Close

En iyi ses yalıtım malzemesi 2022

En iyi ses yalıtım malzemesi 2022

En iyi ses yalıtım malzemesi 2022

En iyi ses yalıtım malzemesi 2022 denilince akla ilk neler gelir ? Bina ve konutların katlar arasındaki istenmeyen seslerin önlenmesi için yapılan ses yalıtım faaliyetleri sesin mekan içinde kontrol edilmesini sağlıyor. Firmamız ses yalıtım konusunda kaliteli hizmet sunarak bina ve konutlar arasındaki ses giriş ve çıkışların önlenmesini sağlayarak kişilerin daha huzurlu olmalarını sağlıyor.

Bazı binalarda ses yalıtım işlemleri binalar yapılırken bazı bina ve konutlarda ise bu işlem yapılmıyor. Bu da ilerleyen zamanda konutlarda oturan kişilerin ses yalıtım ihtiyacını ortaya çıkardığından ekstra işlem yapılmasını sağlıyor. En iyi ses yalıtım malzemesi 2022 de ses yalıtım işlemlerinin kaliteli olmasını sağlamak için öncelikle ses yalıtım uygulamasının yapılacağı alanda keşif işlemleri yapılmalı.. 

Bu işlemlerin yapılması ile birlikte ses yalıtım uygulamasının yapılacağı alanın temiz olmasını sağlanıyor. Gerekli temizlik işlemleri yapıldıktan sonra ses yalıtım uygulaması için gerekli olan ürünün seçimine sıra geliyor. Ses yalıtım malzemeleri birbirinden çeşitlilik ve farklılıklar gösteriyor. Bu nedenle size En iyi ses yalıtım malzemesi 2022 de malzeme sunmak için gerekli hassasiyeti göstereceğiz .

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ? 

Yeni yapılacak olan binalar planlarken ses yalıtımı muhakkak öneme alınmalıdır. Hem de binaların cam, doğrama, döşeme, duvar ve tavan gibi elemanları belirlenirken ses yalıtım özelliği yüksek olan malzemeler özenle seçilerek kullanılmalıdır. Ses yalıtım malzemesi kullanılarak alt ve üst kattaki seslerinin geçişi ile komşu duvarlardan duyulan sesler de önlenmiş olur.

Yapılmış, kullanılmakta olan binalarda ve bina içerisindeki bölme elemanların ses yalıtımı nasıl yapılır?

  • Yapı elemanlarının yoğunluğunu arttırmak.
  • Çift tabakalı duvar çalışması yapmak.
  • Cam alanlarında çift cam, lamine cam uygulaması yapmak.
  • Kalın, ağır ve boşluksuz kapılar kullanmak. Kullanılamıyorsa tedbir almak.
  • Duvarları delerek geride bıraktığımız havalandırma kanallarından, borulardan ve etrafındaki boşluklarda ses sızıntısını engellemek.
  • Darbe sesine karşı yüzer döşeme programları yapmak; neopren, polietilen, taş yünü döşeme detayları, elastik tespitli asma tavan yapmak doğru olacaktır.

Ses yalıtımı nedir ? 

Ses yalıtımı nedir ? Yasadığımız konut, okul, işyeri vb. binalar ile etrafı istenmeyen seslerden izole ederek gürültünün zararlı etkisinden korunmak; kayıt stüdyoları, sinema, konser salonu vb. mekânları istenmeyen seslerden yalıtarak lüzumlu kullanım koşullarını oluşturmak; jeneratör, hidrofor, kalorifer vb. gürültülü mahalleri yalıtarak etrafa yaydıkları gürültüyü azaltmak hedefi ile oluşturulan uygulamalara “ses yalıtımı” denir.

Ses yalıtımı, esas olarak gürültünün insan üstünde oluşturacağı zararlı etkisi en aza indirmek amacıyla alınacak önlemleri kapsar. Gürültü, düzensiz yapılı, değişik frekans bileşenlerine sahip olan ve genelde vakte göre, değişken olan istenmeyen ses topluluğudur.

Özellikle kentleşmenin plansız yürüdüğü bölgelerde, gürültü insan saglıgına ve konforuna zarar veren etkenler arasındadır. Çevredeki bir fabrikanın çıkardığı rahatsız edici sesler, havaalanı etrafındaki yerleşim bölgesinde duyulan şiddetli gürültü, satıcı sesleri, trafik sesleri, komsudan gelen konuşmalar insanlar açısından değişik dozlarda gürültü olarak algılanarak, rahatsız edici olabilir. Bu evrede sizler Ses yalıtımı nedir ? Yaptırmalı mıyız ? Diye düşünüyordur.. 

Bazı alanlarda, düşük ses seviyesi, isin en mühim gereklerinden biridir. Radyo yayıncılığında ve müzik stüdyolarında ses düzeyinin düşük olmasının gerekmesi, bir hastanede hastalara sessiz ve huzurlu bölge oluşturmak, okulda dışarıdan gelen gürültüleri kesmek, bina yapım aşamasında halledilmesi gereken sorunlardır. Yapılarda huzurlu bir yaşam alanı sağlamak amacıyla gürültüyle mücadele etmek gerekir.

Gürültüyle mücadelede esas olarak iki teknik kullanılır. Akustik planlama ve ses yalıtımı. Akustik planlama, kapalı bölgedeki yansıma süresinin düzenlenmesidir. Ses yalıtımı ise, yapı elemanları aracılıyla iletilen seslerin miktarlarını azaltmak amacıyla oluşturulan islemdir.

Ses yalıtımı nedir? Ses yalıtımının asıl amacı; gürültü kirliliğini engellemektir. Bir çoğumuz yüksek sesten rahatsız olur.

Ses yalıtım malzemeleri insan sesi, enstrüman sesi, iş makinesi sesi, araç sesi gibi istenmeyen yüksek sesleri kısmen veya tamamen engellemeye yardımcı olur. Doğru bir uygulama ve malzeme ile başarılı bir ses yalıtımını yapılabilir. Yani, içeriden veya dışarıdan farklı seslerin yalıtım yapmak için doğru ses yalıtım malzemesini kullanmak gerekir. Bazı ses yalıtım malzemeleri içerideki sesin çıkmasını engeller, bazıları da dışarıdaki sesin içeri girmesini engeller. Bu nedenle doğru malzeme ile ses yalıtımı yapmak önem kazanıyor.

 

En iyi ses yalıtım malzemesi 2022
En iyi ses yalıtım malzemesi 2022

 

Ses yalıtım malzemeleri nelerdir ? 

Ses yalıtım malzemeleri nelerdir ? Günümüz yaşam alanlarında ve özellikle insanların toplu yaşadığı mekanlarda, bir başkasının veya makinelerin ürettiği istenmeyen gürültü ve yoğun seslerin, insanların huzurunu ve yaşam konforunu eksi yönde etkileyecek ve moral motivasyonunu düşürecek gürültü ve patırtıların en azından belli seviyelerin altına indirerek sağlıklı hale getirmenin amacı daha iyi bir yaşam kalitesi elde etmeyi amaçlamaktadır.

Bu anlamda onlarca hatta yüzlerce ses yalıtım makaleleri yazıldı ve halen yazılmaya devam etmektedir. Ses yalıtım malzemeleri nelerdir ? En kaliteli Ses yalıtım malzemeleri nelerdir ? Sorularınızı cevaplayalım..

İşin gerçeği aslında doğrunun yanlış tanımlanmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü amaçlanan ses yalıtım uygulamalarının istenilen desibel değerlerine sahip olamamasıdır, ve bu yüzden kullanılan ses yalıtım ürünlerinin beklentileri karşılamadığı görülmektedir. Eğer direk olarak gerçeği söylemek gerekirse, herkesten bir fikir ortaya atılmış olup, adeta bilgi kirliliğine neden olunduğu bir sektör haline gelmiştir ses yalıtım dünyası… Ses yalıtım malzemeleri nelerdir ? 

Ses yalıtım yada ses izolasyon ne demektir, aslında ses yalıtımı ve ses izolasyonu aynı eş anlama sahip bir tanımlamadır. Öncelikle belirtmek gerekirse doğru bir tanedir, bunu eksende ilerlemek gerekirse o zaman sorularımızın cevabını tam olarak yüzde yüz ses yalıtımı yapılabilir diyerek teknik ispat ve delilerle kanıtlamış oluruz.

Yani yüzde yüz ses yalıtımı demek , insan kulağının sesi duymaması demektir, peki bu mümkün mü  ? Evet mümkün,  yakın zamanda Güney Minneapolis’teki Orfield Laboratuarlarındaki ” sesiz oda ”yapıldı ve insanı hayrete düşüren bir sessizlikte kendi kalp atışınızı duyabilmektesiniz. Böyle bir odanın maliyeti düşünebileceğinizden daha daha maliyetli olmaktadır. Peki siz sessizliği sizi çıldırtacak kadar sakin olan bir odamı istiyorsunuz ? Çünkü yüzde yüz ses yalıtımı sonrası odanız aynı bu şekilde olacaktır.

Ses yalıtım malzemeleri nelerdir ? 

Akustik sünger, yanmaz akustik sünger, basotect melamin sünger, kauçuk ve mantar esaslı zemin levhaları, ses yalıtım süngeri (süngerpan, bariyerli yanmaz sünger, bariyerli basotect sünger, bariyerli süngerpan) evapan, ses izolasyon bandı, ses yalıtım şiltesidir, ses bariyeridir. Akustik panel, akustik ses yalıtımı malzemeleri de ses yalıtım uygulamalarında ses emici malzeme olarak kullanılmaktadır. Ortamdaki yankı ve çınlamayı engelleyen akustik paneller düşük ve yüksek frekanstaki sesleri absorbe ederek ses yalıtım uygulamalarında etkili rol oynar.

Zemin için kullanılan ses yalıtım malzemeleri tavan ve duvar ses yalıtımı için kullanılan ses yalıtım malzemelerinden farklıdır. Zeminde genellikle kauçuk gibi daha ince ve yoğunluğu daha yüksek malzemeler tercih edilmektedir.

En iyi ses yalıtım malzemesi 2022
En iyi ses yalıtım malzemesi 2022
scroll to top