Close

Gebelikte iş hayatı

patronunuza-hamile-oldugunuzu-nasil-soylersiniz

Ne zaman söylemeliyim

İlk olarak bu haberi iş arkadaşlarınızla paylaşmayın, belki aralarında çok yakın hissettikleriniz vardır ve sabırsızlıkla konuşmak istiyorsunuzdur. Ancak ilk olarak işvereninizle konuşmanız hem iş etiği hem de sizin iş sürecini bu dönemde daha rahat atlatmanız için faydalı olacaktır. Risk taşıyan bir işte çalışıyorsanız zaman kaybetmemeniz önemli olabilir. Ancak düşük riskinin minimuma indiği 12. haftadan sonra konuşmak faydalı olacaktır. Haberi vermek için patronunuzun yoğun ve stresli olmadığı bir anı kollamaya dikkat edin.

Konuşmadan önce neler yapabilirim

Çalışan kadınlar için hamilelik sürecinde koruyucu yasalar vardır. Öncelikle bunların neler olduğunu öğrenin. İş yerinizin de hamile çalışanlar için özel prosedürleri olabilir. Bu bilgilere ulaşmak da konuşma öncesi sizi rahat hissettirecektir.

Nasıl söylemeliyim

İşvereninizin ve sizin uygun bir anını yakaladınız, ertelemeden konuşma talebinde bulunun. Hamile olduğunuzu, büyük bir heyecanla aileniz ya da eşinize söylediğiniz gibi değil son derece profesyonelce anlatın. Bir iş planınız olmalı ve iş yükünüzü nasıl azaltıp, yerinize kimlerin neleri telafi edebileceğini anlatın. Yanlış bir şey olmadığını ve patronunuzun bunu kötü karşılayabileceğini hiç düşünmeyin. Çünkü bu sizin en doğal hakkınız ve iş yeriniz sizin yanınızda olmak zorundadır. Bu hissiyatla konuşursanız özgüveniniz daha yüksek olur ve karşı taraf daha rahat empati kurarak sizi anlayabilecektir.

İş vereniniz olumsuz bir tutum sergilerse?

Hayatınızın en önemli süreçlerinden birini yaşıyorsunuz. Çocuk sahibi olacağınız duygusu sizi maddi anlamda da gergin hissettirebilir. Böyle bir dönemde elbette işinizi kaybetmek istemeyeceksiniz. Ancak işvereniniz bu haberi anlayışsızlıkla karşıladı. Bu durumda önceden haklarınızı bildiğiniz için ona da bunları sıralayın. Yine de hamile olduğunuz için sizi mobingle işten çıkmaya zorlayabilir. Size yapılan tüm haksız ve yanlış davranışları kayıt altına almaya çalışın. Kendinizi fazla stres altında hissederseniz elinizdekilerle neler yapabileceğinizi bir avukata danışın. Yine de eğer yapabiliyorsanız daha anlayışlı ve insani koşullarla empati kurabilen bir işverenin yanında daha güzel bir iş bulabileceğiniz unutmayın. Belki de hayatınızın sonraki dönemleri için de daha iyi olacaktır. Sonuçta önemli olan iyilikle, anlayış içinde huzurla yaşamaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top