir ya da kırışıklıkların miktarında azalma sağlanabilir. Botoks gibi yöntemlerle kıyaslandığında rahatça uygulanabilecek ve kısa sürede etkisini hissettiren bir yöntemdir.

Yüz yogasının ortaya çıkışı ve faydaları

Yoga kökleri çok eski zamanlardaki Uzakdoğu kültürüne dayanan, zihinsel ve bedensel bütünlük içinde gerçekleştirilen bir takım tekniksel harketlerden oluşur. Yüz yogasının keşfi ise Filipinli uzman Lourdes Doplito Çabuk sayesinde olmuştur. Yüz yogası yaparak yüz bölgesindeki yaşlanma etkileri minimum düzeye indirilebilir. Belli hareketlerin her gün düzenli olarak tekrarlanması gereklidir. Böylece herkes evde kendi başına, herhangi bir estetik müdahale olmadan doğal yollarla yaşlanmanın yıkıcı etkilerine karşı savaşabilir.

Yüz yogası hareketleri

Yüz yogası hareketleri her bölge için farklılık gösterir. En problemli olan alanların başında alın, göz çevresi, gıdı ve dudak çevresi gelir. Bu alanlardaki kırışıklıkların önüne geçebilmek için 30’lu yaşların başından itibaren her bölgeye özel hareket düzenli olarak tekrarlanmalıdır. Alın bölgesinde orta pamaklar yardımıyla aşağıdan yukarıya doğru sinirleri rahatlatma hareketi yapılır. Göz çevresi içinse gözler işaret ve baş parmak yardımıyla tutularak iyice açılır. Daha sonra belli bir süre için karşıya odaklanılır. Bu işlem sırasında nefes tutulup kaslar tekrar eski haline getirildiğinde ise tekrar nefes alınır. Yüz yogasının en etkili olduğu bölgelerden biri de gıdı sarkmasının olduğu alandır. Bu alan için yapılacak hareket çok basittir. Dik durarak çene öne doğru çıkarılıp belli bir süre o halde beklenir. Daha sonra kaslar tekrar gevşetilerek o bölgedeki aktiviteleri artırılıp gıdı sarkmasının önüne geçilir. Son olarak dudak çevresi kırışıklıkları içinse basit bir kurşun kalem dudak aralığına yerleştirilip dudak arasında hareket ettirilerek bu bölgenin gerginleşmesi ve kırışıklıkların azalması sağlanabilir.

Yüz yogasının etki süresi

Yüz yogasının etkisini göstermesi için iki ay kadar beklemek gerekebilir. Bu süreçte etki hemen farkedilmediği için hareketleri yapmayı terketmek yanlıştır. Hemen gözle görülür bir etki bırakmasa da düzenli tekrar edildiğinde etkisi açığa çıkacaktır. Bu nedenle yüz yogasına başlayan kişiler hareketleri aksatmadan günlük yapmalı ve etkileri konusunda sabırlı olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top