Close

Prematüre bebeğiniz için beslenme

premature-bebekler-beslenme-ve-emzik-eniyikaidn

Prematüre bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğiniz dünyaya geldiğinde hastanede çok özenli bir bakım altına alınır. Hastanedeki bu özenli bakımın ardından bebeğiniz taburcu olduğunda artık o özenli bakım size düşer. Prematüre bebeklerin besin değerleri açısından ihtiyacı, normal zamanında doğmuş bebeklerinkine göre daha fazladır. Bu nedenle bebeğiniz mutlaka bir doktor kontrolünde olmalıdır. Ve doktorunuzun önerilerine göre bir beslenme düzeni oluşturmanız gerekmektedir.

Bebeğiniz için anne sütü çok önemli ve gereklidir. Bebeğinizi anne sütüyle beslemeye özen göstermelisiniz. Bebeğinizin anne sütüne alışması için çaba sarf etmelisiniz. Bebeğiniz direk olarak memeden beslenemediği durumlarda uygun anne sütü sağmaya ve saklamaya yarayan aparatlardan edinmeli ve bebeğinizi bu şekilde anne sütüyle beslemelisiniz. Buna rağmen hala bebeğiniz anne sütü ile beslenemiyorsa, doktorunuza başvurmalısınız. Ve doktorunuzun öngörüp tavsiye edeceği yardımcı besinlerden almalı bebeğinizi bu şekilde beslemelisiniz.

Tam Parenteral Beslenme (TPB)

Bu tür beslenme biçimi erken doğan bebekler ve hasta bebekler için kullanılan bir beslenme biçimidir. Bu yöntemde bebeğinizin gelişimi için gerekli tüm besin maddeleri bebeğinize damar yoluyla enjekte edilir. Bunun için ise bebeğinizin göbek deliğine göbek venleri yerleştirilir ve bu şekilde beslenmesi sağlanır.

Prematüre bebeklerde anne sütünün önemi

Her bebek için önemli olan anne sütü prematüre bebekler için çok daha önemlidir. Prematüre bebeklerde enfeksiyonlardan ve bağırsakta hasar ve kangrene neden olan bakterilerden korunmak için en doğal ve en güzel yol anne sütüdür. Özellikle “kolostrum” adı verilen ilk gün sütleri bebek için hayati önem ve değer taşımaktadır. Gerek duyulduğunda “anne sütü güçlendiricisi” olarak bilinen özel gıdalardan da anneler kullanabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top