Close

En şık köpek tasmaları

En şık köpek tasmaları

En şık köpek tasmaları

En şık köpek tasmaları nelerdir hadi gelin birlikte inceleyelim. Tasmalarında önemli olduğu tek köpek malzemeleri tasmalardır. Tasma veya kurşun, her köpek sahibi için önemli bir araçtır. Tasmalar, eğitim ve günlük amaçlar için yaka veya koşum takımı ile birlikte kullanılır.

Köpeğinizde tasma kullanmaya ilk başladığınızda, köpeğinizin buna alışması biraz zaman alabilir . Bu, özellikle ilk kez köpek sahibiyseniz, sabırlı olmanızı gerektirecektir. Köpeğinizin tasmanın ikinizi birbirine bağladığını öğrenmesi gerekiyor. Sonunda köpeğiniz tasmayı yürüyüşe çıkmak gibi mutlu şeylerle ilişkilendirecektir.

Bazı köpek sahipleri, farklı amaçlar için kullanmak üzere birkaç çeşit köpek tasması kullanmayı tercih eder. Tasmalardan biri günlük yürüyüşler için, diğeri ise köpeğinizle dağlarda yürüyüş yapmak veya bisiklete binmek için olabilir. Özellikle köpek eğitimi için kullandığınız belirli bir tür tasma olabilir.

En şık köpek taşmalarının olduğu o kadar çok köpek tasması stili ve tasarımı var ki, gerçekte neye ihtiyacınız olduğuna karar vermek zor olabilir. En iyi bahsiniz, işlevsel olan ve kişisel tarzınıza uyan bir şey seçmektir. Kaç tane köpek tasmasına ihtiyacınız var? Hangi türler size uygun? En şık köpek tasmaları hangileri? Köpeğiniz için en iyi tasmayı bulmanıza yardımcı olması için bu bilgiyi kullanın.

En şık köpek tasmaları
En şık köpek tasmaları

Köpek tasması modelleri

Köpek tasması modelleri ilginizi çeken tasmalar köpeğinizi daha güzel gösterecek! Köpek tasması, mutlaka sahip olmanız gereken köpek malzemeleri çeşitlerinden biridir. Köpek tasması modelleri arasından seçim yaparken dikkate alınacak ilk kriter, köpeğinizin ırkı ve büyüklüğü olmalıdır. Daha sonra köpeğin cinsiyeti ve karakteri gibi etkenler de devreye girer.

Tasmaları yapıldığı malzeme ve tarzı da tasma seçiminde önemli noktalardır. Tüm değişkenleri değerlendirip tasma türünü belirledikten sonra çoğunlukla deneme yanılma yöntemi ile köpeğinizin hangi tasmayı kullanırken daha rahat ettiğini görebileceksiniz.

Köpek Tasması modelleri; sentetik, kumaş, deri ve metal olmak üzere birçok farklı malzemeden üretilebilir. Köpeğinizin alerjisi olması durumunda tasmasını değiştirebilir ve farklı malzemeden yapılmış bir tasma deneyebilirsiniz. Köpek tasmaları, işlevlerine göre iki çeşittir. Bunlardan biri klasik boyun tasmaları, diğeri de göğüs tasmalarıdır. Genellikle küçük ırklar için göğüs tasmaları kullanırken büyük ırklarda boyun tasması kullanımı daha yaygındır.

Köpek Boyun Tasmaları

Köpeklerin tasmaya alıştırılmasına yavruyken başlanır. Bu alıştırma işleminde öncelikle boyun tasmaları kullanılır. Köpek tasması modelleri çok önemlidir.. Boyun tasmaları, köpeklerin sürekli kullanımı için çok elverişlidir ve her yerde kullanılabilir. Boyun tasmaları kullanılırken dikkat edilmesi gereken nokta ise tasmanın çok sıkı olmaması ve köpeğin boynuna baskı yaparak nefes almasını engellememesidir.

Boyun tasmaları aynı zamanda köpeklerin kafasından çıkacak kadar da gevşek bırakılmamalıdır. Köpek kafasını tasmadan kurtarabiliyorsa tasmanın hiçbir anlamı yoktur. Ayrıca boyun tasmaları, yürüyüş yaparken çok hızlı davranıp tasmayı çekiştirebilen köpekler için çok da uygun değildir. Ama ev içinde ve yaşam alanlarında köpeğin daima boynunda olması tasmayı vücudunun bir uzvu gibi görmesini sağlayacağı için son derece yararlı olacaktır. 

En şık köpek tasmaları
En şık köpek tasmaları

Köpek Göğüs Tasmaları

Daha çok küçük ırklar ve çok hareketli köpekler için kullanılan göğüs tasmaları, takılmaları pek pratik olmasa da köpekleri dışarıda kontrol etmek için çok uygun ve güvenli aksesuarlardır. Günümüzde büyük ırklar için de bolca üretilen köpek göğüs tasmaları köpeğin orta gövdesini sardığından tek bir noktada köpeğinize baskı yapmayacaktır. Dolayısıyla bu tasalar boyun tasmalarından çok daha sağlıklıdır ama sürekli kullanıma uygun değildir. Köpek tasması modelleri arasında vazgeçilmezlerdendir. 

En şık köpek tasmaları
En şık köpek tasmaları

Köpek Gösteri ya da Show Tasmaları

Daha çok kaliteli ve gösterişli derilerden imal edilmiş gösteri tasmalarıdır. Uzun olmaları gösteri alanında köpeğin kontrol altında tutulması içindir ve yaklaşık uzatma tasmaları 2-3 metre uzunluğundadır. 

En şık köpek tasmaları
En şık köpek tasmaları

Köpek Bağlama Tasmaları 

Daha çok bahçe ve koruma köpeklerinin sabitlenmesi için boyun tasmasına takılan sağlam ve uzun tasmalardır. Kemirilemeyen ve kolay kopmayan malzemelerden imal edilmiştir. Köpek tasması modelleri arasında en güvenilenlerdendir diyebiliriz.

En şık köpek tasmaları
En şık köpek tasmaları

Köpek Eğitim Tasmaları

Temel itaat ve ileri itaat eğitimlerinde kullanılan özel tasmalardır. Köpeğinizin şartlı öğrenmesini sağlayan bu tip tasmalar daha çok Boğma Tasma ve Dikenli Tasma şeklindedir.  Havlama tasmaları olarak adlandırılan tasmalar da eğitim tasmaları gurubuna girmektedir. Bu aslında boyun tasmasına takılan cihazların köpeğin havlamasına karşı verdiği tepki ile köpeğin ilgisini başka yere çekme ya da canını acıtarak havlamayı sonlandırması esasına dayanmaktadır.

En şık köpek tasmaları
En şık köpek tasmaları

Köpek Tasmalarını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğinizi tasmaya yavruyken alıştırın. Çünkü yetişkin bir köpeğe tasma alışkanlığı kazandırmak çok zordur. Köpeğinizin boyun tasmasını taktığınızda tasma ile boyun arasında bir parmaktan biraz fazla boşluk olduğundan emin olun. Yoksa köpeğinizin boynunun hasar almasına neden olabilirsiniz. Hatta boyna yapılan baskı göz ve kulaklarda bile hasar oluşmasına neden olabilir.

Tasmaları çok gevşek kullanmayın. Gevşek takılan boyun ve göğüs tasmaları köpeğinizin tasmadan kurtulmasına ve hem kendisi hem de başkaları için tehlikelere davetiye çıkarmasına neden olabilir.

Tasmanın hangi malzemelerden yapıldığına dikkat edin. Köpeğiniz herhangi bir alerji belirtisi gösteriyorsa hemen tasmayı değiştirin. En sağlıklı tasmalar kumaş ve deri tasmalardır. Köpeğiniz tasma kullanmak konusunda isteksiz davranıyor ve tasmayı reddediyorsa onu zorlamaktan vazgeçin ve tasma eğitimi konusunda veterinerinizden tavsiye alın. 

Sıklıkla merak edilen sorulardan biri de köpek eğitim tasması nasıl kullanılır sorusudur. Bu makaleyi okuduktan sonra bunun cevabını alacaksınız. Köpek eğitim tasması, köpeklere eğitim verildiğinde kullanılan ve cinsten cinse değişiklik gösterebilen tasmalardır. Bu tasmalar oldukça kullanışlı olup hayvanlara kesinlikle herhangi bir zarar vermez ve kişilerin bu eğitim sürecini daha iyi yönetmesinde yardımcı olur.

Köpek Eğitim Tasması Gerekli Midir?

Eğitim süresince dizginlemeyi ve olayları kontrol altına almanın en önemli yolu bu tasmaları kullanmaktır. Köpek tasması modellerinin vazgeçilmezi olan bu tasmalar Hayvanlara zarar vermeden bu duruma alıştırıp gün içerisinde de bir o kadar tasma kullanmayı öğretmek ilk amacımız olmalıdır. Bunun gerekli olması işleri daha da kolay hale getirebilir.

Köpeği Tasmaya Alıştırmak Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli şey başlarda eğitim tasmasının fazlasıyla sık kullanılır hale gelmesidir. Köpeğin bunu bir alışkanlık olarak değerlendirip tıpkı yemek yemek gibi gün içinde belli saatlerde takmayı öğrenmesi gerekir. Bunun sonucunda hem kişi hem de köpek eğitim sürecini son derece kolay ve rahat atlatacaktır.

Köpek eğitiminde kullanılan birçok eğitim tasma modeli bulunur ve bunlar arasında çoğu hakkında yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Bazı tasmalar kullanılırken köpeğin vücudunda yaralar oluşma ihtimali vardır fakat Sprenger modeli kullanıldığında bu sorun ortadan kalkacaktır.

scroll to top