Close

Hamilelikte Bel ve Sırt Ağrısı Sebepleri

 

Hamilelik sırasında yaşanan en büyük sorunlardan biri bel ve sırt ağrılarıdır. Hamileliğiniz sırasında yaşadığınız bu ağrıları önlemek için yatış şeklinizi değiştirebilir veya basit egzersizler yapabilirsiniz. Bel ağrılarınızı için doktorunuz tarafından tavsiye edilen önerileri de mutlaka yapmanız gereklidir. Hamileliğinizin özellikle son aylarında yaşadığınız bel ağrılarınız için tavsiye edilenlere uyarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Öncelikle bel ve sırt ağrısı çeken gebeler bu ağrının sebeplerini araştırmalıdır. Bu sebepler kişiden kişiye değişmekle birlikte genelde hamilelikte alınan kilolarla birlikte ağrılarınız artabilir. 

Gebelikte son zamanlarda karnınızın da büyümesiyle birlikte duruş bozuklukları yaşamaya başlarsınız. Siz farkında olmadan oturma şekliniz, yatış pozisyonunuz ve ayakta duruş şekliniz de değişikler yaşanmaya başlar. Zaman ilerledikçe değişen duruş şekliniz ile ağrılarınız artmaya başlayabilir. Karnınız büyüdükçe vücudunuz öne doğru eğilmeye başlar ve bunun sonucu bel, boyun ve sırt ağrısı çekmeye başlarsınız. Denge durumunun korunması bu süreçte çok önemlidir. Duruşunuzun öne doğru değiştiğini fark ettiğiniz an mutlaka duruş şeklinizi değiştirmeniz gereklidir. Bunun için basit egzersizler yapabilirsiniz. Egzersiz yaparken mutlaka doktorunuz ve uzmanınızdan da bilgi alabilirsiniz.

Hamilelikte Egzersiz Nasıl Yapılır?

Hamilelikte yaşanan bel, boyun ve sırt ağrılarınız için basit egzersizler yapabilir, duruş şeklinizi dengede tutabilirsiniz. Bunun için yapacağınız egzersiz esneme hareketlerinden oluşmalı ve kesinlikle ağır egzersizlerden olmamalıdır. Hamilelikte ağır egzersizler size ve bebeğinize zarar vereceği için bu tür hareketlerden mutlaka kaçınmaya özen göstermelisiniz. Hamilelikte yapacağınız egzersiz günlük rutin işleriniz arasında belirlediğiniz herhangi bir zaman aralığında olabilir. Yapabileceğiniz bazı egzersizler;

  • Bel ve sırt ağrısı için hamile pilatesi,
  • Yüzme,
  • Dans,
  • Yürüyüş,
  • Oturarak yapılan egzersiz türleri örnek olarak verilebilir.

Egzersiz yapacak hamileler egzersizlerini setler şeklinde ve sınırlı süreler ile yapmalıdır. Ağrılarınız için düzenli yapacağınız egzersizler önem taşımaktadır. Böylece düzenli ve rutininize uydurduğunuz egzersizler size kolay bir hamilelik süreci sağlayabilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki hamileliğin başlarında egzersize başlamak karnın büyümesiyle birlikte vücudu dengede tutacağı için bel veya sırt ağrısı çekmeden hamilelik süreci geçirmenize fırsat tanıyabilir. Uzmanların tavsiyelerine göre genellikle haftada 3 yada 5 kez belli bir tempo ile yürüyüş yapmak hamileler için doldukça faydalı görülmektedir. Anne adayları kendilerini zorlamadan bir tempo belirleyerek düzenli yapacağı yürüyüşler ile hem hamilelik sürecini hemde doğumunu kolaylaştırabilir.

Anne adayları hamile pilatesi yapacaksa eğer mutlaka bir uzmandan yardım almalıdır. Hem vücudu hem de ruhu rahatlatan bir egzersiz olduğu için birçok anne adayının tercihi hamile pilatesi olmuştur. Hamilelik sürecinde anne adayı hangi ayda ise ona uygun bir program ile pilatese başlamalıdır.

Hamilelikte yüzmek anne adayı için çok yararlı olmaktadır. Yüzme sırasında suyun kaldırma kuvveti ile normalde yapılamayacak hareketler suyun içinde kolaylıkla yapılabilir. Anne adayı normal egzersizler aniden yorulabilmekte ve vücut sıcaklıkları değişmektedir. Fakat su içinde yapılacak egzersizler hem anne hem bebek bu durumdan etkilenmeyerek kolay şekilde egzersiz sağlanabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top