Close

12 en iyi resim fırçası seti

12 en iyi resim fırçası seti

12 en iyi resim fırçası seti

12 en iyi resim fırçası seti hangisi? Fırçalar bir çok farklı malzemeden üretilebilir. Örneğin; samur, domuz kılı, çeşitli havların kılları, sentetik gibi pek çok farklı malzeme. Malzeme ne olursa olsun resim fırçası aynı amaca hizmet eder. Malzeme değişikliği çok keskin bir teknik değişikliğine neden olmaz.

Fırçaları piyasada çok geniş bir fiyat yelpazesinde bulabilirsiniz. Tabi ki de her üründe olduğu gibi fırçalarda da fiyat ve kalite maalesef doğru orantıda ancak bizce kaliteden ziyade ne kadar işinize yarayacağını düşünerek fırça alın. Fırça seçerken resimde kullanacağınız alanı da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. 12 en iyi resim fırçası seti listemize göz atmayı unutmayın. 

Alacağınız fırçanın ömrünü siz belirlersiniz. Örneğin çalışma sonrası yıkamazsanız büyük ihtimalle boya kurur ve kıllarını yıpratır. Daha sonra temizleseniz dahi bir zaman sonra resimlerinizde 12 en iyi resim fırçası seti kıllarına rastlayabilirsiniz. Bu nedenle her çalışma sonrası fırçanızı güzelce boyadan arındırıp temiz bir şekilde saklamanız fırçanın ömrü açısından önemlidir.

Şunu belirtmeden geçmemek gerekir, bazen 12 en iyi resim fırçası seti markalarına göre numara standartları değişebilir.. Bu nedenle özellikle başlangıç aşamasındaysanız internetten ziyade dükkanlarda inceleyerek fırça almanızı tavsiye ederiz. Zaten zamanla tecrübe kazanıp rahatça fırça siparişi yapabileceksiniz. Düz Kesik Fırça çok amaçlı fırça türlerinden biridir. Genellikle astarlama ve vernikleme işleminde de sıklıkla kullanılır. 02 numaradan 24 numaraya kadar çeşitleri bulunmaktadır.

 • Yan Kesin Fırça

08 numaradan 14 numaraya kadar çeşitleri bulunmaktadır. Görünüşünden de tahmin edilebileceği gibi genellikle köşeli alanları ve objelerin iç kısmını boyamada kullanılır. Desen çizimlerinde de en çok tercih edilen fırça türleri arasındadır. Zamanla fonksiyonunu sağlayan fırça ucu görünümünü yitirse dahi başka fonksiyonlarda kullanılabilir. Bu bütün fırça türleri için de geçerlidir.

 • Yelpaze Fırçası

12 en iyi resim fırçası seti yelpaze fırçalarından oluşur. Bu fırça setleriyle vermediği efekt yoktur. Hepimiz yelpaze fırçasıyla yaptığı araç yapraklarını, su üstündeki gölgelendirmelerini hayranlıkla seyrederdik. Sizler de Bob Ross gibi manzara, deniz, ağaç efektlerinde bu fırçayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 • Kedi Dili Fırça

02 numaradan 24 numaraya kadar çeşitleri bulunmaktadır. Çok amaçlı olarak kullanılabilme ile birlikte genellikle yuvarlakları yapmak ve içini boyamak için tercih edilir..

 • Ayrıntı Fırçası

Ayrıntı fırçaları genellikle ressamların en değerli fırçalarından olur. 0.5 numaradan 12 numaraya kadar çeşitleri bulunur. Tam anlamıyla detay çalışmalarında kullanılır ve bakımının en zor olduğu fırçaların başında gelmektedir. İnce bir ayrıntı fırçasını hassas kullanmaz ve boya sonrası temizlemezseniz bir sonraki çalışmanızda kullanamayabilirsiniz.

Fırça seçimi nasıl yapılır?

Fırça seçimi nasıl yapılır? Resim yapılan yüzeylere boyayı yaymayı sağlayan fırçalar, resmin başarısında büyük bir rol üstlenir. Resimde kullanılan tüm fırçalar, zihninizde tasarladığınız formları yüzeye aktarmak ve renklendirmek için uygun özelliklere sahip olmalıdır. Tasarladığınız formlara en uygun fırçalar kullandığınızda, çizim ve renklendirmeler de hem en güzel, hem de en hızlı sonuçlara ulaşabilirsiniz. 

Bu bağlamda, resim fırçası seçimini belirleyen esas unsur, hangi tür boyayı hangi teknikle hangi yüzeye uygulamak istediğinizdir. Zira, sulu boya veya yağlı boya gibi farklı özellikteki boyalar için olduğu kadar, farklı yüzeylerde farklı teknikleri başarıyla uygulamanıza imkan sunan farklı fırçalar da mevcuttur. Fırça seçimi nasıl yapılır?

Tüm fırçaları, kullanılan malzemenin niteliğine göre doğal veya sentetik; uç şekillerine göre ise oval veya yassı şeklinde sınıflandırmak mümkündür. En sık kullanılan fırça kalınlıkları ise genellikle 1-18 numaraları arasında olmaktadır. Resme yeni başlayanlar tüm fırçalardan birer tane almak yerine, genellikle 3-4 fırçayla başlama yoluna gitmekte ve daha çok 5, 10 ve 14 numaralı fırçalara yönelebilmektedir. 

Düşük numaralı fırçalar, şekil vermek ve simetrik görüntüler oluşturmak için; yüksek numaralı fırçalar ise boyayı yaymak için daha uygundur. Hangi form için hangi kalınlıkta fırça kullanmanız gerektiğini zaman içinde öğrenebilirsiniz. Bu arada, resim çalışmalarında temel kural, uzaktan yakına gelmektir ve mesafe ayarlamasını doğru şekilde yapabilmeniz için belirli bir perspektif duyarlılığına sahip olmanız gerektiği gibi, aynı zamanda da hangi özelliklere sahip fırçalar kullanmanız gerektiğine büyük özen göstermelisiniz. Fırça seçimi nasıl yapılır? Cevaplayacağımıza göre diğer başlığımıza geçebiliriz. 

Resim fırçalarının özellikleri nelerdir?

Resim fırçalarının özellikleri nelerdir? Resim malzemelerinde son derece önemli bir yere sahip olan temel bileşenlerden biri olan fırça çeşitleri kafa karıştırıcı marka ya da yapıda olabilir. Yapacağınız çalışmanın hangi detaylara, yüzeylere veya inceliklere sahip olacağını düşünerek doğru fırça çeşitlerine sahip olmanız gereklidir Resim fırçalarının özellikleri nelerdir?

12 en iyi resim fırçası seti
12 en iyi resim fırçası seti
 • Rich Profesyonel Karma Fırça Seti 7’li 26502
 • Samur Eko Akrilik ve Yağlı Boya Fırça Seti 6Lı 135923
 • Pebeo 8 Li Fırça Seti No 6 5665069

Aradığınız tüm fırça çeşitlerini hem en kaliteli ve en çok tercih edilen markalar hem de sanatınızı ilerletmede en iyi yardımcınız olacak avantajlı fiyatlar eşliğinde bulmak için en doğru yerdesiniz. Resim fırçalarının özellikleri nelerdir? Gelin birlikte her biri farklı sonuçlar vermesiyle en iyi sonuçlar için mutlaka keşfedilmesi gereken tüm fırça çeşitlerine göz atalım.

FIRÇA, resim sanatına başlarken seçimine önem gösterilmesi gereken materyaller arasındadır. Resim yapılan yüzeylerde özel üretilen fırçalar resim kalitesi başarısında önemli rol oynar. Tasarladığınız formları yüzeye aktarmak ve renklendirmek için uygun özelliklere sahip fırça seçimi yapılmalıdır. Boya çeşitlerine göre farklı özellikte boyalar olduğu gibi farklı özellikteki kıl yapıları olan fırça seçimleri de bulunmaktadır. Yüzeylerde farklı teknikler uygulamanızı sağlar.

12 en iyi resim fırçası seti
12 en iyi resim fırçası seti
 • Hobialem Kesik Uçlu, Resim Fırçası, Sulu Boya Fırçası, Yağlı Boya Fırçası Set 6’lı HA089
 • Brons 10’lu Fırça Seti Br-248
 • Pebeo 7’li Fırça Tezhip Ve Minyatür Seti pebeofırçaset18

Resim fırçalarının özellikleri nelerdir?

Resim yapılan yüzeylere boyayı yaymayı sağlayan fırçalar, resmin başarısında büyük bir rol üstlenir. Resimde kullanılan tüm fırçalar, zihninizde tasarladığınız formları yüzeye aktarmak ve renklendirmek için uygun özelliklere sahip olmalıdır. Tasarladığınız formlara en uygun fırçalar kullandığınızda, çizim ve renklendirmelerde hem en güzel, hem de en hızlı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

12 en iyi resim fırçası seti
12 en iyi resim fırçası seti
 • C&F-HOBBY Samur Zemin Ve Yelpaze Fırçalı Akrilik Ve Yağlı Boya 7’li Fırça Seti HABİCO
 • Brons 4’lü Yağlı Ve Akrilik Boya Fırça Seti 6-8-10-12 Numaralı Kesik Uçlu
 • NEON PLUS Suluboya Akrilik Boya Guaj Boya Fırça Seti 6 Lı Set

Bu bağlamda, resim fırçası seçimini belirleyen esas unsur, hangi tür boyayı hangi teknikle hangi yüzeye uygulamak istediğinizdir. Zira sulu boya veya yağlı boya gibi farklı özellikteki boyalar için olduğu kadar, farklı yüzeylerde farklı teknikleri başarıyla uygulamanıza imkan sunan farklı fırçalar da mevcuttur.

Resim fırçalarının özellikleri nelerdir?

Fırçalar Çeşitleri nelerdir? ; Doğal Kıllı Fırçalar, Sentetik Kıllı Fırçalar, Yassı Fırçalar, Oval Fırçalar, Yelpaze Fırçalar, Yağlı Boya Fırçaları, Sulu Boya Fırçaları, Akrilik Boya Fırçaları, Hobi Fırçaları, Dekoratif Boyama Fırçaları, Tezhib Fırçaları, Minyatür Fırçaları Astar Fırçaları, Makyaj Fırçaları ve Resim Fırçaları olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Fırçalar resim, hobi ve sanat çalışmalarının en önemli araçlarından biridir.

12 en iyi resim fırçası seti
12 en iyi resim fırçası seti
 • Rich No:1 Zemin Fırçalı Karma Set 7 Li TRY-SET1-75-11225
 • C&F-HOBBY Profesyonel Fırça Seti 12’li Zemin Fırça Yelpaze Fırça Akrilik Ve Yağlı Boya Fırça Seti KARMAFIRÇA
 • Tek Çatı 4’lü Sanatsal Yağlı Boya Fırça Seti (zemin Fırçası – Yağlı -sulu Ve Akrilik Boya Fırça Set) ZSF-00
scroll to top