Close

En iyi 5 işlemci

En iyi 5 işlemci

En iyi 5 işlemci

En iyi 5 işlemci hangileridir ? İşlemci nedir ? İşlemci, bir bilgisayarın beyni olarak kabul edilir. İngilizcesi CPU (Central Process Unit) yani merkezi işlem biri olan donanım, bir bilgisayarın, dolayısıyla bir elektronik cihazın merkez işlemlerini ve hesaplamalarını yapar.

Günümüzde kullandığımız bilgisayarlarda da hayati donanımları arasında yer alan işlemci, çok amaçlı olarak üretiliyor. Bu listede de sizin için  En iyi 5 işlemci yazısını hazırladık.  En iyi 5 işlemciyi sıralaması diyebileceğimiz bu liste için benchmark testlerindeki sonuçları baz aldık. Bu nedenle listenin tek noktada yapılan performans testlerinin referans alındığını, sıralamanın buna uygun yapıldığını belirtmekte yarar var.

Günümüzde işlemciler donanım meraklıları tarafından yakından merak takip ediliyor. Bu alanda yapılan yenilikler, gelişmeler ve yeni model tanıtımları her zaman ilgi çekiyor. Artık günümüzde son kullanıcıya yönelik iki farklı tür bilgisayar işlemcileri üretildiğini söylemek mümkün. Bunlardan ilki düşük güç tüketimiyle uzun kullanım sağlıyor. Diğer türde ise yüksek performansa odaklanılıyor, güç tüketimi ikinci planda kalıyor. Bizim listemizde profesyonel kullanım ve son kullanıcı odaklı  En iyi 5 işlemci yer alacak.

İşlemci (CPU) Nedir?

İşlemci anakartınızın üzerine yerleştirdiğiniz, bilgisayarınız yapı taşlarından birisidir. Bilgisayarınızda yaptığınız bütün işlemler burada işleniyor. Ve bunu anlık olarak yapıyor. Yani aslında çok hızlı bir veri işlemesinden bahsediyoruz. Aslında sadece bilgisayarlarda yok. İşlemci aynı zamanda telefonlarda, akıllı saatlerde, tabletlerde, hatta aklınıza gelebilecek bir çok teknolojik cihazda kullanılıyor. 

Birçok yerde adını CPU olarak görebilirsiniz. Bu tanım “Central processing unit”in baş harflerinden oluşuyor. Türkçesi merkezi işlem birimi. Ülkemizde de kısaca işlemci olarak anılıyor. İşlemcilerin belli başlı bazı özellikleri vardır. Çekirdek sayıları, veri işleme hızlar, mimari yapıları gibi farklı farklı konular.

Bugün bir bilgisayar toplarken karşınıza bir çok işlemci türünün çıktığını görürsünüz. Hangisini neye göre seçeceğinizi bilmediğiniz sürece kafanız daha da karışacak ve muhtemelen yanlış bir işlemciyi satın alacaksınız. Bunu ortadan kaldırmanın tek bir yolu var: İşlemcileri iyice tanımak. Kaç çeşit işlemci var ve bu işlemciler neye göre seçiliyor bunu çok iyi bilmeniz gerekir. Buraya kadar bahsettiklerimiz gözünüzü korkutmasın, aslında sandığınız kadar karışık değil. En iyi 5 işlemci İçin yazımızın devamını okuyunuz .. 

İşlemci Türleri

İşlemci nedir sorusunu yanıtladığımıza göre şimdi sıra geldi işlemci türlerini öğrenmeye. İşlemciler birden çok alanda farklılık göstermektedir. Bunlardan ilki çekirdek sayısı. Eskiden sadece tek çekirdekli işlemciler vardı. Daha sonrasında teknolojinin gelişmesi ile önce çift çekirdekli (dual core), sonra dört çekirdekli (quad core) ve daha sonrasında da sekiz çekirdekli (octa core) işlemciler piyasaya çıktı.

Çekirdek sayılarının artmış olması aslında iyi bir şey. Çünkü bu sayede işlemciler aynı anda birden fazla işlem yapabilme özelliğine kavuşmaya başladı. Yani daha kısa sürede daha fazla işlemin sonucunu alabiliyoruz. Biz buna multi-tasking diyoruz. Günümüzde artık tek çekirdekli işlemcileri görmek çok mümkün değil. Artık kendilerini tarihin tozlu raflarına kaldırdık.

İşlemcileri bir de mimari yapılarına göre birbirinden ayırıyoruz. Günümüzde iki farklı mimari tür var. 32 bit ve 64 bit. Bu tabirler size bir yerden tanıdık geliyor olabilir. Evet, işletim sisteminde de aynı terimleri görüyoruz.

32 bit işlemciler 90’lı yılların başında oldukça revaçtaydı. Fakat daha sonra 64 bit işlemciler ortaya çıktı ve 32 bit işlemciler gölgede kalmaya başladı. Peki aradaki fark nedir? Hız farkı. Saniye başına yaptıkları işlem hızları değişiklik gösteriyor ve tahmin edebileceğiniz üzere 64 bit işlemciler daha hızlı.

En iyi performansa sahip işlemciler 

En iyi performansa sahip işlemciler Hangileridir? Bilgisayarınız için işlemci seçimi çok önemli. En iyi işlemci hangisi ya da sizin bilgisayarınıza en uygun olan işlemci hangisi bunu kesin olarak bilmeniz gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde sizlerden gelen  “İşlemci (CPU) Nedir? En iyi performansa sahip işlemciler Nelerdir ? Bilgisayar İşlemcisi Ne İşe Yarar?” Sorularınıza cevap arıyoruz..

En iyi performansa sahip işlemciler Hakkınsa detaylı bilgiler veriyoruz. Hatta işlemci alırken dikkat etmeniz gereken özelliklere de biraz olsun değindik.

Şimdi sıra geldi bilgisayarınız En iyi performansa sahip işlemciler hangisi, onu seçmeye. Bütçe sınırlarınız doğrultusunda seçiminizi kolaylaştıracak olan bu listemizde hem Intel hem de AMD işlemciler arasından en iyi modellere yer verdik. O nedenle listemizi iki farklı kategoriye böldük.

İlk aşamada AMD işlemcileri, ikinci aşamada ise Intel işlemcileri inceleyeceğiz. Umarız bilgisayarınız için seçeceğiniz en iyi işlemci konusunda işinizi biraz olsun kolaylaştırabiliriz.

Performansıyla adından söz ettiren işlemciler, fiyatlarıyla da adından söz ettiriyor. Yüksek rekabetin yaşandığı bu dünyada AMD ve Intel kozlarını paylaşıyor. Listemizde de iki firmadan model bulunuyor ancak üstün bir galibiyetin olduğunu belirtmekte yarar var.

Günümüzde pazar payı kullanım oranlarında Intel’in AMD’ye karşı üstünlüğü bulunuyor. Ancak son yıllarda AMD’nin oyuncular tarafından daha çok tercih edilmesiyle birlikte, AMD pazar payını yükseltmeye başlamış durumda.

Listeye yer alan modellerin sunucu ve masaüstü bilgisayarlar için üretildiğini belirtelim. Sunucular için üretilen modellerin son kullanıcı odaklı ürünlere göre daha yüksek performans sağladığı biliniyor. Bu nedenle en iyi performansa sahip işlemciler modeller arasında sunucu modelleri de bolca bulunuyor.

Şimdi  En iyi performansa sahip işlemciler sıralaması olacak listemize başlayalım. Liste boyunca modellerin temel özellikleri ve fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

 

İntel I7 6800k 

Listemize Intel tarafından üretilen bir işlemciyle başlıyoruz. Sunucu cihazlarda kullanılması için üretilen bu işlemci FCLGA3647 soket tipine sahip. 28 çekirdek ve 56 iş parçacığı bulunan model, 2.5 GHz temel çalışma hızına ve 4.4 GHz turbo hızla çalışıyor. Model Intel Turbo Boost Max teknolojisiyle 4.60 GHz hıza çıkabiliyor. İşlemcinin 205 W TDP değeri bulunuyor. Model 14 nm fabrikasyon sürecine sahip. Model, PCIe 3.0 desteğiyle kullanıcılarla buluşuyor.

En iyi 5 işlemci
En iyi 5 işlemci

 

AMD Ryzen 5800

En iyi performansa sahip işlemciler listemizde bir AMD işlemcisiyle devam ediyoruz. Son kullanıcı odaklı olarak masaüstü bilgisayarlar için geliştirilen model, AM4 soket tipine sahip. 16 çekirdek ve 32 iş parçacığına bulunan model, 3.5 GHz temel çalışma hızına ve 4.7 GHz turbo hızına sahip. İşlemcinin 105 W TDP değeri bulunuyor.

En iyi 5 işlemci
En iyi 5 işlemci

 

AMD EPYC 1200

Sırada bir diğer AMD işlemcisi bulunuyor. Sunucu bilgisayarlar için üretilen model, SP3 soket tipine sahip. 32 çekirdek ve 64 iş parçacığına sahip olan işlemci, 2.5 GHz temel çalışma hızına ve 3.4 GHz turbo çalışma hızına sahip. Model, 180 W TDP değeriyle çalışıyor.

En iyi 5 işlemci
En iyi 5 işlemci

 

AMD EPYC 3350

Bir diğer sunucu odaklı model olan EPYC 7452 de SP3 soket tipiyle çalışıyor. 32 çekirdek ve 64 iş parçacığı bulunan model, 2.4 GHz temel çalışma hızına ve 3.4 GHz turbo çalışma hızına sahip. Model, 155 W TDP değeriyle dikkat çekiyor.

En iyi 5 işlemci
En iyi 5 işlemci

 

AMD Ryzen Threadripper 3960X

En iyi performansa sahip işlemciler listemizde bir Ryzen Threadripper işlemci bulunuyor. sTRX4 soket tipine sahip olan model, 24 çekirdek ve 48 iş parçacığına sahip. Ayrıca model, 3.8 GHz temel çalışma hızına ve 4.5 GHz turbo çalışma hızıyla işlemleri yerine getiriyor. Bu model 280 W TDP değerine sahip. Bu da modelin diğer modellere göre daha fazla elektrik tüketimi olduğunu gösteriyor.

En iyi 5 işlemci
En iyi 5 işlemci

 

scroll to top