Close

Ev dekorasyonunda son trendler 2022

Ev dekorasyonunda son trendler 2022

Ev dekorasyonunda son trendler 2022

Ev dekorasyonunda son trendler 2022 yılını hızla canlandıracak! Yaşadığınız evde, baktıkça keyifli ve mutlu hissetmenizi sağlayacak bir dekorasyon uygulaması yapmak sizce de çok güzel fikir değil mi? Açıkçası biz evin atmosferini değiştirmek adına zaman zaman irili-ufaklı dekorasyon fikirlerini uygulayıp alanda farklılık yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

Eğer siz de bizim gibi düşünüyorsanız 2022 dekorasyon trendlerinin izinden gitmeye ne dersiniz? İşte, yaşam alanlarınızda ev dekorasyonunda son trendler 2022 doğrultusunda hayata geçirebileceğiniz fikirler! 

Ev dekorasyonunda son trendler 2022 de aslında keşfetmiş olduğumuz bu özellikleri evimizi ve aslında hayatımızı değiştirmemiz için birer kriter olarak ele almış durumda. Söz konusu trendlere göre daha sakin, az eşyalı, göz yormayan, düzenli, doğa dostu ve en önemlisi işlevsel ev elementleri işin içine dahil oldu. Ev dekorasyonunda son trendler 2022 listemizle ve örneklerle daha da detaylı anlatacağımız bu trend maddelerine bir göz atalım.

2022 Ev dekorasyon fikirleri

2021 yılından beklediğimizi bulamasak ta, 2022 Ev dekorasyon fikirleri yavaş yavaş ortaya çıkmaya devam ediyor. Gelecek yıl ve her zaman evinizi yada ofisinizi şık tutmak için, bu trendleri ve dekorasyon fikirlerini baz almanız çok daha iyi olacaktır. Yıllardan beri süre gelen bazı alışkanlıklar 2022 Ev dekorasyon fikirleri ile 2021 yerini bambaşka trendlere bırakacak gibi görünüyor. 

Güzel bir ev dekorasyonu yapabilmenin ilk kurallarından biri şüphesiz ki evin her köşesini iyice incelemek ve evin boyutlarına göre hareket etmek. Oldukça dar bir eve geniş mobilyalar alarak kendinize en büyük kötülüğü yapmış olursunuz.

Aynı durum geniş evlerin dekorasyonunda da geçerli. Her evin kendine ait bir yapısı ve bu yapının istediği bazı gereklilikler var. Bu nedenle öncelikle evinizin şeklini, boyutunu ve ışık alma kapasitesini göz önüne alın. Seçeceğiniz mobilyalardan aksesuarlara kadar her şeyi şekillendirecek olan kriterler bunlar.

  • Halı seçiminden duvar süslemesine, tavan tasarımlarından fayanslara varıncaya kadar, bir çok alanda yeni trendler sahnede. Sizler için derlediğimiz dekorasyon fikirlerine ve popüler olan tasarımlara göz gezdirelim.
  • Bulunduğunuz dönemde moda olan veya en sevdiğiniz sakin renklerden birini temel renginiz olarak belirleyin. Dekore edeceğiniz odadaki büyük parçaları bu renkten seçebilir, temel renginize uygun birkaç rengi de küçük aksesuarlarınızda kullanabilirsiniz. 
  • Açık renkte seçtiğiniz koltuklarınızı daha canlı tonlarda kırlentlerle tamamlayabilirsiniz. Eğer Vilevu gibi krem tonlarda bir koltuk takımı tercih ettiyseniz, pas renginde birkaç küçük kırlentle tamamlamak iyi bir fikir olabilir. 2022 Ev dekorasyon fikirlerine büyük katkı sağladığını söylemeden geçmeyelim ! 
  • Evimizin temel öğelerinden birisi de şüphesiz perdelerimiz. Modern bir ev döşeme çabası gösterirken, sadeliğin dışına çıkmamak için perdelerinizde renk seçimini çelik mavisinden yana yapabilirsiniz. Tek renk desensiz ya da küçük geometrik desenleri bulunan perdeler bu konuda iyi bir seçim olabilir.
  • Pas rengi ve çelik mavisi çok ayrı uçlarda renkler gibi görünse de gözünüzde canlandırdığınızda uyumuna bayılacaksınız. Bu renklerde küçük aksesuarlar kullanarak ortamın havasını değiştirmeyi başarabilirsiniz.
  • Yeni bir ev döşerken avizeler de önemli unsurlardan biri. Son zamanlarda fazlaca talep gören metal çubuklarla oluşturulan geometrik şekilli avizeler hem sakin hem de hoş bir görünüme sahip olmasıyla modern evlerin vazgeçilmezi olmaya başladı bile!
  • Modern ev döşeme planlarınızın arasında duvar renginizi değiştirmek de varsa yine temel renginizle aynı düz bir duvar kâğıdı tercih edebilirsiniz. Böylece odanızdaki sakinliği ve bütünlüğü koruyabilirsiniz.
  • Evinizi modern tarzda dekore ederken yer döşemeleriniz konusunda kararsız kalabilirsiniz. Fazlaca tercih edilen doğal ahşap döşemeler daha çok klasik tarzı yansıttığı için modern dekorasyonunuza fazla uyum sağlamayabilir.

Peki farklı bir yer döşemesi seçmeye ne dersiniz? Mermer ve granit artık mutfak tezgahları ve banyo duvarları dışında yer döşemesi olarak da kullanılmaya başlandığına göre bu güzellikten faydalanmak şart oldu. Duvar renginize yakın tonlarda ince koyu damarları olan mermer ya da granit bir yer döşemesi evinize çok hoş bir hava katacaktır. Mermer ve granit döşemelerin 2022 Ev dekorasyon fikirlerine büyük oranla katkısı bulunmakta. 

2022 Dekorasyon Renkleri ile Evleri Tamamlamak Şart

2022 Pantone rengi henüz belli olmasa da bu yıl doğaya vurgu yapan mavi, yeşil ve kahverengi tonlarının yılı olacak gibi görünüyor! Bu renklerin dışında gri ve beyaz tonları ile siyaha da evlerde yer var. Fakat geçtiğimiz sene oldukça gözde olan siyah ev dekorasyonu yerine siyaha detaylarda yer vermek bu senenin en önemli değişikliği. Ayrıca hardal rengi de yılın dikkat çekenleri arasında yer alıyor. Evinizde yılın popüler renklerine yer vermek için köklü değişimler yapmanıza gerek olmadığını da belirtelim.

Doğal Malzemeler Ön Planda

Son yıllarda doğal malzemelerden yapılan mobilyalara ve dekoratif ürünlere evlerde sıklıkla yer veriliyordu. 2022 yılında da ev dekorasyonunda doğal malzemelerden yapılan ürünleri fazlasıyla göreceğiz. Ahşap mobilyalar, hasır sepetler, mermer sehpalar, jüt ipten yapılmış tablolar ve daha fazlası… Doğal malzemelerden üretilmiş ürünlerin evinizde samimi bir ambiyans yaratmasına hazır olun! Bu arada özellikle mutfaklarda raftan mobilyalardan fazlaca yararlanılacağını belirtmeden geçmeyelim.

Ev dekorasyonunda son trendler 2022
Ev dekorasyonunda son trendler 2022

Açık Renkli Zemin Uygulamaları

Evinin boyut algısını renk kullanımıyla değiştirebilirsin. Özellikle açık renkli zeminlerle bu görüntüyü sağlamak çok kolaydır. 2022 dekorasyon trendleri için bahsettiğimiz geniş ve işlevli ev özelliklerini taşıması için zeminde açık renkli ahşap veya parke uygulamaları yapabilirsin.

Ev dekorasyonunda son trendler 2022
Ev dekorasyonunda son trendler 2022

Özel Çalışma Alanları

Pandemi ile birlikte tüm dünyada imkanı olan pek çok kişi evden çalışmaya başlayınca her evde bir çalışma alanı ihtiyacı doğdu. 2022’de ise bu durum biraz daha ileriye gidecek gibi görünüyor. 2022 dekorasyon trendlerine göz atarken çalışma odası tasarımları çok sık karşınıza çıkacak. Eğer evinizde çalışma odası yapacak bir alan varsa yeni yılda minimal ve modern bir çalışma alanı yaratmak için kolları sıvayabilirsiniz.

Ev dekorasyonunda son trendler 2022
Ev dekorasyonunda son trendler 2022

El Yapımı Mobilyalar ve Objelerin Çekiciliği

Bu yıl emeğe verilen değeri evlerde gösterme zamanı! İster geri dönüşümle yeni bir görünüm verdiğiniz ister başkası tarafından üretilmiş bir mobilya olsun, el yapımı ürünler oldukça popüler. Mesela evinize özel tasarlanan bir dresuar, desenlerin yer aldığı el yapımı bir çini tabak ya da duvarınıza asacağınız makrome bir salıncak… El emeğiyle yapılan ve dekorasyonunuza uygun her şeye bu yıl evlerde yer var!

Ev dekorasyonunda son trendler 2022
Ev dekorasyonunda son trendler 2022

Metalin Çekiciliği Yaşam Alanlarında

Ahşap ve metalin buluşması oldukça sıcak ve dikkat çekici bir etki yaratıyor. Bu etkiden de özellikle mobilyalarda sıklıkla yararlanılıyor. Bu yıl ise tamamen metal ya da detaylarında metal bulunan mobilyalar ve dekoratif objeler moda. Duvarınıza asacağınız metal bir tablo olabilir metalin her çeşitine de evinizde yer verebilir; bu renkleri kombinleyerek çekici alanlar oluşturabilirsiniz.

Ev dekorasyonunda son trendler 2022
Ev dekorasyonunda son trendler 2022

Bu Sene Bitkiler Her Yerde

Geçen yıl olduğu gibi bu sene de evlerde doğaya evinizde yer vermek oldukça popüler. Fakat bu yıl küçük bitkilerdense büyük salon bitkileri ön plana çıkıyor. Yani 2022 dekorasyon önerileri arasında yeşilin sunduğu huzuru evlerinizde yaşamanızı sağlayacak büyük bitkilere yer açmak var. Ev dekorasyonunda son trendler 2022 ile evimiz yeşillenecek!

Ev dekorasyonunda son trendler 2022
Ev dekorasyonunda son trendler 2022

 

scroll to top