Close

Hamileyken yüzüstü uyumak güvenli midir?

hamileyken-yuzustu-yatmak-eniyikadin

Hamilelikte yatış pozisyonları

Gebenin rahminde bulunan bebeğin büyümesiyle birlikte anne adayının artan ağrılarına uyku sorunları da eklenebilir. Bu nedenle kişinin kendisi için uygun yatış pozisyonunu bulması hamilelik süresini daha çekilir kılabilir. Yatış pozisyonunun yalnızca bir konfor unsuru değil tıbbi açıdan önemli br etken olduğu unutulmamalıdır.

Hamileyken yüzüstü uyumak güvenli midir?

Anne adaylarının yatış pozisyonu adına en korktuğu durum olan yüzüstü uyumak aslında korkulduğu kadar tehlikeli değildir. Hamileliğin ilk aylarında karnın çok fazla büyümemesi nedeniyle yüzüstü yatabilen anne adayı, bebeğin etrafını saran amniyon sayesinde bebeğe zarar vermez. Fakat 6-7. aydan itibaren karnın aşırı genişlemesi ve gerilmesiyle anne adayı zaten yüzüstü pozisyonda uyuyamayacaktır. Yine de yüzüstü uyumak anne adayı ve bebek için en ideal olan yatış pozisyonu değildir.

Sırtüstü yatış pozisyonu

Bebeğin sağlığı için en tehlikeli ve uygulanmaması gereken yatış pozisyonu sırtüstü uyumaktır. Sırtüstü uyumak omurgaya ve kalbe giden damarlara baskı yapar ve bunun sonucunda kalbe giden kan azalır. Kanda yaşanan düşüş doğrusal olarak tansiyon düşüklüğü yaratır. Özellikle bebeğin ağırlaştığı aylarda sırtüstü yatmak rahme olan baskıyı arttıracağından bebeğe giden oksijen ve kan oranında azalmalar yaşanır. Bu da düşük riskini arttırmaktadır. Hem bebeğe hem de anne adayına zarar verebilecek olan bu pozisyondan uzak durulmalıdır.

En sağlıklı yatış pozisyonu

Anne adayları ve bebekleri için en sağlıklı olan yatış pozisyonu, yana doğru yatmaktır. Özellikle sol tarafa doğru yatmak idrarın böbreklerden daha rahat süzülmesine yardımcı olmakta ve bu da anne adaylarında sıklıkla görülen ödem sorunlarına çözüm yaratmaktadır. Aynı zamanda vücuda yapılan tüm baskılar azalacağından bebeüin sağlığı tehlikeye girmemiş olur. Anne adayları tüm gece boyunca aynı poziyonda yatamayacakları için hekimler, yan yatış pozisyonunu desteklemek için sırtlarına bir yastık koymalarını tavsiye etmektelerdir. Uyandığında kendini sürekli sırtüstü pozisyonda göre anne adayları ise gebelik için özel olarak üretilmiş yastıklardan kullanabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top