Close

Göz Altı Kapatıcısı Kullanımı

Makyajın tamamlayıcı unsurlarından biri de göz altına kapatıcı uygulanmasıdır. Göz altı morluklarına ve çökmelerine karşı kapatıcı tam bir kurtarıcıdır. Göz altına kapatıcı uygulaması doğru bir şekilde kullanıldığı zaman göz altındaki problemleri çözdüğü gibi canlı ve parlak bakışlara sahip olmanızı da sağlar. Göz altı kapatıcısının teninizle uyumlu olması önemlidir. 

Göz Altı Kapatıcısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz altı kapatıcısı her ne kadar göz altındaki kusurları örten bir makyaj ürünü olsa da doğru seçilmediği takdirde hoş olmayan bir görüntü oluşmasına neden olur. Doğru bir kapatıcı seçimi yapmazsanız cildinizdeki dengeyi bozmuş olursunuz. Göz altı kapatıcısı seçerken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Öncelikle kapatıcı tercihinizi cilt tipinize göre yapmalısınız. Kuru bir cilde uygun olmayan kapatıcı uygulaması göz altının ilerleyen süreçte kırışmasına neden olabilir. Ayrıca bu bölge hassas olduğundan nemli tutulması önemlidir. Yağlı bir cilde sahipseniz daha mat görünümlü kapatıcıları tercih edebilirsiniz.
 • Göz altı kapatıcısı seçerken cilt alt tonuna göre bir seçim yapmak doğru olur. Cilt tonundan daha açık ya da daha koyu bir kapatıcı makyajın bütünlüğünü bozar. Bu nedenle cilt tonunuzun bir ton aşağısı seçim yapmak doğru bir tercihtir.
 • Göz altı kapatıcısı seçimi doğru yapıldıktan sonra önemli bir hususta kapatıcının uygulanma şeklidir. Kapatıcıyı uygulamadan evvel cildinizi uygun bir nemlendirici ile nemlendirin. Bu işlem kapatıcının daha eşit yayılmasını sağlar.
 • Nemlendirdikten sonra biraz bekleyin. Mercimek tanesi kadar kapatıcıyı serçe parmağınıza alıp göz altınıza noktalar halinde bırakın.
 • Sonrasında serçe parmağınızla hafifçe tampon yapıp gözaltına kapatıcıyı yayın ve yedirin.
 • Gün içinde kapatıcının kalıcılığını arttırmak için gözaltına pudra uygulayabilirsiniz. Bu şekilde makyaj uzun süre sabit kalır. 

Göz Altı Kapatıcısı Uygulamanın İncelikleri

 • Kapatıcıyı uygularken göz pınarlarından başlayarak yanlara doğru bir uygulama yapılmalıdır. Göz pınarlarına hafif bir şekilde bastırıldıktan sonra yanlara doğru bir uygulama yapılması kapatıcının yüzünüzde aydınlatıcı bir etki oluşturmasını sağlar.
 • Kapatıcı ne kadar ince bir tabaka halinde uygulanırsa o kadar iyi sonuç verir. Kapatıcı uygulanırken olabildiğince nazik hareketler ile uygulanmalıdır. 
 • Göz altı kapatıcısından önce fondöten uygulamak daha doğru bir tercihtir. Kapatıcıyı önce uyguladığınız takdirde daha fazla ürün kullanımına neden olursunuz. Bu da makyajda istenmeyen bir görüntüye ve göz altında kalın bir tabaka oluşmasına neden olur. Doğal görünüm bu nedenle kaybolur. 
 • Kapatıcıyı yalnızca göz altına değil sivilce ya da leke gibi yüzün farklı kısımlarında bulunan sorunlara da uygulayabilirsiniz. Bunun içinde ince bir tabaka halinde uygulamak doğru olur. 
 • Kapatıcıyı uygularken mutlaka cilt sorununun ne olduğunun farkında olarak kapatıcı seçmelisiniz. Örneğin göz altında morluk varsa daha yoğun içerikli kapatıcıları kullanmak daha doğru olur. Gözaltında sivilce problemi varsa bunun için nefes alan kapatıcıları kullanmak cildiniz açısından isabetli bir seçim olur. 
 • Renk eşitsizliği için ince formlu kapatıcılardan yararlanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top