Close

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları

 

Hamilelik döneminde cinsel ilişki isteğinin artması normaldir. Hamilelikte cinsel ilişkinin herhangi bir zararı yoktur. Fakat hijyen önemli bir detaydır. Herhangi bir enfeksiyon durumunda bebeğe bulaşarak problem oluşturabilir. Diğer dikkat edilmesi gereken nokta da cinsel ilişki pozisyonudur. Anneyi zorlamayacak ve bebeğe zarar vermeyecek pozisyonlar şöyledir:

1-Misyoner Pozisyonu

Kadının sırt üstü olduğu erkeğin üstte olduğu bu pozisyon hamileliğin ilk aylarında tercih edilebilir. Bunun nedeni ilerleyen süreçte karnın büyümesiyle oluşan baskının sorun oluşturmasıdır. Ayrıca hamileliğin 5. ayından sonra sırt üstü yatma tavsiye edilmediğinden bu pozisyon uygun olmayacaktır. 

2-Doggy Pozisyonu

Hamilelik sürecinin ilerleyen dönemlerinde karnın iyice büyümesi hareketi kısıtlar. Bu durumda cinsel ilişkinin mümkün olmayacağı düşünülmemelidir. Doggy pozisyonu burada imdada yetişir. Kadının dizleri ve elleri üzerinde erkeğin arkada olduğu bir cinsel ilişki pozisyonudur. Hamilelikte rahat olan bu pozisyonda kadın bel ağrısı hissederse karnın altına yastık koyarak destek almalıdır. Erkeğin bu pozisyonda daha yumuşak hareket etmesi gerekir.

3-Kovboy ve Ters Kovboy Pozisyonları

Bu pozisyonlarda erkek sırt üstü yatar. Kadın üstte ve yüzü erkeğin yüzüne dönük ise kovboy pozisyonu, kadının sırtı erkeğin yüzüne dönük ise ters kovboy pozisyonudur. Bu pozisyon kadınlar için oldukça tatmin edicidir. Çünkü kadın ritmi kendine göre ayarlayarak daha fazla zevk alabilir.

4-Kaşık Pozisyonu 

Hamileliğin son dönemlerinde karnın iyice büyümesi cinsel ilişkiyi zorlaştırmaktadır. Böyle durumlarda çiftler arka arkaya yan şekilde yatarak cinsel ilişkiye girdiği bir pozisyon tercih edilebilir.

5-Kurbağa Pozisyonu 

Bu pozisyon da doggy pozisyonuna benzerdir. Kadın el bilekleri ve dizleri üzerinde erkeğin arkada olduğu pozisyondur. Hamilelik sürecinde sıklıkla tercih edebileceğiniz bir pozisyondur. 

6-Kanepe Pozisyonu 

Koltuk gibi yüksek bir yerde kadın sırt üstü yatar bacaklarını erkeğin omzuna koyar. Bu pozisyonda hamile kadınların en çok tercih ettiği pozisyonlardan biridir.

7-Diğer Pozisyonlar

Çiftlerin tercihine bağlı olarak yukarıda anlatılan pozisyonlarda anal seks veya oral seks de yapılabilir. Ancak hamilelik sürecinde anneye oral seks yapılması sağlıklı bulunmamaktadır.

Hamilelik Sürecinde Cinsel İlişkiye Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Hamileliğin ilk zamanlarında istediğiniz tüm pozisyonlarda cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

-Hamileyken cinsel ilişkiye girmek hormonların etkisiyle artabilir. Orgazm da daha fazla olabilir.

-Yeni pozisyon denemelerini hamile olmadığınız dönemde yapmanız önerilir.

-Rahat hissettiğiniz sürece cinsel ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur.

-Sıcak, yakın ve yumuşak hareketlerle cinsel ilişkiye girmeniz olumsuz sonuç doğurmayacaktır. 

-Özellikle 5. aydan sonra sırt üstü yatmak önerilmediğinden pozisyonu buna göre seçmelisiniz.

-Ağrı veya acı hissedildiğinde daha rahat bir pozisyona geçmek gerekir. 

-Çiftlerden biri cinsel ilişki istemediği durumda kesinlikle ilişkiye girilmemelidir.

-Hamilelikte cinsel ilişki esnasında kimyasal ürünler (kayganlaştırıcı jel vb.) kullanılmamalıdır. Fakat prezervatif kullanılmasında sakınca olmamaktadır hatta bu durum daha sağlıklıdır.

-Hamilelik sürecinde cinsel ilişki konusunda sorun yaşıyorsanız doktorunuza muhakkak danışmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top