Close

Hamilelikte alkol tüketimi

hamilelikte alkol kullanimi eniyikadin

Alkolün bebeğimde ne gibi etkileri olabilir

Hamileyken alkol aldığınızda alkol hızlı bir şekilde kan dolaşımınızı geçerek plasentayı geçer ve bebeğinize ulaşır. Bebeğiniz alkolü sizden daha yavaş yıkar, bu yüzden daha yüksek bir kanındaki alkol oranı sizinkinden daha yüksek boyutlarda seyreder. Bu da düşük ve ani ölümlere sebep olabilir. Hamileyken alkolü az miktarda bile alsanız bebeğinizin düşük ağırlıkta bir bebeğe sahip olmanıza neden olacağı gibi, doğduktan sonra da çocuğunuzun öğrenme, konuşma, dikkat, dil ve hiperaktivite ile ilgili sorun riskini arttırabilir.

Bazı araştırmalar hamileyken alkol kullanan annelerin çocuklarının daha sonra saldırgan ve suçlu davranışlar sergileyen çocuklara olma olasılıklarının yüksek olduğunu göstermiştir. Bir çalışmada da, hamileyken alkol kullanımına devam eden annelerin, özellikle kız çocuklarında ruh sağlığı sorunları yaşama olasılıkları daha yüksek bulunmuştur.

FAS ve FASD Nedir

“Fetal alkol spektrum bozuklukları” (FASD), uzmanların doğumdan önceki alkol maruziyeti yani hamileyken alkol kullanan annelerin çocuklarıyla ilgili problemlerini tanımlamak için kullandıkları terimdir. Hamileyken alkol kullanımının en şiddetli sonucu, fetal alkol sendromu (FAS) olup, kötü büyüme (anne karnında, doğumdan sonra veya her ikisinde), anormal yüz özellikleri, kalp kusurları ve merkezi sinir sistemi hasarı ile karakterize edilen yaşam boyu bir durumdur.

FAS’li bebeklerin anormal derecede küçük başları ve beyinleri, ayrıca özellikle kalp ve omurgada anatomik kusurları olabilir. Merkezi sinir sisteminde hasar görme, zihinsel engelliliği, fiziksel gelişimde gecikmeleri, görme ve işitme problemlerini ve çeşitli davranış problemlerini içerebilir.

Ağır içme (hamileyken alkol kullanımınızın haftada sekiz kadeh ya da daha olması durumu) bebeğinizin FAS’den muzdarip olma riskini büyük ölçüde artırır. Hamileyken alkol kullanımı daha az olan annelerin bebekleri bile bir FASD geliştirebilir veya daha sonra bir dizi zihinsel, fiziksel veya davranışsal problemleri olabilir.

Nasıl tedbir alınır

Hamileyken alkolden tamamen vazgeçemezseniz, mümkün olan en kısa zamanda yardım almak hayati önem taşır. Danışmanlık ve tedavi konusunda sağlık uzmanınızla konuşun ya da size yakın bir madde bağımlılığı tedavi tesisi bulun.

Hamile olduğumu bilmeden önce tüketilen alkol ne olacak?

Döneminizden önce bir veya iki içki içtiyseniz, panik yapmayın. Bebeğinize zarar vermesi olası değil. Odaklanmak için en önemli şey, şu andan itibaren olabildiğince sağlıklı kalmaktır ve geri kalan zamanda hamileyken alkol kullanmamak, bebeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top