Close

Prematüre bebeğiniz için en doğru bakım teknikleri

prematrure-bebek-bakimi-eniyikadin

Bebeğiniz için temizlik

Bebeğiniz için kullanacağınız her türlü biberon, giysi, bez, anne sütünü sağacaksanız kullanacağınız pompa ve aparatlarınız, emzik vs. İçin steril bir ortam hazırlamanız gerekmektedir. Tüm bu eşya ve gereçleri her kullanımdan sonra iyice temizlemelisiniz. Temizleyip kuruttuktan sonra bir sonraki kullanıma geçmelisiniz. Bebeğinizi emzireceğiniz zamanlar için rahat bir koltuk seçmelisiniz. Bu sayede hem siz rahat edeceksiniz, hem de bebeğiniz daha rahat bir pozisyonda sizi emecek. Ne kadar çok emerse o kadar çabuk emme, yutkunma yetilerini geliştirecektir. Bebeğinizin odasında oyuncak bulunduracaksanız, bu oyuncakların kimyasal içermeyen, doğal materyallerden yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Oyuncakların tüy tutmayan, kolay yıkanabilir cinsten olması gerekmektedir. Bebeğinize yapacağınız her dokunmadan önce ellerinizi temiz bir şekilde yıkamalısınız. Bebeğinizin tırnaklarını kısa kesmeli, el temizliğine de dikkat etmelisiniz.

Prematüre bebekler için uykuya dair

Prematüre bebekler diğer bebeklere oranla uykuya daha fazla meyil gösterirler. Bu nedenle beslenme ve uyku düzenini iyi ayarlamanız gerekmektedir. Beslenmeye ayırılan süre ile uykuya ayırılan süre bir terazideymiş gibi dengede olmalıdır. Büyümeye dair hormonlar uyku sırasında salgılanmaktadır. Bu sebeple prematüre bebeğiniz için uyku çok mühimdir. Uyku sırasında onu rahatsız edecek şeylerden kaçınılmalı, deliksiz bir uyku uyuması sağlanmalıdır. Yanında yüksek ses üretebilecek her şeyden kaçılmalıdır. Henüz çok hassas ve gelişmekte olan kulakları için yüksek desibel sesler risk taşır. Bebeğiniz uyurken sürekli aynı pozisyonda yatırmamaya özen göstermelisiniz.

Prematüre bebeklerde beslenme ve anne sütünün önemi

Prematüre bebekler için en doğru ve en sağlıklı besin kaynağı anne sütüdür. Hem emzirme işlemiyle birlikte bebeğinizin emme, yutma gibi yetileri de gelişecektir. Prematüre bebekler çok hassas olduklarından anne sütü onları enfeksiyonlara ve mikroplara karşı koruyacaktır. Emzirememe gibi bir durumunuz var ise şayet, anne sütünü sağıp saklayabilir, biberon tarzı aparatlar ile bebeğinizi yine anne sütü ile besleyebilirsiniz. Bebeğinizin beslenmesinde mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir ve onunla birlikte bir beslenme düzeni oluşturmanız gerekmektedir. Kilo ve boy ölçümlerini aksatmadan yaptırmalı, sonuçlara uygun bir beslenme sistemi oluşturmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top