Close

Kan Değerlerini Ölçen MCV

 

MCV yani tıp dilinde Ortalama Eritrosit Hacmi, kanınızda bulunan alyuvarların, akyuvarların ve trombositlerin hacmini gösterir. İç hastalıkları uzmanının sizden istediği kan tahlili neticesinde MCV değerine bakarak kanınızda bulunan maddeler üzerinden sağlık durumuyla alakalı yorumlar yapılabilir. Yorum yapılırken alyuvarlar üzerinden kemiklerde bulunan ilikle ilgili sonuçlara varılabilir. Bu değerle alyuvarlar hakkında varılan sonuçlar oldukça önemlidir. Örneğin MCV değerinde alyuvarların hücreye ne derecede kan taşıyıp taşımadığı öğrenilerek vücudun kendini temizleme sisteminin ne derece çalıştığı sonucuna varılabilir. Kanda bulunan karbondioksit oranının kalbe giderek kanı temizlemesi gibi organların işleyişi ile ilgili bilgiler de MCV değeri sayesinde öğrenilir.

MCV Değerinde Normal Aralıklar Nasıl Olmalıdır?

Kan testi aracılığıyla kolaylıkla öğrenebileceğiniz MCV testinde net bir değer vermek doğru olmaz. Kişilerin yaşına göre, cinsiyetine göre ve gebelik durumuna göre değerlerin normal aralıkları değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda testi yapan laboratuvarın farin sonuçlarının farklı olması testin sonuçlarının değişmesine neden olabilmektedir. MCV değerinin kişilere göre olması gereken ortalama aralıkları ise şu şekilde maddelenir:

 • Ortalama bir insanda olması gereken MCV değeri; 80-100 fl
 • 12 ile 18 yaş arası bir erkekte normal MCV değeri; 78-98 fl
 • 12-18 yaş arasında normal bir kadında MCV değeri; 78-102 fl
 • 6-12 yaş arasında çocuklarda ortalama MCV  değeri; 77-95 fl
 • 1-3 günlük bebeklerde ortalama MCV değeri; 95-121 fl
 • 1 aylık bebeklerde ortalama MCV değeri; 85-123 fl
 • 6 yaş ile 2 yaş arası bebeklerde ortalama MCV değeri; 70-86 fl
 • Gebelikte ortalama MCV değeri; 79-93 fl 

Yukarıda verilmiş olan değerler alt limit ile üst limit değerlerdir. Bunlardan herhangi birisinin olması uzmanlar tarafından normal değer olarak kabul edilir. 

MCV Değeri Yüksek ya da Düşük Olursa Ne Olur?

 • MCV değerinin yüksek olması birçok problemi beraberinde getirir. Değerin yükseklik durumuna tıp dilinde Makrosit Anemi adı verilmiştir. 
 • Değerin yükselmesinde etkili olan durumlar ise çeşitlilik gösterir. Hamilelik, siroz, bağırsak problemleri, kemik iliği hastalıkları, kemoterapi, B12 ve folik asit eksikliği, düzensiz beslenme, tümör, kullanılan ilaçların etkisi, hipotroid, karaciğer kaynaklı rahatsızlıklar gibi sayılabilecek birçok problem MCV değerinin yüksekliğine neden olur.
 • Kanda bulunan kırmızı kan hücresi yani alyuvarlar ortalama bir erişkinde 80 fl değerinden düşük seyrediyorsa MCV düşüklüğü olarak tanımlanır. Bu değerin düşmesinin altında yatan rahatsızlıklar ise şunlardır; ani kan kaybetmek, kronik hastalıklar, talasemi, kalıtsal olan her türlü anemi, böbrek yetmezliği, kurşun zehirlenmesidir. 
 • MCV testini yaptırdıktan sonra e-nabız üzerinden test sonuçlarına aynı gün içerisinde ulaşabilirsiniz. Bazı hekimler hastaneye gitmeden telefon üzerinden size kan tahlili değerinizin sonuçlarını bildirerek yapmanız gerekenler hususunda uyarıda bulunur. Bu uyarıları dikkate alarak MCV değerini normal seviyelerde tutmaya özen göstermelisiniz.
 • İstisnalar olabildiği gibi bu değeri normal seviyelerde tutmak için genel anlamda kaliteli beslenmeye özen göstermeli ve spor yapmalısınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top