Close

Ergenlik döneminde iletişimi kuvvetlendirmenin 7 yolu

Ergenlik döneminde iletişimi kuvvetlendirmenin 7 yolu

Ergenlik döneminde iletişimi kuvvetlendirmenin 7 yolu

Ergenlik döneminde iletişimi kuvvetlendirmenin 7 yolu nedir? Mesela sizlere durumunu daha açıkça anlatmak için bazı diyalog örnekleri ile başlamanın en doğrusu olacağını düşündük. Burada durumu iyi analiz edebilmek ve en iyi şekilde anlayabilmek gerçekten önemli. O yüzden bu diyalog örneğimiz ile hızlıca ergenlik döneminde iletişimi kuvvetlendirmenin 7 yolu konumuz başlayalım.

Ben: okul nasıldı?

Çocuk: İyi.

Ben: sınavın nasıldı?

Çocuk: İyi

Ben: beyzbol antrenmanı nasıldı?

Çocuk: İyi.

Akşam yemeği için pizza ister misin?

Çocuk: İyi.

Sorun değil. İyiler. Her şey güzel gidiyor.

Tabii ki, bu tamamen doğru değil. Yatmadan önce dişlerini fırçalarken yaptıkları matematik testi ile ilgili ayrıntılar ortaya çıkar. Tarih dersinde kimin kime eziyet ettiğine dair uzun soluklu hikayeler ve futbol antrenörleri hakkında gerçekte ne düşündükleri, dişçiye giderken ya da bir arkadaşınınkinden eve dönerken ortaya çıkıyor. Ve pizza sipariş ettikten sonra gerçekten pizza istemediklerini öğreniyorsun.

Ergenlik döneminde iletişimi kuvvetlendirmenin 7 yolu nedir? Gençler ve çocuklar artık bizimle konuşmuyor değil; sadece kendi şartlarında, kendi yollarında, zaman çizelgelerinde olmalı. Bu arada, kapalı ve sessiz görünebilirler, sanki iç çekişleri, göz yuvarlamaları ve sonsuz “iyi” barajıyla bizi kasıtlı olarak görmezden geliyorlarmış gibi.

Ebeveyn ne yapmalı? Ne kadar sinir bozucu olsa da çok değil. Gençleri yetiştirmekle ilgili çok şey, bir şeyleri beklemek, “saksı bitkisi” ebeveynleri olmak ve onları çok fazla zorlamadan bize gelmelerine izin vermektir. Bununla birlikte, “iyi” davasıyla başa çıkmak için birkaç öneri vereceğiz. Ergenlik döneminde iletişimi kuvvetlendirmenin 7 yolu bunları içerecektir.

Ergenlik döneminde iletişimi kuvvetlendirmenin 7 yolu
Ergenlik döneminde iletişimi kuvvetlendirmenin 7 yolu

Ergenlerde iletişim sorunları

Ergenlerde iletişim sorunları sadece sizin yaşadığınız bir problem değildir. Hatta şöyle düşünün bu aşamalardan sizde gençken geçtiniz. Sizde bir zamanlar ergendiniz. Bunu aslında kimlik savaşları olarak adlandırmayı seviyoruz. Çünkü bu dönemlerde kimliğimiz şekillenir. Zevklerimiz hızla değişir. Alışkanlıklarımız belirlenir. Asıl olan ortaya çıkar.

İşte bu asıl olanın ortaya çıkma sürecinde de ergenlerde iletişim sorunları meydana gelir. Çünkü onlar sizin gibi düşünemiyor. Biraz tolerans göstermelisiniz. Onlar sizin düşüncelerinizdeki olgunluğa erişebilmek için zaten bu dönemlerden geçiyorlar. Olaylara sizler gibi yaklaşmalarını bekleyemezsiniz. Algoritmaları tamamen farklı çalışıyor. Ergenlerde iletişim sorunları elbette ki olacak. Sizde sakinliğinizi korumanız ve çözümlere odaklanmanız gerekmektedir.

Asıl benliklerini bulmak için bu dönemlerden geçiyorlar. Bu kadar yoğun bir kişilik savaşları dönemleri ise onlarda iletişimin zayıflamasına, tepkilere veya direnmelere sebebiyet verir. Çünkü her bir birey bunu kendi çerçevesinde atlatması gerekmektedir. Ergenlerde iletişim sorunlarını belki tamamen çözemezsiniz ama onları anladığınızı ve önemsediğinizi gösterebilirsiniz. İletişiminizi daha taze tutabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Ergenlik döneminde iletişimi kuvvetlendirmenin 7 yolu ile yapabileceksiniz.

Ergenlik döneminde iletişimi kuvvetlendirmenin 7 yolu
Ergenlik döneminde iletişimi kuvvetlendirmenin 7 yolu

Göz devirmeleri daha fazla göz devirmeye döndürmekten kaçının.

Evet, biliyorum. Söylemesi yapmaktan daha kolay. Çocuklarınız ev işlerini silktiklerinde ya da size karşı çıktıklarında pasif agresif tepkilerin kraliçesi olursunuz (ki bana gerçekten agresif oldukları söyleniyor). Bu durumun kızıştığı ve çocuğunuza daha fazla çekilmesine bile sebep olabilir, ancak uzmanlar söylüyorlar.

Duygularını normalleştir.

Çocuklarınızdan biri Pazartesi vakasıyla gerçekten mücadele edebilir. Her. Tek. Hafta. Aynı inilti ve iniltiyi mutlaka duyuyoruz. Bu şarkıyı duyduğumuz ve milyonlarca kez dans ettiğimiz için onu fırçalamak yerine duygularını daha fazla doğrulamaya çalışıyorsunuz.

Beraber bir şeyler yapın.

Konuşmak yerine yapmayı dene. Birlikte beyzbol maçına gidelim. Vitrin gezelim. Kahve al bir bardak. Bazen çocuğunuz zevk aldıkları bir şeyi yaparken açılır, ama yapmasalar bile, birlikte vakit geçireceksiniz. Bu aynı zamanda onlar ile daha fazla iletişim kurmanıza alt bir zemin oluşturacaktır. Onların anılarını dinleyin ve kendi perspektifinizden yorum yapmaktan biraz kaçının.

Ergenlik döneminde iletişimi kuvvetlendirmenin 7 yolu
Ergenlik döneminde iletişimi kuvvetlendirmenin 7 yolu

Savaşlarınızı seçin.

Odalarını temizlemek için sürekli dırdır etmek gencinizin geri çekilmesine neden oluyorsa, belki de gitmesine izin verin. Onları matematik sınavına çalışmaya zorlamak yerine, belki de doğal sonuçların ortaya çıkmasına izin verin. Harçlıklarını banyo tezgahına atılacak başka bir dudak parlatıcısına harcadıkları için onları azarlamak yerine, belki de kaymasına izin verin. Bu, itici olmamız gerektiğini ya da sınırlarımız olmaması gerektiğini söylemiyor, ama bazen kenara çekilmemiz, ağzımızı kapatmamız ve işleri beklememiz gerekiyor.

”Botox Kaş” ı Deneyin.

Hayır, bu yeni bir cilt bakım rejimi değil. Atlantic City basınında CNN’DEN Michelle Icard tarafından, genç ya da genciniz gerçekten cildinizin altına giren bir şey yaptığında ifadesiz bir yüzle cevap vermeyi ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Yüz ifadeleriniz sizinle konuşabilir. Ancak neden engellemeyi onlara karşı denemiyorsunuz?

Sadece bekle Konuş; Yok.

Daha fazla bilgi için basmak ve bir dizi takip sorusu sormak yerine, “iyi” lerinin orada asılı kalmasına izin verin. Hazır ve müsait kalın ama basmayın. Büyük ihtimalle hazır olduklarında açılırlar. Sadece konuşarak değil, fiziksel olarak da kapalı kalırlarsa veya iletişim eksikliği endişe verici hale gelirse, bir akıl sağlığı uzmanı yardımcı olabilir.

Konuştuklarında dinle.

Bu, “söylenenden daha kolay” Kampa giren bir diğeridir, özellikle de konuşmalar uyumaları gereken saatler sonra geldiğinde veya akşam yemeğinde bazı arkadaşlarla buluşmak için kapıdan dışarı çıktığınızda. Ancak dinlemeye müsait olduğunuzu bilmek sadece gençler için değil herkes için gerçekten önemlidir. Ancak mevcut olmaktan çok, tavsiye vermeden dinlemek ve konuşmanın nereye gittiğini görmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Genç ya da gençlerinizle olan ilişkiniz, sizinle her şey hakkında konuşmayı bıraktıkları için ya da bir tv şovuna sarılmak yerine akşam yemeğinden sonra odalarına çekildikleri için bozulmaz ya da zarar görmez. Sadece değişiyorlar ve ilişkiniz de değişiyor.

scroll to top