Close

Gece terlemeleri için alınacak önlemler

GECE TERLEMELERİ NASIL ÖNLENİR?

Gece terlemeleri kişinin derin uykusu sırasında görülen aşırı terlemenin sonucunda vücudun sırılsıklam olması durumudur. Bunun nedenleri arasında tıbbi birçok hastalık gösterilebilir ya da psikolojik rahatsızlıklar sonucu da kendini gösterebilir. Peki bu gece terlemelerini önlemek için neler yapılabilir?

Bu terlemelerin semptomlarını azaltmak ya da tamamen yok etmek için bazı doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu doğal tedavi yöntemlerinden birisinin kaynağı ise ginseng bitkisidir. Aynı zamanda ginsengin baş ağrılarına iyi geldiği ve bu amaçla doğal bir ağrı kesici olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Baş ağrısının yanı sıra bir diğer tıbbi amaçla kullanım alanı ise gece terlemeleridir. Ginseng derin uyku sırasında görülen yoğun terlemeleri ve bunun semptomlarını rahatlamaya yaramaktadır.

GECE TERLEME SORUNU YAŞAYANLAR KAHVEYİ AZALTMALI

Ginsengin bu iyileştirici özelliğinden faydalanmak için ginseng tüketebilirsiniz. Fakat bilindiği üzere her şeyin fazlası zarar getireceğinden fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü fazla ginseng tüketimi sonucunda uykusuzluk, mide bulantısı ya da zona gibi yan etkilere ortaya çıkabilir. Gece terlemelerinin bir diğer nedeni de gün içerisinde vücuda alınan kafein oranının fazla olmasıdır. Gün içerisinde fazla kahve içilmemeli, günlük 1-2 bardak kahve tüketimi yeterli olacaktır.

GİYİLECEK KIYAFETLERE DİKKAT EDİLMELİ

Bu terlemelerin sebebi çevresel etkenler de olabileceğinden giydiğiniz kıyafetlere de dikkat etmelisiniz. Sizin rahat hareket etmenizi engelleyecek derecede kalın ve dar giysiler tercih etmemelisiniz. Gece uyurken çok kalın ve sert dokuda battaniyeler ince ve yumuşak olanları tercih etmelisiniz. Aynı zamanda uyurken nefes alan ipeksi dokuda pijamalar daha rahat olmanızı sağlayacaktır.

Gece terlemelerini önlemek için size yardımcı olacak bu önerileri uygulayabilirsiniz. Ancak yine de hastalığınız ileri derecedeyse ve bu yöntemlerin yeterli olabileceğini düşünmüyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top