Close

Göz Kalemi Sürmek

 

Makyaj yapmak birçok kadın için vazgeçilmez unsurlardan birisidir. Göz makyajı ise makyajın esaslarından birini oluşturur. Gözlerdeki ışıltı ve göz kaleminin doğru sürülmesi yüzün canlı görünmesini sağlayan esas unsurlardan birisidir. Uzmanlar göz kalemi sürmenin bazı püf noktaları olduğunu söyler. Göz kalemi sürmek aslında zor gibi görünse de püf noktaları bilindikten sonra oldukça kolay bir şekilde sürülebilir. Göz kaleminde en önemli detay gözünüze uygun bir göz kaleminizin olmasıdır. Göz kaleminin akmaması uzun süre sabit kalması ve alerjik bir reaksiyon göstermemesi önemli bir husustur. Bu nedenle göz kalemi seçimini yaparken cilt dostu ürünler seçmek doğru olur. Ayrıca göz kalemi kişiye özel bir makyaj malzemesidir. Makyaj malzemeleri arasından fondöten gibi ürünler ortak kullanıma müsait olsa da göze kullanılan maskara ve göz kalemi gibi ürünler kesinlikle kişiye özel olmalıdır.

Göz Kalemi Kullanmanın Püf Noktaları

Göz kalemi kullanmadan evvel ne tür bir kalem kullanacağınıza karar vermelisiniz. Eğer likit formda olanları kullanmayı düşünüyorsanız bu ürünler ekstra hassasiyet gerektiren ürünlerdir. Daha evvelden göz kalemi kullanma tecrübeniz yoksa kalem şeklinde olanları kullanarak elinizin alışmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında ise tecrübe kazanınca likit formda olan göz kalemlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Göz kaleminin en kolay şekilde uygulanabileceği adımlar şunlardır:

  • Göz kalemi kullanırken makyaj tonunuza uygun bir kalem kullanmalısınız. Ayrıca kalem kullanımında göz yapınıza uygun bir şekilde kullanmak makyajın görüntüsünü doğrudan etkileyecek unsurlardandır.
  • Küçük gözlere sahipseniz beyaz bir göz kalemi kullanabilirsiniz. Bu gözlerinizi olduğundan daha büyük gösterecektir. 
  • Renkli bir göze sahipseniz göz renginizi ortaya çıkarmak için koyu renkte bir göz kalemi kullanmanız doğru bir tercih olacaktır.
  • Eğer bakışlarınızın daha çekici olmasını istiyorsanız göz kaleminizin ucunu kaşlarınıza doğru hafifçe uzatabilir bu sayede daha dikkatleri üzerinize toplayan bakışlara sahip olabilirsiniz.
  • Göz kalemini gözün dış tarafına sürecekseniz ancak dışa taşırmak istemiyorsanız bunun için uygun bir banttan yardım alabilirsiniz. 
  • Eğer cilt tonunuz açık renkte ise siyah göz kaleminin yanı sıra kahverengi bir kalem de kullanabilirsiniz. Gözlerinizin daha güzel görünmesini sağlar. 

İlk Kez Göz Kalemi Kullanacaklara Tavsiyeler

  • Göz kalemini ilk kez kullanmayı düşünüyorsanız kalemin ucunu fazla açmayın. Gözünüz için tehlikeli olabileceği gibi doğru bir şekilde sürmenize de engel olabilir. 
  • Göz kalemini sürdükten sonra hafif bir şekilde dağılmasını sağlamak daha doğal bir görünüm sağlar. Göz kalemini sürdükten sonra hafifçe elinizle ya da fırça yardımı ile dağıtarak buğulu bir görünüm oluşturabilir bu şekilde gözlerinizin daha hoş görünmesini sağlayabilirsiniz. 
  • Göz kalemini kullandıktan sonra akmaması için uygun bir sabitleyici kullanmak önemlidir. Eğer kullanmazsanız boyanın düzensiz bir şekilde dağılmasına neden olabilirsiniz. 
  • Göz kalemini düzenli aralıklarla temizlemek hijyen ve göz sağlığı açısından önemlidir. Bu nedenle sık sık kalemi uygun bir kalemtraş ile açmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top