Close

En iyi 10 güneş kremi

En iyi 10 güneş kremi

En iyi 10 güneş kremi

En iyi 10 güneş kremi dediğimizde aklınıza ilk gelen güneşten ve soğuktan etkilenen cildiniz ise bu yazı tam size göre! Her güneş kremi her cilt için uygun olmadığından önce cildimizi tanımakta ve cildimize uygun güneş kremi içeriği nasıl olmalı konusunda uzman görüşlerini dikkate alarak güneş kremi seçimi yapmakta fayda var.

Son yıllarda üretilen güneş kremleri aynı anda UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayarak cildi nemlendirme görevini de üstleniyor. UVA ve UVB ışınları güneşten süzülüp cildimize nüfuz eden zararlı ışınlara deniyor.

Farklı karakteristik özelliklere sahip bu ışınlardan UVA ışınları bilinen en tehlikeli ışın olarak anılıyor ve UVA koruması içermeyen bir güneş kremi kullanmanın hem kısa hem uzun vadede cilde büyük zararları olduğu biliniyor. En iyi 10 güneş kremi nasıl seçilir konusunda bilinçlenmemek yalnızca güneş yanıklarına değil, kırışıklık, cilt kanser ve çeşitli deri hastalıkları için de açık kapı bırakmak anlamına geliyor.

Güneş ışınları kış, ilkbahar ve sonbahar demeden her dönemde cildinize hasar verebilir. Üstelik siz evde olsanız bile bahçede, balkonda, terasta geçirdiğiniz süre boyunca ya da pencere kenarında oturduğunuz zaman diliminde UVA ışınlarına maruz kalabilirsiniz. 

Cildinize yeterli koruma sağlayamadığınız takdirde, cildinizin doğal bariyeri hasar görebilir ya da teninizde güneş lekeleri oluşabilir. Her mevsim etkin bir cilt koruması sağlamak için cildinize en uygun güneş kremini kullanmalısınız. En iyi 10 güneş kremi listemizde yer alan güneş kremi markaları, birbirinden seçkin ürünleriyle size seçim esnasında büyük kolaylık sağlar.

Güneş kreminin faydaları

Güneş kreminin faydaları nelerdir? İşte cevabı; Ciltte oluşan yaşlanma belirtilerinin ve lekelerin büyük oranda güneşin zararlı ışınlarının bıraktığı hasardan kaynaklandığını biliyor muydunuz? Güneş kremi ya da güneş koruyucu etkili bakım ürünleri kullanmak, cilt sağlığı açısından çok önemlidir. 

Çünkü yüz için güneş kremi kullanımı yalnızca yanıkları ve lekeleri önlemek için değil, aynı zamanda cildin doğal nem ve yağ dengesini korumak açısından da büyük önem taşır. Tam da bu sebeple, cildi yalnızca yaz aylarında güneşe karşı koruma altına almak yetersiz bir çözümdür.

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş kremi önerileri, her cilt tipi ve ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir. Seçim yaparken mutlaka cildinizin yapısına uyum sağlayabilecek ürünleri tercih etmelisiniz.

Güneş kremlerinin her birinde farklılık gösteren güneş koruyucu faktörlerin sayısı, seçtiğiniz ürünü kullanacağınız mevsim ve koşullar açısından önemli bir kriterdir. 

Güneş koruma faktörü 30’dan az olan ürünler, özellikle yaz aylarında cildinize etkin bir koruma sağlamak açısından yetersiz kalabilir. 

Leke, akne ve sivilce gibi cilt sorunları yaşıyorsanız, seçtiğiniz güneş kreminin bu sorunların tedavisini önleyecek etki ve bileşenler barındırması gerekir. Bu noktada dermatoloğunuza danışarak Güneş kreminin faydaları Hakkında bilgi alıp  seçim yapabilirsiniz.

Yaz aylarında ve öğlen saatlerinde dışarıda geçireceğiniz vakitler esnasında kullanacağınız güneş kreminin UV filtresine sahip olması büyük önem taşır.

Özellikle terleme ve denize girme ihtimaliniz olan günlerde, suya dayanıklı güneş kremlerini tercih etmeli ya da kremi belirli aralıklarla cildinize tekrar uygulamalısınız. Güneş kreminin faydalarını en güzel bu şekilde görebilirsiniz.

Cilt Tipine Göre Güneş Kremleri

Kuru ciltler için güneş kremi seçimi, cildi güneşten korumanın yanı sıra nem ve mineral takviyesi uygulayarak güçlendirmeyi amaçlayan ürünlerden yana olmalıdır. 

Lekeli ciltler için güneş kremi tercihi, cildin doğal bariyerini güçlendirmeye yönelik ve kolajen desteği sağlayan ürünlerden yana yapılmalıdır. Ayrıca yeni lekelerin oluşumunu önlemek açısından, seçilen güneş kreminin koruma faktörü yüksek olmalıdır.

Karma ve yağlı ciltler için güneş kremi seçimi oldukça hassas bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü bu tip ciltlerde sebum ve yağ üretimi hâlihazırda dengesiz bir şekilde işler.

Güneş kremlerinin neredeyse tümü yağ içeren ürünlerdir. Karma ve yağlı ciltlere sahip kişilerin yağsız ürünlerden yana seçim yapmaları ya da gün sonunda ciltlerini güneş kreminden tamamen arındırdıklarına emin olmaları tavsiye edilir. Özellikle yağlı ciltler için hazırlanan güneş kremi seçenekleri arasında, cildin yağ üretimini kontrol altına almaya yönelik bileşenler barındıran ürünler de bulunur.

Hassas ciltler için güneş kremi seçimi, mutlaka güneş koruma faktörü 40-50 civarında seyreden ürünlerden yana olmalıdır. Ayrıca bu ürünlerin cildi yatıştırıcı bileşenler barındırmasında ve yaşlılık belirtilerine ya da kuruluğa karşı aktif içerikler kullanılarak hazırlanmasında fayda vardır. 

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş kreminin faydaları saymakla bitmez ama kremlerin güneşe çıkıldıktan sonra kullanılması yanlıştır. Aksine, bu tip ürünlerin güneşe maruz kalmadan 20-25 dakika önce uygulanması tavsiye edilir. Bu süre zarfında kremler ciltle kolaylıkla bütünleşecek ve daha etkin bir koruma sağlayabilecektir. Güneş kremi kullanırken vücudun güneşle temas eden tüm bölgelerine ürün uygulanmalı; özellikle yüz, omuzlar ve bacaklar gibi güneş ışınlarının daha dik geldiği bölgelerin korunmasına özen gösterilmelidir.

Lancaster Sun Sensitive

İçeriğinde Lancaster Sensiboost Complex bulunduran Lancaster Sun Sensitive Serisi cildin güneşe karşı koymasını destekliyor ve kızarıklık ya da tahrişi engelliyor. Güneşten saklanmanıza gerek kalmıyor, düzenli kullanım ile hassas cildinize sağlıklı bir bronzluk kazandırıyor. En iyi 10 güneş kremi listemizin başında geliyor.

En iyi 10 güneş kremi
En iyi 10 güneş kremi

Lancaster Sun Beauty

Lancaster Sun Beauty güneş bakım serisi ise Bronzluk Aktifleştirici Kompleksi (TAC) sayesinde altın rengi, eşit dağılımlı ve ışıltılı bir bronzluk sağlarken, geniş spektrumlu koruma ve nemlendirici dokular ile cildinize koruma ve bakım sunuyor. Cildinizin korunduğunu bilerek, efsanevileşen Lancaster altın rengi bronzluğu elde edebilirsiniz.

En iyi 10 güneş kremi
En iyi 10 güneş kremi

Shiseido Clear Stick UV Protector SPF50+

Güneş ışınlarına karşı yüksek koruma sağlayan stik şeklinde şeffaf bir güneş koruyucu… SPF50+ gibi çok yüksek bir güneş korumasına sahip. Su ve ter ile temasta koruma daha da güçleniyor (Wetforce teknolojisi) ve cilt yüzeyinde beyaz iz bırakmıyor, tamamen transparan… En iyi 10 güneş kremi listemizin vazgeçilmezi çünkü cildi UVA ve UVB ışınlarına karşı en etkili şekilde koruyor. Tüm cilt tipleri için uygun bir ürün.

En iyi 10 güneş kremi
En iyi 10 güneş kremi

Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Kremi SBF 50

Yaşlanma karşıtı koruma sağlamaya yardımcı bir ürün. Leke görünümü oluşmasına karşı koruma sağlamada ve nemlendirmede etkili. Hafif akışkan dokusu ile suya dayanıklı. Spor aktiviteleri için uygun. Işığa duyarlı değil, alkol ve paraben içermiyor.

En iyi 10 güneş kremi
En iyi 10 güneş kremi

La Roche Posay Anthelios Invisible Fluid SPF 50 Güneş Kremi

Anthelios ürünleri içerisinde en yüksek UVA korumasına sahip olan bu güneş kreminin yüksek spektrumlu koruması ciltte UVA ve UVB ışınlarına karşı kalkan görevi görüyor. Kızılötesi ve hava kirliliği sebebiyle cildin zarar görmesini en aza indirmeye yardımcı oluyor. Suya, kuma ve tere karşı çok dayanıklı. Göz çevresinde de kullanılabilir, batma hissi oluşturmuyor.

En iyi 10 güneş kremi
En iyi 10 güneş kremi

The Organic Pharmacy Cellular Protection Sunscreen SPF 50

İngiltere’nin tamamen doğal ve %100 organik içeriğiyle ünlü olan cilt bakım markası The Organic Pharmacy’nin nemlendirici güneş kremi, cildinizi güneşin UVA/UVB ışınlarına karşı korurken yaşlanma belirtilerini onarıyor. Güneşten kaynaklı izleri ve lekeleri gidermeyi hedefliyor, teninizde iz bırakmıyor ve kolayca emiliyor.

En iyi 10 güneş kremi
En iyi 10 güneş kremi

Mesoestetic Sun Protective Body Lotion

1984 yılında kurulan ve AR&GE çalışmaları ile adını duyuran yeni güneş losyonu, Mesoprotech teknolojisi sayesinde, ciltte erken yaşlanmaya neden olan UVA ve UVB ışınlarına ve kızıl ötesi radyasyona karşı koruma sağlıyor. 3 ayrı filtreleme özelliğine sahip ürün, kremsi ve ipeksi emülsiyon özelliği sayesinde kolayca vücuda sürülüyor ve yüksek güneş koruması için hızla emiliyor. Cilt için nemlendirici ve yumuşatıcı etkisi bulunan vücut kremi, tüm cilt tiplerine uygun.

Vichy Capital Soleil Mattifying SPF 50+

Vichy’nin yeni lansmanı çok yüksek korumalı matlaştırıcı yüz kremi Capital Soleil Mattifying SPF 50+, parlama kontrolü ve anında mat etki için Yeşil Kil ve Probiyotik Türevi Bifidus Özü ile zenginleştirilmiş geniş spektrumlu UV koruması sağlıyor. Karma ve yağlı ciltlerin kullanımına özel yeni Capital Soleil Mattifying SPF 50+, kuru bitiş sağlayan doku ve yağlı his bırakmayan formülüyle 12 saate kadar arınmış bir cilt hissi bırakıyor.

3 etkili ürün, ciltteki fazla yağı emiyor, parlamayı kontrol altına alıyor ve UV ışınlarına karşı koruyor. Güneş ışınlarına karşı dayanıklı olan ve Avrupa Birliği tavsiyelerine uygun güneş koruması sunan hipoalerjenik Capital Soleil Mattifying, güçlendirici ve yatıştırıcı Vichy Mineralli Volkanik Suyu içeriyor.

En iyi 10 güneş kremi
En iyi 10 güneş kremi

Babe

Babe’nin yüz için 50+SPF İçeren Yağsız Güneş Kremi (Facial Sunscreen Oil-Free Spf 50+) içeriğindeki yüksek güneş koruma faktörü ile cildi UVA/UVB ışınlarına ve güneşe karşı korumaya yardımcı… Cildi nemlendirmeyi destekliyor. Hafif ve yağsız yapısı ile ciltte iz bırakmıyor, çabuk emiliyor, parlamaya neden olmuyor ve suya dayanıklı. Özellikle karma ve yağlı ciltler için ideal. Markanın Vücut İçin 50+ SPF İçeren Güneş Spreyi (Sunscreen SPF50 + Spray) ise aynı özellikleri taşımakla birlikte antioksidanlar ile cildi yatıştırmayı destekliyor.

En iyi 10 güneş kremi
En iyi 10 güneş kremi

Hawaiian Tropic Protective Sun Lotion SBF 30

Doğal tropikal esansı ile ünlü olan bu ürün ipeksi yapısı ve yumuşak sürümü ile cildinizi nemlendiriyor. Güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlıyor. Suya dayanıklı olan bu güneş kremi E vitamini içeriyor, cildi nemlendiriyor ve yumuşatıyor. Hafif formülü sayesinde ciltte kolayca dağılıyor bu da en iyi 10 güneş kremi listemize girmesi için en büyük etken.

En iyi 10 güneş kremi
En iyi 10 güneş kremi

 

scroll to top