Close

En iyi C vitaminleri

En iyi C vitaminleri

En iyi C vitaminleri

En iyi C vitaminleri nelerdir? Metabolizmayı dirençli hale getiren ve insanları özellikle kış hastalıklarına karşı koruyan C vitaminleri hakkında detaylı araştırmalara yer verdiğimiz bu içeriğimizde 15 farklı marka ait en iyi takviye edici C vitamini ürünlerini sıraladık. İçeriğimizde yer alan ürünler uzmanların en çok tavsiye ettiği ve insan sağlığına direkt olarak etki eden bileşenleri ile fark yaratan C vitamini takviyeleridir.

Solgar Ester C Vitamini

En iyi C vitamini takviyesi listemizde 1. sırada gösterdiği yüksek etkiyle adını duyuran Solgar Ester C vitamini yer alıyor. Günlük olarak bir ila üç kapsül arasında kullanılması gerekilen vitamin, olumlu etkileri sebebiyle kullanıcıları tarafından oldukça seviliyor ve  en iyi C vitaminleri listemize 1. Sıradan giriyor.

En iyi C vitaminleri
En iyi C vitaminleri

Sambucol C Vitamini Tablet

En çok satın alınan C vitaminleri arasında yer alan Sambucol C vitamini, içeriğindeki kara mürver özütü sayesinde virüslere karşı etkili bir direnç sağlıyor. Ürün, kullanıcıları tarafından sıkça tavsiye ediliyor. Uygun fiyata satılan bu vitamin, düzenli kullanımlarda gündelik yorgunluğunuzu ortadan kaldırıyor.

En iyi C vitaminleri
En iyi C vitaminleri

Osende C Vitamini

En iyi C vitaminleri listemizin 3. Sırasında Osence C vitamini ile devam ediyoruz. Özel olarak formüle edilmiş içeriği sayesinde bu ürün, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizin çevresel faktörlerden zarar görmenizin önüne geçiyor. Düzenli kullanımlarda bağışıklığı yüksek oranda yükselten vitamin aynı zamanda kullanıcısına gün içinde yüksek oranda enerji kazandırıyor.

En iyi C vitaminleri
En iyi C vitaminleri

Aksu Vital C Vitamini

En iyi C vitaminleri listemizin 4. sırasında bulunan Shiffa Home, kolay kullanılabiliyor olması sebebiyle tercih ediliyor. Birçok kullanıcısı tarafından olumlu ve etkili olduğu yönünde yorum alan ürün, gün içinde size yoğun miktarda enerji desteği sağlıyor. Editörler olarak tavsiye ettiğimiz bu C vitamini diğer vitaminlerine göre daha uygun fiyata satılıyor.

En iyi C vitaminleri
En iyi C vitaminleri

Zade Vital C Vitamini

Bağışıklık sistemini güçlendiren, yorgunluğu ve bitkinliği ortadan kaldıran Zade Vital, en çok satın alınan en iyi C vitaminleri arasında yer alıyor. Suda eritilerek tüketilen ürün, 20 adet olarak satışa sunuluyor. Düzenli kullanımlar sonucunda etkisini rahatlıkla görebileceğiniz Zade Vital’in içerisinde trans yağ bulunmuyor.

En iyi C vitaminleri
En iyi C vitaminleri

C vitamini ne işe yarar?

C vitamini ne işe yarar? Sağlıklı ve dengeli beslenme, hastalıklardan korunmak ve zinde kalmak için olmazsa olmazlardan biridir. Tüketilen besinlerle birlikte vücudun günlük aktiviteleri için ihtiyaç duyduğu enerjinin karşılanmasına ek olarak gereksinim duyulan makro ve mikro besin ögelerinin de tam olarak alınması esastır.

Vücudun günlük fonksiyonlarının sorunsuz bir şekilde yerine getirilmesi için protein, karbonhidrat ve yağların yeteri kadar alınmasına ek olarak vitamin ve minerallere olan gereksinimin de karşılanması gerekir. Ülkemizde eksikliği en sık görülen vitamin türlerinden bir tanesi de C vitaminidir.

Antioksidan vitaminlerden bir tanesi olan C vitamini, enfeksiyon hastalıkları ve kansere karşı korunmada, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli görevleri bulunan C vitamini ısı, ışık, metal ile temas gibi durumlarda kolaylıkla kaybolabilen hassas bir vitamin türüdür.

C vitamini ne işe yarar? Dolayısıyla C vitamini kaynaklarının doğru bir şekilde tüketilmesi ve bu vitaminin eksikliğinin önlenmesi için dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

C vitamini ne işe yarar? Askorbik asit olarak da adlandırılan C vitamini, insan vücudunda çok önemli görevleri bulunan bir besin ögesidir. Suda çözünen vitamin türleri arasında yer alan askorbik asit vücut tarafından üretilemediğinden gereksinimin tamamı besinlerden alınmalıdır.

Besinlerle birlikte günlük olarak vücuda alınması gereken C vitamini miktarı kadınlar için 75 mg, erkekler için ise 90 mg’dır. Hamilelerde anne karnında büyüyen bebeğin gereksinimi nedeniyle, emziren annelerde ise süt üretimi dolayısıyla bu ihtiyaç yükselir. Hamileler için günlük C vitamini gereksinimi 85 mg, emziren annelerde ise 120 mg olarak belirtilebilir. 

C vitamini, vücutta depolanamaz ve her gün gereksinim kadar vitaminin günlük olarak vücuda alınması gerekir. Bu durum da C vitamini eksikliğinin yaygın görülmesinde etkili olan faktörlerden bir tanesidir. Günlük gereksinimin üzerinde alınan vitamin ise idrar ve ter ile birlikte vücuttan atılır. Yetersizliği halinde kansızlık, diş eti kanamaları, ciltte lekeler (peteşi) ve morluklar, sık olarak hastalanma ve yaraların geç iyileşmesi gibi olumsuzluklar görülür

C vitamini eksikliğinin uzun süre devam etmesi halinde ise skorbüt adı verilen kolay kanama, ciltte morarma, eklem ve kaslarda ağrılarla kendini gösteren bir hastalık gelişir. Bu hastalık genellikle bir ay gibi uzun bir süre boyunca günlük 10 mg ve altında C vitamini alınması gerekir gelişen ileri derece yetersizlik sonucunda ortaya çıkar.

C vitamininin faydaları nelerdir?

C vitamini faydaları nedir ve ne işe yarar dersek faydaları saymakla bitmeyen oldukça önemli bir besin ögesidir. Vücutta iyileşmeyi sağlayan bir protein olan kollajen sentezinde görev alan C vitamini yaraların iyileşmesi ile kıkırdak, kemik ve dişlerin onarımını sağlar, sağlıklarını korumaya yardımcı olur. Bunların haricinde de insan vücudundaki pek çok biyolojik fonksiyonun yerine getirilmesine katkı sağlayan C vitamini, antioksidan özelliğe sahiptir. Bu sayede serbest radikallerle tepkimeye girer ve bunları nötralize eder. 

Sonuç olarak serbest radikallerin hücrelere genetik anlamda zarar vermesini önler. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamininin, kış aylarında yaygın olarak görülen soğuk algınlıkları başta olmak üzere birçok enfeksiyon hastalığına karşı vücudu güçlü tuttuğunu gösteren çalışmalar vardır. Bu nedenle her birey, tüm diğer besin ögelerinde olduğu gibi C vitaminine olan gereksinimini de günlük olarak karşılamaya özen göstermeli, bunun için sağlıklı ve dengeli beslenmelidir. C vitamini ne işe yarar sorusunun cevabını sizler için derledik.

En iyi C vitaminleri
En iyi C vitaminleri

C vitamininin bazı önemli faydaları şunlardır:

Kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır: Antioksidan besinler vücudun doğal savunma mekanizmasını güçlendirerek kronik hastalıkların oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Önemli bir antioksidan olan C vitamini, serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırarak oksidatif stresi azaltır. Bu özelliği sayesinde kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok kronik hastalığa karşı koruyucu özelliğe sahipti ve bize C vitamini ne işe yarar sorusunun cevabı olmaktadır. 

Buna ek olarak C vitamininin tansiyonu düşürücü etki sağladığını gösteren çalışmalar mevcuttur. C vitamininin tansiyonu düşürücü özelliğini kanı kalpten taşıyan damarların gevşemesine yardımcı olması sayesinde kazandığını gösteren bazı bilimsel çalışmalar mevcuttur.

Kan lipidlerini dengeler: Yapılan bazı bilimsel çalışmalar C vitamininin yüksek kolesterol ve trigliserid düzeylerinin dengelenmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu özelliği sayesinde C vitamini alımının yeterli olmasının kalp hastalıklarına yakalanma olasılığını önemli bir oranda düşürdüğü bilinmektedir.

Gut ataklarını önler: Gut hastalığı, eklemlerde ürik asit kristallerinin birikimine neden olarak ciddi ağrıları, şişlikleri ve iltihaplanmaları beraberinde getiren bir sağlık sorunudur. C vitamini, kandaki ürik asit düzeyini azaltarak gut ataklarını önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda C vitamini, gut hastalığının gelişim riskini de önemli ölçüde azaltır.

Demir emilimini arttırır: C vitamini, besinlerle alınan demirin bağırsaklarda daha yüksek oranda emilebilmesini sağlayan asidik ortamı oluşturur. Bu sayede demir emilimini arttırarak kansızlığı önler. C vitamininin bu özelliğinden en iyi şekilde yararlanabilmek için demir içeriği yüksek olan et, tavuk, balık ve kuru baklagillerin C vitamini içeriği yüksek olan taze salata ve limon gibi besinlerle bir arada tüketilmesinde fayda vardır.

Bilişsel fonksiyonları güçlendirir: C vitamini, yaşlanmaya bağlı olarak sıklıkla görülen demans (unutkanlık) sorunu ile mücadele eden bir besin ögesidir. Yapılan çalışmalara bakıldığında C vitamininin merkezi sinir sisteminin yakınında oksidasyon ve inflamasyonu önleyerek düşünme yeteneğini ve hafızayı güçlendirdiği, demansı önlediği görülmektedir. 

Bağışıklık sistemini güçlendirir: C vitamini, vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasına yardımcı olan lenfositler ve fagositler olarak da bilinen beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı önemli bir koruma sağlar. C vitamini ne işe yarar sorusunun cevabını sizler için derledik ve umarım faydalı olmuşuzdur.

scroll to top