Close

Saç Derisinde Egzama İçin Çözümler

 

Kuru ciltlerin en büyük problemlerinden birisi egzamaya yatkın olmasıdır. Ayrıca egzama genellikle kronik bir hal alır. Mevsim geçişlerinde ya da kış aylarında artarken yaz aylarında daha hafifler. Ancak saç derisinde egzama çok rahatsızlık vermesinin yanı sıra kaşıntı nedeni ile yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Eğer saç derisinde egzama probleminiz varsa mutlaka bir dermatolog ile görüşmelisiniz. Uzman görüşleri ve önerileri önemli bir husustur. Doktor önerisi olmadan bir ürün kullanmak sağlığınız için zararlı olmasının yanı sıra cildinize de olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle gerekli tahlilleri yaptırarak cildinizdeki egzamanın temel nedenini öğrenerek buna göre bir tedavi yöntemi izlemelisiniz. 

Egzama Tanısı ve Çeşitleri

Egzama tanısı dermatologların koyacağı bir teşhistir. Esasında deride oluşan iltihaplanmalara verilen genel bir isildir. Deriden numune alınarak bu numunenin incelenmesi ile birlikte ne tür bir egzama olduğu anlaşılır. Hangi aylarda artıp hangi aylarda azaldığını doktorunuza mutlaka belirtin. Ayrıca bir gıda alerjinizin olup olmadığını da doktorunuz tespit eder. Bu şekilde egzamanın asıl nedeni öğrenilerek buna göre bir tedavi yöntemi belirlenir. Egzamanın bir çok çeşidi vardır. Ara ara geçip sonra tekrarlayan egzamalar olduğu gibi hiç geçmeyenlerde bulunur. Egzamanın teşhisi ve sebebinin bulunması bu nedenle önemlidir. Geçmeyen egzamalar genellikle besin alerjisi kaynaklı olur. Saç derisinde meydana gelen egzamalar ise su kaynaklı ya kullanılan şampuan ve krem kaynaklı olabilir. Ayrıca saçta meydana gelen egzamalar saça yapılan işlemlerden dolayı derinin yıpranması ya da saç boyaları ile alakalı da olduğu görülmüştür. Bu nedenle öncelikle egzamanın sebebini öğrenmeniz gereklidir. Egzamanın çeşitleri şunlardır;

  • Atopik Egzama; bu egzama genellikle alerji kaynaklıdır. Kimyasal madde kullanımının fazla olması nedeni ile oluşur.
  • Seboreik Egzama; neden oluştuğu bilinmemekle birlikte mevsimsel artış ya da azalış görülür.
  • Kontakt Egzama; geçmeyen egzamalardan birisidir. Sebebi tam olarak bilinmez. Kimyasal maddeden kaynaklandığı düşünülür.
  • Stres Egzaması; tamamen stres kaynaklı olan egzamalardır. Görülme olasılığı oldukça fazladır.

Saç Egzamasına Kolay Çözümler

  • Egzama mutlaka tıbbi bir tedavi gerektirse de evde uygulanabilecek ufak yöntemlerle daha hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Egzama için uygulanabilecek en etkili ve sağlıklı çözüm beslenmenizi düzenlemektir. 
  • Beslenmeyi düzene koymak ve paketli gıdaları tüketmemek cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlar. 
  • Özellikle saçlar vitamin ve mineral eksikliğinden en çok etkilenen bölgedir. Dengeli ve düzenli beslenerek vücudunuzun ihtiyacı olan gıdaları alırsanız egzamanın hafiflediğini göreceksiniz.
  • Saç egzamasına bir başka çözüm alkollü ve fazla kimyasal içeren şampuanları kullanmamaktan geçer. Son yıllarda doğal içerikli saç şampuanları oldukça yaygınlaşmıştır. Bunları tercih edebilirsiniz.
  • Saçınıza badem yağı, çay ağacı yağı gibi yağları kullanarak bakım uygulayabilirsiniz. Ancak bu yağları kullanırken başka yağlar ile seyreltin.
  • Saçınızı yıkarken nazik davranın. Tarama esnasında da daha yumuşak taraklarla tarayın. Bu şekilde saç köklerinin yıpranmasına engel olursunuz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top