Close

Gözenek Küçültmek

 

Gözenekler, bazen can sıkıcı bir hal alabilir. Makyaj yaparken özellikle gözeneklerin büyüklüğü sebebi ile çirkin görüntüler ortaya çıkabilir. Bu durumda sürekli makyaj yenilemek gerekebilir. Fondöten kullanırken gözenekler yüzünden mutlaka fondöten altına baz kullanmak gerekli hale gelebilir. Gözenekleri büyük olan kişiler akne, sivilce ve siyah noktalara daha meyilli olur. Bu sebeple maske uygulaması, tonik veya sıkılaştırıcı jel kullanarak bu durumun önüne geçmek isteyebilirsiniz.

Her şeyden önce bilinmesi gereken en önemli ayrıntı mutlaka kişinin cildine uygun olan bir gözenek küçültme yöntemidir. Herkes için aynı yöntem geçerli olacak diye bir durum söz konusu değildir. Gözenek sorununuz varsa mutlaka önce doğal yöntemler ardından daha fazla sorun yaşandığında bir dermatolog yardımı almanızda fayda vardır. 

Piyasada sözde gözenek küçültmek adına birçok kimyasal ürün mevcuttur. Bu ürünleri kullanmaya başladıktan sonra gözle görülür şekilde gözenekleriniz de azalma meydana gelebilir. Fakat bu durum zaman ilerledikçe değişebilir ve cilt bariyeri kullanılan kimyasal sebebi ile zarar görerek geriye dönülmez cilt sorunları oluşabilir.

Gözenekler Neden Büyür?

Piyasada bulunan her ürünü denemek, sağlıklı olduğu düşünülen her yöntemi uygulamak söz konusu gözeneklerde azalma meydana getireceği halde cildin dokusunda büyük deformasyonlara sebebiyet verebilir. Şunu unutmamakta fayda var, bir gözenek neden büyür? Önce bunun sorusuna cevap bulunmalı ve sonrasında bir uzmandan yardım alınmalıdır. Bazı kişiler gözenek sorunu ile dönem dönem karşılaşabilir. Bazı kişiler ise sürekli bu durumdan muzdariptir. Bu durumda cildin belli süre her türlü kimyasal ve makyaj ürününden uzaklaştırılarak takip edilmesi ilk yapılacak yöntemlerden biridir. Bu sayede hangi durumlar gözeneklerin büyümesini engeller saptaması yapılabilir.

Her gün makyaj yapmak zorundaysanız eğer bu durumda en azından eve gider gitmez yüzünüzdeki makyaj ürünlerinden bir an önce kurtulup hiçbir malzeme kullanmadan cildinizin nelerden etkilendiğini bulabilirsiniz. Hemen her gün makyaj yapmak gözeneklerin büyümesi için çok ciddi bir nedendir. Çünkü cilde sürülen ürün her ne kadar da en iyi marka bile olsa gözeneklere nüfuz eder. Fondöten, BB krem veya CC kremlerin hepsinin ana işlevi cilde pürüzsüz bir görünüm sağlamasıdır. Cildin pürüzsüz olması demek cilt yüzeyindeki gözeneklere bu maddelerin dolması demektir. Bu sayede cildiniz ipeksi ve pürüzsüz gözükür. Her gün makyaj yapmak cilt yüzeyindeki gözeneklerde birikmeler meydana getirir. Cildin yüzeyi normalde zaten gözeneklidir fakat cilde nüfuz eden maddeler bu gözenekleri doldurduğu için gözenekler zamanla büyür. İyi temizlenmeyen ve makyaj malzemelerinden arınmayan bir cilt yüzeyinde gözeneklerin zamanla büyümesi daha olasıdır.

Bazı kişilerde makyaj yapmasa bile gözenekleri her zaman büyüktür. Bu durum genetik bir faktör olarak görülebilir. Eğer sorun genetik bir faktör ise ve siz bunu düzeltmek için bir ton kimyasal kullanırsanız bunun sonucunda cildin koruyucu bariyer tabakaları zarar görebilir, daha büyük gözeneklere sahip olabilirsiniz. Gözenek sorunları için kişiler mutlaka, önce bu sorunun kaynağını araştırarak işe koyulmalıdır. Daha sonrasında takip ettikleri cilt sorunlarını kendi önlemlerini almadan önce uzman bir dermatologa göstermelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top