Close

Prematüre bebeğinizin ağlamasıyla nasıl ilgilenebilirsiniz?

premature-aglama-eniyikadin

Prematüre bebek neden ağlar?

Prematüre bebeklerde yaşanan her sorun normal zamanında doğmuş bebeklere göre oldukça zordur. Anne ve babalar bu süreçte daha dikkatli ve sabırlı olmalıdırlar. Öncelikle ağlayan prematüre bebeklerin neden ağladığı tespit edilmelidir. Bebekler genel olarak çevresindeki kişi ve olaylara ağlayarak tepki verirler. İletişim kurma durumu hariç bir bebek; karnı acıktığında, gazı olduğunda, korktuğunda, altını kirlettiğinde veya gürültülü ortamlarda ağlayabilir. Bu durumlar o kadar fazladır ki bebeğin ağlaması anne ve babanın bile sinirini bozabilir.

Ağlayan prematüre bebek nasıl sakinleştirilir?

Tüm bu ağlama krizlerini çözebilmek için anne ve babaların bilmesi gereken ufak tefek fakat hayat kurtarıcı tüyolar bulunmaktadır. Bu tüyolar şu şekilde sıralanabilir;

  1. Bebeğinizin aç olup olmadığını sürekli kontrol etmeli ve beslenmesini ihmal etmemelisiniz.
  2. Bebeğinizin altını kirletip kirletmediğini kontrol etmeli ve bebeğin altını sık sık değiştirmelisiniz.
  3. Bebekler herhangi rahatsız oldukları bir durumda hareket etmekten ve müzik dinlemekten hoşlanırlar. Bu nedenle bebeğiniz ağladığında onu bebek arabasına koyarak birlikte yürüyüş yapabilir veya ona sevdiği müzikleri dinletebilirsiniz.
  4. Prematüre bebeklerde yüksek ateş sıklıkla görüldüğünden bebeğiniz ateşini bir ateşölçer yardımıyla sürekli ölçmeli ve yüksek ateş hariç herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Hastalık sebebiyle kendini rahatsız eden bebekler bunu ağlama yoluyla belli etmeyi tercih ederler. Bu nedenle herhangi bir hastalık belirtisinde doktora başvurmalısınız.
  5. Bebeğin en büyük yardımcısı tabiki anne ve babasıdır. Bu nedenle ağlayan bir prematüre bebeği sakinleştirmenin en iyi yolu yine annesi ve babasıdır. Onuna iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.
  6. Ağlayan prematüre bebekleri sakinleştirmenin bir diğer yolu da onu emzik ve yutamayacağı büyüklükte oyuncaklar ile oyalamaktır.
  7. Prematüre bebeklerin ihtiyacı olan en önemli besin anne sütüdür. Sık sık aralıklarla az miktarlarda verilecek olan anne sütü ağlayan prematüre bebekleri sakinleştirmek için iyi bir yoldur.
  8. Temiz havanın bebeklere iyi geldiği bilimsel yollarla kanıtlanmış olsa da prematüre bebekler ilk günden dışarı çıkarılmamalıdır. Fakat temiz hava, ilerleyen aylarda ağlayan prematüre bebekleri sakinleştirmenin bir diğer yolu olabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top